Odbor DZ za kulturo danes o referendumu o pokojninah umetnikov Ljubljana

Odbor DZ za kulturo bo na današnji nujni seji obravnaval zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Uveljavitvi zakona nasprotujejo v SDS, kjer menijo, da prinaša neupravičene privilegije peščici. Pričakovati je, da bodo člani odbora pripravili predlog datuma referenduma.***
Zakon, ki ga je po vetu DS DZ vnovič potrdil konec januarja, ureja pravico do dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ter določa pogoje za njegovo priznanje. Med upravičence do nagrade uvršča prejemnike Prešernove nagrade, ki jo lahko podelijo največ dvema umetnikoma na leto, nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja ter vsaj še ene od več kot 20 nagrad. Med temi je več kot deset takšnih, ki nagrajujejo življenjsko delo ali zaokrožen umetniški opus.
V SDS uveljavitvi zakona nasprotujejo, zato so konec marca v DZ vložili zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Menijo namreč, da prinaša neupravičene privilegije peščici. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Glede na zakonska določila v SDS referendumsko glasovanje pričakujejo na eno izmed nedelj v maju.
O razpisu zakonodajnega referenduma bodo odločali na petkovi izredni seji DZ. Od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja skladno z referendumsko zakonodajo ne sme preteči manj kakor 30 dni in ne več kakor leto dni. DZ lahko sicer za dan glasovanja določi tudi datum, do katerega preteče več kot 45 dni od dneva razpisa referenduma, a mora to izglasovati dvotretjinska večina navzočih poslancev.
V tem mandatu je bilo doslej izvedenih že šest referendumov, od tega leta 2022 trije zakonodajni, lani pa trije posvetovalni referendumi. (konec)vte/apo STA009 2025-04-03/00:30
×