Ledena dvorana Bled je v času obnovitvenih del zaprta za uporabo. / Foto: Maša Likosar

Ledena dvorana Bled je v času obnovitvenih del zaprta za uporabo. / Foto: Maša Likosar

Stekla prenova ledne dvorane

Nedavno se je začela sanacija Ledene dvorane Bled, v sklopu katere bo po petdesetih letih temeljito prenovljen tudi hladilni sistem. V času del bo dvorana zaprta za uporabo, ponovno odprtje pa je predvideno 25. junija.

Bled – Obnovitvena dela v Ledeni dvorani Bled so se začela 1. februarja in bodo potekala predvidoma do 20. junija, za uporabnike pa bo ponovno odprta 25. junija. Kot je pojasnil Jakob Bassanese, vodja športno-turistične infrastrukture v Infrastrukturi Bled, bodo v prvi fazi izvedli praznjenje starega hladilnega sistema, pri čemer bodo odstranili amoniak in vsa olja ter s tem eliminirali morebitne nevarne pline. »Ta faza je glede časovnice najbolj nepredvidljiva, saj moramo zagotoviti varno praznjenje, medtem ko bodo ostala dela gradbeno-inštalacijske narave,« je pojasnil.

Obnovitvena dela v Ledeni dvorani Bled, ki vključujejo celovito prenovo strojnice, betonske plošče in 20 kilometrov jeklenih cevi pod njo, bodo potekala skoraj pet mesecev.

Temu bo sledila demontaža opreme, odstranitev stare betonske plošče in hladilnega kolektorja. »Potreben bo dodaten izkop v globino 1,2 metra zaradi permafrosta in slabe izolacije pod betonsko ploščo. Med obratovanjem hlajenja je namreč zemljina pod ploščo zmrzovala, kar je povzročalo dvigovanje tal in napenjanje plošče,« je navedel Bassanese.

V sklepni fazi bodo nanesli nov drenažni material, namestili izolacijo in gretje, kar bo preprečilo zamrzovanje zemljine. Izvedeno bo še betoniranje prednapete betonske plošče in polaganje novega hladilnega kolektorja. Ob tem bo prenovljena tudi celotna strojnica. »Želimo, da so dela izvedena kakovostno, saj le tako lahko zagotovimo celoletno uporabo dvorane, ki je odprta kar enajst ur na dan,« je dodal Bassanese.

Nižji stroški obratovanja

Prenovljen hladilni sistem bo tako kot doslej temeljil na tehnologiji amonijak-amonijak, saj je ta po besedah Bassaneseja energetsko najučinkovitejša. »Pričakujemo, da bo poraba električne energije prepolovljena. Stari sistem je zahteval ogromno sredstev za vzdrževanje, zato bomo na ta račun prihranili približno 40 tisoč evrov letno. Če upoštevamo še prihranek pri elektriki v višini 80 tisoč evrov in nižjo porabo plina, ki bo prinesla dodatnih 30 tisoč evrov prihrankov, bomo letno obratovali s približno 150 tisoč evrov nižjimi stroški,« je pojasnil Bassanese.

Za sanacijo skoraj tri milijone

Pogodbena vrednost investicije znaša 2,9 milijona evrov brez DDV, pri čemer je Občina Bled pridobila milijon evrov nepovratnih sredstev, dva milijona evrov pa bo zagotovila sama. Da je bila investicija nujna, je zatrdil tudi blejski župan Anton Mežan, saj kot je dodal, bi dvorano v nasprotnem primeru lahko le še zaprli.

Predhodno so sanirali tudi streho dvorane, za kar je bilo namenjenih dodatnih 74 tisoč evrov brez DDV. Poleg tega bo Infrastruktura Bled obnovila garderobe, lesene elemente ter izvedla manjša popravila v dvorani v vrednosti približno 100 tisoč evrov. V času prenove bo parkirišče pred Ledeno dvorano Bled vključeno v gradbeno območje, zato tam parkiranje ni mogoče.