Igralci KUD-a France Koblar so s prvima dvema uprizoritvama komedije V drugo gre rado navdušili. / Foto: Simon Benedičič
Igralci KUD-a France Koblar so s prvima dvema uprizoritvama komedije V drugo gre rado navdušili. / Foto: Simon Benedičič
Treba je slediti svojim sanjam
Dramska sekcija Kulturno-umetniškega društva France Koblar Železniki je po nekaj letih na oder postavila novo predstavo – komedijo V drugo gre rado.
Igralci Kulturno-umetniškega društva (KUD) France Koblar Železniki so igro V drugo gre rado v domačem kulturnem domu premierno odigrali minulo soboto in jo dan kasneje še ponovili, obe uprizoritvi pa sta po besedah režiserja Miloša Šmida odlično uspeli. »Odziv občinstva je bil navdušujoč, prav tako pohvale po predstavah. Zelo sem ponosen na svojo ekipo.« V sodobni komediji, ki traja dobri dve uri, nastopajo štirje igralci: Mateja Markelj v glavni vlogi Otilije, v njenega moža Janka Mermoljo se je vživel Blaž Vrhunc, njegovo sestro Marijo igra Majda Demšar, študentko igre Diano pa Aleksandra Markelj. Igro je ustvaril francoski avtor Jean-Marie Chevret, lokalnemu okolju pa sta jo priredila Vrhunc in Šmid.
Komedija pripoveduje zgodbo o srečnem paru na pragu tretjega življenjskega obdobja: Otiliji, ki se je v mladosti zaradi ljubezni do moža odpovedala gledališki karieri, in sveže upokojenem profesorju zgodovine Janku Mermolji. Njuno srečo moti le to, da ona ne deli njegovega navdušenja nad selitvijo na podeželje, še bolj pa se zaplete, ko se v njuno stanovanje priseli podnajemnica, študentka igre Diana, Otilija pa z njeno pomočjo in pomočjo pretkane svakinje Marije brez moževe vednosti začne igrati v gledališču … Še posebno zahtevno nalogo je imela glavna igralka, ki je na odru skoraj ves čas predstave. »Največji izziv mi je bil naučiti se toliko teksta. Najtežje sem se naučila monologov. Na začetku sem premišljevala, kako bom to zmogla. A z vztrajnostjo pri branju besedila doma in vajami mi je uspelo. Prav tako je v tem liku treba 'razvijati več odtenkov' igranja – veselje, jezo, strah, pijanost, vznesenost, žalost, razočaranje ...« je povedala Mateja Markelj.
Vaje so začeli septembra lani. »V začetku smo se srečavali enkrat tedensko, zadnji mesec pred premiero pa po dvakrat na teden. Povedati pa moram, da so vse vaje skupaj s pripravami, vajo samo in analizo po njej po navadi trajale več kot tri ure,« je pojasnil Šmid, ki je bil tokrat prvič v vlogi režiserja; pred tem se je udejstvoval kot igralec. »Priznati moram, da je vloga režiserja težja kot igralska vloga. Res je, da se ti kot režiserju ni treba naučiti vsega teksta, moraš pa dojeti igro kot celoto, se vživeti v vse vloge nastopajočih in svoje želje in ideje prenesti na igralce. Ko jih kot režiser pripelješ do premiere, na odru ostanejo sami. Takrat si nekje med občinstvom ali v zaodrju in jim preprosto ne moreš pomagati. To pa je najtežje. Veseli pa me, da je moja štiriperesna deteljica igralcev prvi dve predstavi odigrala odlično,« je bil zadovoljen režiser.
Majda Demšar, ki je tudi predsednica KUD-a, je poudarila, da V drugo gre rado ni samo komedija, temveč sporočilna igra. »S seboj prinaša sporočilo, da se za vsako ceno odpovedati nečemu, kar rad počneš, ni zmeraj najbolje, to nosiš v sebi in trpiš. Sporoča, da je treba slediti svojim sanjam in da za to ni nikoli prepozno. Otilija je ponovno začela igrati po 25 letih.«
Igralci se bodo z igro V drugo gre rado na oder vrnili prihodnji mesec. V soboto, 8. marca, jo bodo uprizorili na Bukovici, dan kasneje v Sorici, 16. marca ponovno v Železnikih, dogovarjajo pa se še za gostovanje v Davči. Prijavili so se tudi na Čufarjeve dneve na Jesenicah in upajo, da bodo komedijo aprila lahko odigrali tudi tam.