PZS opozarja na premišljeno in odgovorno zimsko obiskovanje gora Krvavec
04.12.2024, 15:18
Planinska zveza Slovenije (PZS) je ob začetku zimske planinske sezone na današnji novinarski konferenci na Krvavcu opozorila na nevarnosti, ki pozimi prežijo na planince. Kot je opozorila PZS, se je treba zimskih tur lotevati postopno in svojemu znanju, izkušnjam ter psihofizičnim sposobnostim primerno.***
\"Zimsko pohodništvo, planinstvo, gorništvo in alpinizem niso enaki poletnemu plus dereze in cepin ter malo več oblačil, ampak je to aktivnost, ki zahteva od nas veliko usposabljanja, nabiranja izkušenj in postopnosti,\" je poudaril podpredsednik PZS, alpinistični inštruktor in gorski vodnik Miha Habjan.
Opozoril je, da so pozimi dnevi krajši, temperature veliko nižje, vidljivost omejena, markacije zakrite, gibanje pa oteženo. Na poteh je sneg, ki ima številne različne oblike in hoja je veliko bolj nevarna ter včasih celo onemogočena. Zato se močno podaljšajo tudi časovnice in nas hitro lahko ujame tema. \"Na vse to se je treba pripraviti in tega se ne da naučiti v enem dnevu,\" je izpostavil Habjan.
Da obisk gora pozimi zahteva postopno pridobivanje izkušenj in znanja, je poudaril tudi generalni sekretar PZS in inštruktor planinske vzgoje Damjan Omerzu. \"Premišljeno, postopno in odgovorno pojdimo v gore. Tudi če na poti ocenimo, da ni najbolj varno, se je bolje obrniti in vrniti kdaj drugič. Gora bo počakala,\" je poudaril in za pridobivanje izkušenj svetoval udeležbo na vodenih turah in tečajih, morda tudi v alpinistični šoli.
Tudi tisti z več izkušnjami pa se morajo na zimsko turo dobro pripraviti. Kot je dejal Habjan, se vsaka tura začne in konča doma. Najprej se je treba vprašati, kam se podajamo in ali smo za konkretno turo psihofizično sposobni ter usposobljeni in imamo dovolj izkušenj. Ko imamo to razčiščeno, je treba premišljeno pripraviti opremo, ki jo moramo znati tudi uporabljati.
Predsednik Planinskega društva Kamnik Marko Petek je med ključno opremo navedel topla oblačila v več slojih z zaščito proti vetru in vlagi. Potrebni so tudi primerni čevlji, zaščita za oči, sončna krema, čelna svetilka, prva pomoč, topla pijača in prehranska rezerva. Prav tako so pomembni pripomočki za navigacijo in alufolija za zaščito pred podhladitvijo.
Posebna pazljivost velja pri pripravi pripravi opreme za visokogorje. \"Ko uporabljamo dereze, imamo v rokah cepin in ne planinskih palic, obvezno tudi rokavice, na glavi pa čelado,\" je opozoril. Hkrati je izpostavil pomen plazovnega trojčka, torej plazovne žolne, sonde in lopate, pa tudi plazovnega nahrbtnika.
Posvaril je pred vse pogostejšo neprimerno uporabo tako imenovanih derezic oziroma verig, ki so dober pripomoček za varnejši korak na položnejšem terenu, na primer na gozdnih cestah in planinah, niso pa primerne za strmejši teren, kjer so potrebne dereze, ki se fiksno namestijo na primerno zimsko obutev.
Pri pripravi na turo je treba preveriti tudi vremenske in snežno-ledne razmere ter se pripraviti na potek ture. \"Spekter nevarnosti v gorah je zelo velik. Pozimi so glavna nevarnost mraz, možnost padca in možnost plazov,\" je povedal Habjan.
Kot je povedal, so največje in najpogostejše napake, ki jih delajo ljudje, precenjevanje svojih sposobnosti in podcenjevanje razmer v zimskih gorah. Mnogokrat se zgodi tudi, da ljudje sledijo popularnim turam, ki so jih videli na socialnih omrežjih in se nanje odpravijo, ne da bi kritično ocenili svoje izkušenosti, usposobljenosti in znanja.
Habjan je opozoril tudi na razmere, ki se v gorah obetajo v naslednjih dneh, ko so napovedane obilnejše snežne padavine. \"V naslednjih dneh se visokogorja ne obiskuje, saj bo nevarno,\" je pozval Habjan. \"Svetujemo, da če že, da gremo v domače sredogorje, po možnosti nekam, kjer je na koncu koča, kjer se lahko ogrejemo in okrepčamo ter varno vrnemo v dolino,\" je dejal.
Ko se bodo vremenske razmere umirile in se bo sneg predelal ter se bo znova pokazalo sonce, pa bo mogoče iti tudi višje. \"Vendar to velja zgolj za tiste, ki so za takšne ture usposobljeni, izkušeni in imajo dovolj znanja,\" je opozoril. (konec)tzu/mo STA120 2024-12-04/15:17