Najmlajši so se lahko preizkusili v risanju Prešernovega portreta. / Foto: Mateja Rant

Najmlajši so se lahko preizkusili v risanju Prešernovega portreta oziroma pobarvali Modrega psa, ki se je tokrat prelevil v Prešerna. / Foto: Mateja Rant

V lov na knjige

Prešerno razpoloženje je ob kulturnem prazniku vladalo tudi v Mestni knjižnici Kranj, kjer so imeli obiskovalci že ves pretekli teden možnost igrivo raziskovati knjige in knjižnico.

V knjižnicah smo sicer navajeni na tišino, a minulo soboto dopoldne je bilo v kranjski knjižnici nadvse živahno, še posebno na otroškem oddelku. Med drugim so se namreč obiskovalci lahko skozi reševanje najrazličnejših ugank, ki so jih prilagodili različnim starostim otrok, podali v lov na knjige in tako sproti odkrivali skrivnosti na knjižnih policah. V posebnem kotičku s prestolom so recitirali poezijo, prešerno razpoloženje pa je vladalo tudi na ustvarjalnih delavnicah.

V knjižnici se namreč ne skrivajo zgolj pravljice, pesmi, zgodbe in debeli romani, so poudarili v knjižnici. Ob letošnjem kulturnem prazniku je bilo namreč ob obisku knjižnice ves pretekli teden mogoče spoznavati najrazličnejša področja tudi iz popularne kulture – od športa, znanosti in glasbe do filma, je razložil knjižničar na otroškem oddelku Jure Bohinec. To so počeli prek zabavnega kviza, ki so ga poimenovali Prešerno po knjižnici. Ob kulturnem prazniku pa so se na zabavno raziskovanje knjižnice podali s kvizom Lov na knjige, pri čemer so otroke med knjižnimi policami usmerjale zagonetne naloge. Poiskati so morali odgovore na 13 vprašanj, ki so se skrivali na različnih mestih otroškega oddelka v knjižnici. Ugotavljali so recimo, katera je največja knjiga in katera žival kraljuje v pravljični sobi, izmeriti so morali tudi korake med posameznimi predmeti v knjižnici in podobno, je pojasnil Bohinec. Pravilno rešene uganke so na koncu razkrile geslo. V lov na knjige sta se podali tudi prijateljici Nia Karlin Kazič in Anja Bessonova, ki sta nam zaupali, da sta zelo hitro odkrili vse pravilne odgovore, preglavice jima je povzročalo zgolj vprašanje, katero knjigo je napisala Margery Williams.

Otroci pa so lahko uživali še na ustvarjalnih delavnicah. Najmlajši so poskusili čim bolj natančno izrisati Prešernov portret in uživali ob družabnih igrah, malo starejši so se lotili izdelave Prešernovih svečanih cilindrov. Tudi na otroškem oddelku so »dali knjigi glas«: na posebnem prestolu so glasno brali poezijo.