V akciji letos sodeluje že več kot 150 osnovnih šol iz vse Slovenije; tek na smučeh je namenjen drugo- in tretješolcem, alpsko smučanje pa učencem tretjih in četrtih razredov. / Foto: Tina Dokl
Uživali v gibanju na snegu
Letošnja zima v naših krajih za zdaj ni prav bogata s snegom, zato predvsem najmlajši radi izkoristijo vsako priložnost, da uživajo v zimskih radostih. Eno takšnih so imeli pretekli ponedeljek šolarji na Pokljuki, kjer so na zasneženem stadionu nekateri prvič izkusili, kako je stati na tekaških smučeh, in se celo naučili osnov biatlona.
Rudno polje – »Glavni namen akcije je, da čim več otrok postavimo na sneg, kjer lahko izkusijo čar teka na smučeh in alpskega smučanja,« so pojasnili organizatorji, ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Smučarska zveza Slovenije, policija in Zavod za šport RS Planica. V ponedeljek so v mrzlem zimskem dopoldnevu na Pokljuki na tekaških smučeh uživali šolarji iz ljubljanske regije; skupaj jih bo v okviru akcije tamkajšnji športni center to zimo gostil okoli 250, na različne zimskošportne lokacije pa jih organizatorji v deseti izvedbi akcije želijo pritegniti kar okoli deset tisoč.
»Včasih smo se naučili smučati na hribu za domačo hišo; danes se morajo otroci odpraviti malenkost dlje. A izkušnja, v kateri občutijo sneg, dajo smuči na noge, je vredna malo daljše poti. Občutek, kako smuči drsijo po snegu, je enako poseben kot nekoč, ko je bilo snega povsod veliko,« je povedal Žan Kralj iz Smučarske zveze Slovenije.
»Marsikateri otrok sicer sploh ne bi imel možnosti gibanja na smučeh v zimski naravi,« je poudaril Franci Petek, direktor Zavoda za šport RS Planica, kjer so otroke iz akcije Šolar na smuči gostili v četrtek. »V veliko zadovoljstvo nam je, ko vidimo veselje otrok že samo ob stiku s snegom, pa tudi na smučeh, alpskih in tekaških.«
Šolarji so na Pokljuki imeli priložnost, da jih s tekom na smučeh seznani ena naših najbolj karizmatičnih športnic, Petra Majdič, ki je tudi ambasadorka akcije. »Pet, deset minut uvajanja, pa so že uživali v občutku svobode gibanja na snegu,« je bila zadovoljna.
»Tek na smučeh je panoga, s katero se lahko ukvarjamo od zgodnje mladosti do pozne starosti. Verjamemo, da smo, če mlade na sneg spravimo pod ustreznim vodstvom in prvo srečanje s tekaškimi smučmi zapustijo z nasmehom na obrazu, dobili tekače za vse življenje – morda pa tudi kakšnega bodočega vrhunskega športnika,« pa je povedal Uroš Kepic, predsednik panoge tek na smučeh.
Akciji se vsako leto pridružuje tudi policija; na Pokljuki se je tokrat s šolarji o varnosti na tekaških progah pogovarjal načelnik Policijske postaje Bled Boštjan Lenček s sodelavci. »Prav je, da se otroci tudi na tekaških progah naučijo in držijo pravil FIS, podobnih, kot veljajo na smučiščih. Opozarjamo jih, naj pazijo na druge tekače, naj tečejo v smeri, ki jo je predvidel upravljavec prog, naj se ob padcih čim prej umaknejo iz smučine in jo zapustijo takoj, ko prenehajo teči.«