prvi šolski dan osnovna šola OŠ Železniki šolska kuhinja prehrana zdrava prehrana vrtec šola kosilo malica / Foto: Tina Dokl

Učenci bodo v sklopu natečaja ocenjevali, koliko hrane se zavrže po vsakem obroku v šoli ali doma. / Foto: Tina Dokl

Stran ne bodo metali

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v sodelovanju z Ekošolo razpisalo nagradni natečaj, v okviru katerega bodo osnovnošolci iskali načine za zmanjšanje količin odpadne hrane v šoli, doma in pri sorodnikih.

Z natečajem, ki so ga naslovili »Stran pa ne bomo metal'!«, želijo pri mladih spodbuditi zavedanje o okoljskih in podnebnih posledicah odpadne hrane ter jih motivirati k iskanju inovativnih rešitev za zmanjšanje odpadne hrane. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo natečaj pripravlja v okviru projekta Life IP Care4Climate, v okviru katerega se osredotočajo predvsem na zmanjšanja odpadne hrane v gospodinjstvih, kjer nastane kar 47 odstotkov vse odpadne hrane. Pri tem se jim zdi pomembno nagovoriti tudi otroke. »Vsi dobro poznamo rek Kar se Janezek nauči, to Janez zna, prav tako pa so otroci pogosto pomemben motivator sprememb navad svojih staršev in starih staršev.«

Na natečaju lahko sodelujejo učenci druge in tretje triade vseh osnovnih šol, tudi tistih, ki niso vključene v program Ekošola, poudarjajo na ministrstvu. Od sodelujočih učencev pričakujejo, da bodo ocenili, koliko hrane se zavrže po vsakem obroku v šoli ali doma, pri čemer bodo tudi ugotavljali, katera živila se najpogosteje zavržejo in kaj so razlogi za nastajanje zavržkov. »Pri tem si lahko pomagajo z merilnimi listi ali anketirajo sošolce o njihovih prehranjevalnih navadah,« svetujejo na ministrstvu. V nadaljevanju bodo udeleženci natečaja oblikovali dejavnosti in pripravili praktične nasvete za zmanjšanje količine odpadne hrane. »V sklopu komunikacijske kampanje naj zasnujejo tudi privlačne vizualne oglase – bodisi v obliki plakata bodisi kratkega videa –, s katerimi bodo spodbudili vrstnike in sorodnike k odgovornemu ravnanju s hrano.« Organizatorji še svetujejo, naj učenci uporabijo pregovore in modrosti starih staršev o hrani, morda celo v narečju domačega kraja, saj so prepričani, da se bodo tako njihova sporočila prej dotaknila ljudi. Prispevke ali povezave do objav je treba oddati najkasneje do 10. marca prihodnje leto na elektronski naslov info@ekosola.si s pripisom: kampanja za manj odpadne hrane. Zmagovalca natečaja bodo razglasili na dogodku ob slovenskem dnevu brez zavržene hrane, ki ga zaznamujemo 24. aprila.

Odpadna hrana, so ob tem še poudarili na ministrstvu, je tretji največji povzročitelj emisij toplogrednih plinov in pomeni resen okoljski problem. »Kar trideset odstotkov pridelane hrane se namreč vsako leto znajde v smeteh, kar predstavlja znatno izgubo na področju prehranske varnosti in trajnostnega razvoja.«