Predlog zakona o medijih po mnenju sveta za radiodifuzijo posega v svobodo izražanja Ljubljana
10.02.2025, 14:58
Predlog zakona o medijih, ki je v parlamentarni proceduri, posega v svobodo izražanja, meni svet za radiodifuzijo. Zdi se jim, da bi imela Agencija za komunikacijska omrežja in storitev (Akos) preveliko vlogo pri presoji medijske koncentracije. Menijo, da predlog uvaja preohlapna merila za dodelitev finančne podpore medijem in jih nejasno definira.***
Svet za radiodifuzijo, ki je stališče o predlogu zakona o medijih sprejel konec januarja, meni, da je velik problem predloga zakona prenos \"večine regulative in nadzora\" na Akos. Agencija bo namreč skladno s predlogom presojala medijsko koncentracijo.
Svet meni, da mora Akos nadzirati zunanje neodvisno telo, po vzoru sveta. \"Neodvisnost nadzornika Akos je nujna, če ne želimo vzpostaviti popolnega nadzora vsakokratne aktualne vladajoče politične opcije,\" so navedli. Svet za radiodifuzijo sicer imenuje DZ.
Prav tako menijo, da predlog zakona ne določa dovolj natančno pogojev in meril za dodelitev finančne podpore medijem. Kriteriji ocenjevanja morajo biti z zakonom jasno podani, so poudarili. \"Vprašljivo je, kdo ocenjuje skladnost in javni interes, je to neodvisna strokovna komisija ali poljubno sestavljena,\" so se vprašali.
Hkrati menijo, da predlog zakona o medijih namenja \"še več proračunskega denarja za naše medijske subjekte\". Poleg tega so prepričani, da izrazito preganja posameznike, \"ki izražajo svoje mnenje, neskladno z levo ideologijo\".
Prav tako se ne strinjajo z določilom predloga zakona, ki navaja, da \"morajo izdajatelji in njihovi uredniki, novinarji ali drugi avtorji prispevkov zagotoviti zaupnost vira informacij, vendar po drugi strani dopuščajo razkritje vira preko sodišča\".
Problematična se jim zdi že sama definicija medija. Predlog zakona medije določa kot storitev, podjetje in platformo, kar je po mnenju sveta nesprejemljivo.
Svet je v stališču še zapisal, da \"dober in sodoben zakon o medijih predstavlja nujen, ne pa zadosten pogoj pričakovanih sprememb medijske krajine\". Prepričani so, da je eden večjih problemov, da so se mediji postopoma prelevili iz posrednika med javnostjo in resničnostjo v ustvarjalce \"umetne konstrukcije realnosti\", ki je v interesu njihovih lastnikov oziroma politike, ne pa v interesu javnosti.
Predlog zakona o medijih je v torek v DZ prestal prvo obravnavo. Predlog, ki ga je konec decembra pripravila vlada, med drugim vzpostavlja pravno podlago za več oblik finančne pomoči medijem in predvideva, da bo za oceno koncentracij na medijskem trgu pristojen Akos. (konec)kab/mo STA129 2025-02-10/14:57