Na Brdu danes o izzivih pri soočanju z grožnjami v šolah Ljubljana

Predstavniki ministrstev za notranje zadeve, za vzgojo in izobraževanje in za visoko šolstvo ter policije bodo danes v Kongresnem centru Brdo razpravljali o izzivih pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih. Pod drobnogled bodo vzeli sodelovanje policije, zavodov in resornih ministrstev za večjo varnost.***
Na posvetu se bodo prisotni seznanili z varnostno situacijo v regiji in izkušnjami iz primerov groženj zavodom, samozaščitnim ravnanjem ob dogodkih na šolah in visokošolskih zavodih ter izvajanjem protokola v vzgojno-izobraževalnih zavodih v primeru groženj, so sporočili z Generalne policijske uprave.
Udeležencem posveta bodo predstavili tudi celostni model varnega in spodbudnega učnega okolja za manj nasilja v vzgojno-izobraževalnih zavodih ter razmislek o elementih in dejavnikih za morebitni priročnik za krizno upravljanje univerze.
V zadnjih letih se šole soočajo z različnimi oblikami groženj in tudi nasilja, ki se v obliki posnetkov širijo po spletu. Konec januarja je več kot dvesto šol po elektronski pošti prejelo generične grožnje. Policija je ocenila, da gre za nizko stopnjo tveganja. Predstavniki pristojnih ministrstev in policija so ocenili, da je policija ob grožnjah ravnala ustrezno. Predlagali so izboljšave protokolov ter dialog med pristojnimi.
Zadnji primer medvrstniškega nasilja pa se je zgodil na Ptuju, ko se je skupina osnovnošolcev ponižujoče znesla nad vrstnikom. Za zaščito otrok pred nasiljem zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja določa, da se v vrtcih, šolah in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami zagotovi varno in spodbudno učno okolje, v katerem je prepovedano telesno kaznovanje otrok in vsakršna druga oblika nasilja nad in med otroki. (konec)vi/apo STA013 2025-04-07/00:30
×