Odbor za infrastrukturo zavrnil predloge priporočil vladi glede popoplavne obnove Ljubljana

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je zavrnil predloge priporočil, s katerimi so želeli v poslanski skupini SDS vlado spodbuditi k učinkovitejši in hitrejši sanaciji po lanskih ujmah. Koalicijski poslanci so opozicijskim očitali zavajanje in manipuliranje s podatki.***
Kot je v imenu predlagatelja današnje seje povedal poslanec SDS Jožef Jelen, jih v poslanski skupini žalosti, da eno leto po katastrofalnih poplavah številne vladne obljube še vedno niso uresničene. Ob tem je spomnil, da je predsednik vlade Robert Golob takoj po poplavah obljubil po 100 montažnih hiš na mesec.
\"Leto dni kasneje se je na žalost izkazalo, da Robert Golob in njegova vladna ekipa prizadetim na poplavnih območjih nista zagotovila niti ene hiše, še več, izdano ni bilo niti eno gradbeno dovoljenje,\" je dejal. Težav in nerešenih primerov eno leto po poplavah je po njegovih besedah skoraj toliko oz. še več kot pred letom dni, sanacija posledic pa poteka prepočasi.
Med drugim je opozoril tudi na počasnost odločitev o tem, kdo od v ujmi prizadetih državljanov se bo moral preseliti, in delo državne tehnične pisarne. Ta je, kot je dejal, po mnenju županov eden glavnih krivcev, da projekti stojijo.
V poslanski skupini SDS so zato pripravili več predlogov priporočil vladi. Med njimi so poenostavitev in pospešitev postopkov umeščanja v prostor za nadomestne gradnje, pospešitev postopkov recenzij projektov popoplavne obnove, prenos pristojnosti urejanja voda drugega reda na lokalno skupnost, podelitev predkupne pravice za nakup zemljišč za gradnjo nadomestitvenih objektov ter zagotovitev predplačil za obnovo v višini 20 odstotkov škode, zavedene v aplikaciji Ajda, tudi tistim lastnikom stanovanj, ki so utrpeli škodo v lanskih poplavah, a takrat v teh objektih še niso imeli prijavljenega stalnega prebivališča.
Očitke SDS je v predstavitvi mnenja vlade zavrnil državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Jure Leben. Kot je poudaril, so uvedli poenostavitve in skrajšanje postopkov priprave prostorskih načrtov za obnovo, kar je podlaga za gradnjo nadomestitvenih objektov. \"Občine niso upoštevale uradno potrjenega izpisa iz aplikacije Ajda glede števila nadomestitvenih objektov, s čimer bi lahko takoj začele prostorsko načrtovanje območij za nadomestitveno gradnjo, temveč so čakale na izdajo uradnih sklepov službe za obnovo upravičencem in se sklicevale, da čakajo odziv upravičencev, ko bodo prejeli uradne cenitve objektov,\" je dejal.
Da bi zagotovili hitrejšo pripravo prostorskih načrtov za nadomestitveno gradnjo, predstavniki vlade po navedbah Lebna redno sestankujejo z občinami. \"Cilj in želja je zagotoviti vse prostorske načrte v 23 občinah do konca leta 2024. Skupno število aktov, potencialno namenjenih tem gradnjam, je na današnji dan 69,\" je dodal.
Očitke je zavrnil tudi vodja vladne službe za obnovo Boštjan Šefic. Kot je poudaril, je bilo na različnih področjih narejenega ogromno. \"Kakršnokoli delanje iluzije, da bo v enem letu vse rešeno, je pa milo rečeno neresno oziroma tega ne moremo pričakovati,\" je podčrtal.
Glede priporočila SDS, da bi zagotovili predplačila za obnovo tudi za lastnike stanovanj, ki v času posledic ujme še niso imeli prijavljenega stalnega prebivališča in uporabnega dovoljenja za te objekte, pa je Šefic pojasnil, da so predlagali več rešitev in da bodo umeščene v novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Med drugim rešitev vidijo tudi v tem, da bi o posebnih primerih glede upravičenosti do pomoči odločala posebna komisija.
Sledila je burna večurna razprava, v kateri so člani odbora iz vrst opozicijskih SDS in NSi večinoma opozarjali na neoperativnost vlade na področju popoplavne obnove. \"Tudi v poslanski skupini NSi ocenjujemo, da gre za prepočasno reševanje in nas to žalosti,\" je povedal poslanec NSi Janez Žakelj.
Na drugi strani so koalicijski poslanci pozdravljali hitro ukrepanje države ob poplavah in izražali razumevanje do težav, na katere je naletela pri tem. \"Verjamem, da se vlada zaveda, da ljudje potrebujejo rešitve za svoje domove, in da dela vse za to, da se to zgodi,\" je poudarila predsednica odbora DZ in poslanka Svobode Nataša Avšič Bogovič.
Nataša Sukić iz Levice pa je poslancem SDS očitala zavajanje in manipuliranje z očitki, da vlada ne rešuje primerov, ki niso bili upravičeni do predplačil za obnovo v višini 20 odstotkov škode. Kot je dejala, bodo poslanci kmalu odločali o noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki naslavlja prav to problematiko. (konec)las/mlu STA200 2024-09-05/23:00
×