Tudi letos ni manjkalo dobre glasbe. / Foto: Tina Dokl

Tudi letos ni manjkalo dobre glasbe. / Foto: Tina Dokl

Tokrat v ospredju prijateljstvo

Najstarejša narodnozabavna prireditev Pod mengeško marelo, letos že v 41. izvedbi, je ponovno dokazala, da sta glasba in tradicija v Mengšu še kako živi. Organizatorji so tudi letos poskrbeli za nepozaben glasbeni večer, poln pristnega slovenskega melosa in prijateljskega vzdušja.

V Mengšu je že 41. leto zapored potekala legendarna glasbena prireditev Pod mengeško marelo, ki velja za najstarejšo narodnozabavno prireditev v Sloveniji, kjer vsi nastopajoči igrajo in pojejo v živo. Dogodek, ki ga že od samega začetka organizira Mengeška godba, je tudi letos poskrbel za nepozaben večer. Prvi zametki prireditve so se porodili v krogu mengeških glasbenikov, ko so se Alojz Pišek, Franc Kompare in Janez Per domislili, da bi tudi Mengeš lahko gostil glasbeni dogodek po vzoru Musikantenstadla. Pri uresničitvi zamisli je pomembno vlogo odigral Ivan Sivec, ki je več kot desetletje pisal scenarije za prireditev in ji tudi nadel ime.

Od najmlajših do godbeniških veteranov

Letos so se po lanskoletni jubilejni izvedbi ponovno vrnili v Kulturni dom Mengeš, kjer so pripravili bogat glasbeni program. Mengeški godbeniki so nastopili skupaj z gosti, med katerimi so bili Kerlci, Veseli Begunjčani in Prifarski muzikanti. Da bi večer potekal v sproščenem duhu in da bi se med skladbami razlegal tudi smeh, so za povezovalca izbrali priljubljenega komika Roka Škrlepa. Vsako leto je osrednja tema prireditve nekoliko drugačna, tokrat pa so organizatorji posebno pozornost namenili povezovanju generacij in prijateljstvu. Med drugim je bilo mogoče slišati pesmi, kot so Prijatelji, ostanimo prijatelji, Veter nosi pesem mojo, Zvezde na nebu žare in kakopak tudi Na Golici. Gregor Žun, predsednik Mengeške godbe, je ob tej priložnosti dejal: »Letos smo želeli poudariti pomen prijateljstva in povezovanja različnih generacij. V naši godbi namreč igrajo tako mlajši kot starejši, kar je lep prikaz tega, kako se glasbena tradicija prenaša iz roda v rod.« Mengeška godba resnično odraža ta preplet mladosti in izkušenj. Najstarejši član godbe je Janez Per, ki je godbeništvu predan že 66 let, najmlajši, enajstletni Mark Volasko, pa je v vrste Mengeške godbe vstopil pred devetimi meseci.

Glas o prireditvi seže daleč

Kapelnik Dimitrij Lederer je poudaril, da se Mengeška godba trudi ohranjati prvotno idejo prireditve, saj na njej vedno nastopajo domači ansambli, katerih člani so tudi del godbe. »Pod mengeško marelo delamo s srcem, ker verjamemo, da ima ta prireditev posebno vrednost. To ni zgolj koncert, ampak praznik tradicije, kjer se prepletajo zgodbe generacij, pristno veselje do glasbe in prijateljstvo, ki povezuje tako nastopajoče kot obiskovalce. Želimo si, da bi še naprej živela in ohranjala svoje poslanstvo,« je poudaril. Pod mengeško marelo že več kot štiri desetletja ostaja ena najbolj priljubljenih in spoštovanih prireditev narodnozabavne glasbe v Sloveniji. To dokazujeta tudi vedno razprodana dvorana in občinstvo. »Naša prireditev ima zvesto občinstvo – mnogi obiskovalci se vračajo vsako leto, kar polovica je stalnih gostov. Veseli nas tudi, da glas o prireditvi sega čez mejo, saj so letos med obiskovalci tudi gostje iz Avstrije,« je še dejal Žun.