Države po napovedi ameriških carin pozivajo k dialogu in napovedujejo odločen odziv (zbirno)
pripravili gospodarsko in zunanjepolitično uredništvo STA Peking/Bruselj/Ljubljana

Sredina napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa uvedbe carin na večino uvoza blaga v ZDA je naletela na ostre odzive številnih držav. ZDA so pozvale k dialogu, obenem pa napovedale odločne ukrepe za zaščito svojih interesov. Ob tem se vrstijo opozorila, da bodo carine prizadele tudi ameriško gospodarstvo.***
Kitajske oblasti so v odzivu na carine pozvale ZDA k enakopravnemu dialogu in opozorile, da v trgovinskih vojnah ni zmagovalcev. Napovedale so tudi povračilne ukrepe.
Negativno sta se odzvali tudi ameriški zaveznici Japonska in Južna Koreja. Japonski premier Shigeru Ishiba je izpostavil japonske naložbe v ZDA in napovedal, da bo Tokio deloval za zaščito lastnih interesov, pri čemer da so na mizi še vse možnosti. Voditelj Južne Koreje Han Duck-soo pa je sporočil, da je trgovinska vojna nova realnost, zato da bo Seul vložil vse napore, da bi preprečil trgovinsko krizo.
Kanadski premier Mark Carney je opozoril, da bodo Trumpove trgovinske vojne negativno vplivale na ameriško gospodarstvo in prizadele milijone Kanadčanov. Da bodo te carine zgolj zvišale življenjske stroške Američanov, je poudaril tudi avstralski premier Anthony Albanese. Gre za nelogičen ukrep v nasprotju s partnerstvom med državama, je dodal.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je napoved carin označila za velik udarec za svetovno gospodarstvo. ZDA je pozvala k pogajanjem. Če ta ne bodo prinesla rešitve, pa je EU pripravljena ukrepati, je napovedala.
V Evropski komisiji po neuradnih informacijah posledice carin sicer še analizirajo. Od analize bodo odvisni tudi protiukrepi, katerih podrobnosti še niso znane. Pristojni evropski komisar Maroš Šefčovič ima prve pogovore s predstavniki ZDA predvidene v petek.
Odhajajoči nemški kancler Olaf Scholz je poudaril, da je EU pripravljena na \"odločen, močan in ustrezen odziv\", če pogovori z ZDA ne bodo uspešni. Ameriška \"carinska manija\" bo po oceni nemškega gospodarskega ministra Roberta Habecka potegnila države v recesijo in povzročila veliko škodo po vsem svetu. Do novih ameriških carin so kritični tudi v Združenju nemške avtomobilske industrije, kjer so opozorili, da bodo \"zgolj ustvarile poražence\".
Francoski predsednik Emmanuel Macron je sklical sestanek predstavnikov vseh sektorjev, ki jih bodo prizadeli ameriški ukrepi. \"Sinoči sprejeta odločitev je brutalna in neutemeljena,\" je dejal pred sestankom. Ocenil je, da bodo nove carine imele velik vpliv na evropsko gospodarstvo ter da bodo negativno vplivale predvsem na ameriško gospodarstvo. \"Nekaj je gotovo: zaradi teh odločitev bodo ameriško gospodarstvo in Američani, bodisi podjetja ali državljani, postali šibkejši in revnejši,\" je dejal. Ob tem je pozval k zamrznitvi francoskih naložb v ZDA.
Britanski premier Keir Starmer je napovedal, da se bo London še naprej pogajal z Washingtonom. Po besedah britanskega finančnega ministra Jonathana Reynoldsa ima na razpolago \"nabor orodij\" in bo brez oklevanja ukrepal.
Španski premier Pedro Sanchez je zagotovil, da bo njegova vlada zaščitila domača podjetja in delavce. Nujnost zaščite lastnih interesov sta izpostavila tudi njegov irski kolega Micheal Martin ter predsednica Švice Karin Keller-Sutter. Predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni je poudarila, da se je treba izogniti trgovinski vojni, saj da lahko ta le oslabi Zahod.
Do novih carin so večinoma kritična tudi ameriška gospodarska združenja. Med drugim so opozorila na nevarnost zvišanja cen za ameriške potrošnike. Obžalovanje zaradi napovedanih carin so izrazili tudi v Ameriški gospodarski zbornici v Sloveniji ter ob tem poudarili pomen odprtega dialoga in sodelovanja. \"Unilateralni in protekcionistični ukrepi predstavljajo resno tveganje za predvidljivost globalnega poslovnega okolja in dolgoročno škodijo vsem deležnikom,\" so zapisali.
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon se je strinjala z oceno von der Leyen, da napoved carin predstavlja hud udarec. Izrazila je upanje, da bo mogoče v pogajanjih z ZDA doseči izjeme, ki bodo zaščitile slovensko gospodarstvo.
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, ki so kot podizvajalci večjih podjetij na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili. V Združenju delodajalcev Slovenije so medtem ocenili, da bo Slovenija posledice ameriških carin občutila prek trgovinskih partneric.
Po mnenju glavnega ekonomista Gospodarske zbornice Slovenije Bojana Ivanca so sicer slovenska podjetja bolj kot od ameriškega odvisna od evropskega trga, zato je zanje pomembneje, ali bo Evropa povečala javne izdatke za infrastrukturo in obrambo. Odločitev o odzivu bo za EU po njegovih besedah zelo zahtevna, če želi preprečiti dodatno škodo za domače gospodarstvo.
Ivanc je bil kritičen do argumentov ZDA za uvedbo carin, ki po njegovih besedah temeljijo na \"psevdoekonomski znanosti\". Na \"zgrešenost argumentov\" je opozoril tudi profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Rok Spruk. Po njegovih ocenah bodo carine zatresle svetovno gospodarstvo, zelo pa bodo škodovale tudi ZDA.
Namestnik guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc je poudaril, da protekcionistični ukrepi ne morejo pozitivno vplivati na gospodarsko rast. Slovenski bančni sistem je po njegovih besedah stabilen, se pa kažejo znaki potencialnega poslabšanja gospodarskih razmer.
Na potencialno škodljivost povračilnih ukrepov za Evropo so opozorili tudi v evropskem združenju kmetov Copa-Cogeca. Voditelje v EU in ZDA so pozvali, naj dajo prednost pogajanjem in preučijo vse možne diplomatske rešitve, preden se odločijo za ukrepe, \"ki bi lahko imeli dolgoročne posledice\".
Trump je kljub pretresom, ki so jih carine povzročile tudi na svetovnih delniških trgih, danes izrazil prepričanje, da bodo ZDA z njimi postale \"precej močnejše\". \"Operacija je končana! Pacient je preživel in okreva. Prognoza je, da bo pacient precej močnejši, večji, lepši in bolj odporen kot kdajkoli prej,\" je zapisal na družbenem omrežju Truth Social.
Vlagatelje na Wall Streetu je poskušala pomiriti tudi tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. \"Zaupajte predsedniku Trumpu. To je predsednik, ki še bolj intenzivno izvaja svojo preverjeno gospodarsko formulo,\" je dejala v pogovoru za televizijo CNN.
Ameriške carine na uvoz iz EU v višini 20 odstotkov so sicer daleč od vzajemnih, kot jih je označil Trump. Glede na razpoložljive podatke za uvoženo blago iz ZDA v unijo so doslej povprečno znašale okoli štiri odstotke. Podjetja iz EU, ki ima enotno trgovinsko politiko, so leta 2023 v ZDA izvozila za 502,3 milijarde evrov blaga, od tam pa ga uvozila za 346,5 milijarde evrov. EU je tako v blagovni menjavi beležila 155,8 milijarde evrov presežka. (konec)mlu/bg STA203 2025-04-03/17:57
×