Slovenija v Varnostnem svetu izrazila podporo misiji ZN v DR Kongo New York
09.12.2024, 20:43
Slovenski veleposlanik Samuel Žbogar je na današnjem zasedanju Varnostnega sveta ZN o Demokratični republiki Kongo znova izrazil podporo ključni vlogi misije ZN v tej državi (Monusco) pri zaščiti civilistov. Izrazil je tudi zaskrbljenost nad slabšanjem humanitarnega položaja na vzhodu države, kjer se nadaljuje nasilje uporniških skupin.***
Kot posebej zaskrbljujoče je Žbogar izpostavil napredovanje skupine M23, ki na zasedenih območjih ustanavlja svoje paradržavne ustanove. \"Nasilje je poslabšalo eno največjih svetovnih kriz razseljevanja, povečalo negotovost preskrbe s hrano in spodbudilo zaskrbljujoče povečanje spolnega nasilja,\" je opozoril.
Vse države je pozval, naj prenehajo podpirati oborožene skupine, in izrazil posebno zaskrbljenost zaradi nadaljevanja prisotnosti ruandske vojske v DR Kongo.
Posebej se je zahvalil predsedniku Angole Joau Lourencu za posredovanje pri zagotavljanju miru in stabilnosti. Lourenco je namreč posredoval pri sporazumu o prekinitvi ognja med DR Kongom in Ruando, ki je bil sprejet 30. julija letos.
Vodja misije ZN v DR Kongo (Monusco) Bintou Keita je poročala, da trenutno varnostno ozračje v državi poslabšuje humanitarni položaj, k čemur prispevajo tudi posledice podnebnih sprememb. Zaradi spopadov in naravnih nesreč je po podatkih ZN trenutno razseljenih 6,4 milijona prebivalcev države, položaj pa poslabšujejo tudi številne epidemije.
Spopadi v DR Kongo potekajo že več kot 30 let, misija Monusco pa bi se morala v skladu s konec lanskega leta sprejeto resolucijo Varnostnega sveta ZN končati decembra letos. Monusco je dobil nalogo, da v času iztekanja misije pomaga pri prenosu svojih nalog na misijo Razvojne skupnosti juga Afrike (Samidrc).
Vendar pa varnostni položaj v državi umika misije Monusco še ne dopušča in vlada v Kinšasi se strinja z mnenjem večine v Varnostnem svetu ZN, da se mora mandat misije ZN v DR Kongo podaljšati, o čemer trenutno že potekajo pogajanja.
\"Vloga misije Monusco ostaja nepogrešljiva. Njena prizadevanja za zaščito civilistov, podporo regionalnim mehanizmom ter ohranjanje miru in varnosti so ključnega pomena. Slovenija poziva vse strani, naj zagotovijo popolno spoštovanje mandata misije,\" je še dejal Žbogar. (konec)rp/lkr STA192 2024-12-09/20:42