Ansambel Svizci je v spomin na Jožeta Šmida zaigral tudi nekaj njegovih skladb, med drugim Stari kočijaž, za katero je besedilo napisal še en znani domačin s Koroške Bele Marjan Stare. / Foto: Nik Bertoncelj
Veselica v spomin na Jožeta Šmida
Na Koroški Beli so se spomnili še enega znanega glasbenika, ki izvira iz te vasice pod Karavankami, Jožeta Šmida (1942–2020), ki je bil soustanovitelj Alpskega kvinteta, zatem pa več desetletij v Švici igral v ansamblu Kamniški kvintet. Ustvaril je več kot 250 melodij za narodnozabavne ansamble.
Kulturno društvo Možnar Koroška Bela zadnjih nekaj let pripravlja dogodke Koroška Bela skozi glasbo v spomin na glasbenike, ki izvirajo iz vasi. Pred leti so začeli s prireditvijo v čast legendarnemu trobentaču Francu Koširju, nadaljevali s slavnim tekstopiscem Marjanom Staretom in lansko leto s kitaristom in dolgoletnim vodjem Slovenskih muzikantov Andrejem Smolejem. Minulo soboto pa je na dvorišču gasilskega doma potekala Šmidova veselica, dogodek v spomin na Jožeta Šmida (1942–2020), klarinetista, dirigenta, učitelja glasbe, skladatelja, tekstopisca in ponosnega Blana.
Bil je soustanovni član Alpskega kvinteta, pri katerem je bil član in vodja od leta 1966 do 1968. Leta 1969, ko se je vrnil s služenja vojaškega roka, pa je v Švici ustanovil svoj ansambel Kamniški kvintet (Orig. Steiner-Quintett aus Oberkrain), ki je redno deloval do leta 2012, v vseh letih pa so zabeležili več kot 7200 nastopov.
Jože Šmid je ustvaril več kot 250 melodij za narodnozabavne ansamble, pisal pa je tudi klasično, sodobno in džezovsko glasbo. V Švici je bil poklicni glasbeni pedagog na konservatoriju, hkrati pa je glasbo pisal do svoje smrti.
»Kljub temu da je večino svojega življenja preživel v Švici, pa je vedno in povsod poudarjal, da piše slovensko glasbo in bil ponosen Slovenec, kar se je izkazalo tudi z njegovo poslednjo željo, saj je pokopan na domačem pokopališču na Blejski Dobravi,« so poudarili v Kulturnem društvu Možnar, ki ga vodi Črt Laharnar.
Na sobotni prireditvi, ki sta jo povezovala Robert Sušanj in Matej Brus, so se najprej v besedi spomnili Jožeta Šmida, spomin nanj sta obudila tudi njegova hči Mojca in sosed ter prijatelj Jože Anderle. Kot je povedala hči Mojca, je šele zdaj, ko je zbirala podatke in pregledovala zapiske o očetu, videla, kako dejaven je bil na vseh področjih glasbe, od narodnozabavne glasbe do godbe na pihala in poučevanja v glasbeni šoli ter koliko skladb je napisal. Jože Anderle pa ga je opisal v enem stavku: »Dedec na mestu je bil!«
Zaigral je Pihalni orkester Jesenice - Kranjska Gora, zaplesala blejska folklora, sodelovale so domačinke v narodnih nošah. Spominu na Jožeta Šmida pa so se poklonili tudi domači pritrkovalci s pritrkavanjem na zvonove v domači cerkvi. Veselico pa so nadaljevali z ansamblom Svizci, ki so zaigrali tudi nekaj skladb, ki jih je napisal prav Jože Šmid.