Tehnološki velikan Microsoft praznuje abrahama San Francisco

Na današnji dan pred 50 leti je bil ustanovljen ameriški tehnološki velikan Microsoft. Podjetje, ki sta ga leta 1975 ustanovila prijatelja Bill Gates in Paul Allen, je v tem času postalo eno izmed petih največjih tehnoloških podjetij na svetu, njegova programska oprema pa je prisotna v velikem številu gospodinjstev in podjetij po svetu.***
\"Leta 1975 sva Paul Allen in jaz ustvarila Microsoft, ker sva verjela v najino vizijo računalnika na vsaki mizi in v vsakem domu,\" je v sredo na svoji spletni strani Gates Notes zapisal soustanovitelj podjetja.
Kot se spominja Gates, se je Microsoftova zgodba začela z izdajo revije Popular Electronics januarja 1975. Na naslovnici je bil računalnik Altair 8800, ki je bil po Gatesovih besedah prelomen računalniški komplet, ki je obljubil, da bo tudi ljubiteljskim navdušencem prinesel računalniško moč.
\"Ko sva s Paulom videla to naslovnico, sva vedela dve stvari: da je revolucija na področju osebnih računalnikov neizbežna, in da hočeva biti zraven od začetka,\" je zapisal.
Podjetje, ki se je sprva imenovalo Micro-Soft, je v začetku 80. let prejšnjega stoletja izdalo operacijski sistem MS-DOS. Ta je nato postal prevladujoč operacijski sistem na osebnih računalnikih.
Leta 1985 pa je podjetje izdalo prvo različico operacijskega sistema Windows, ki do danes ostaja najbolj razširjen med operacijskimi sistemi za namizne računalnike. Po podatkih portala StatCounter, ki jih povzema francoska tiskovna agencija AFP, je februarja 2025 Windowse poganjalo 70,5 odstotka vseh namiznih računalnikov.
Leta 1989 so na trg poslali paket programske opreme Office, ki vključuje programe Word, PowerPoint in Excel. Ti so v tem času postali standardna pisarniška programska oprema v poslovnem svetu, navaja AFP.
Podjetje je dolga leto kraljevalo tudi na področju spletnih brskalnikov. Microsoftov Internet Explorer, ki je luč sveta prvič ugledal leta 1995, je vrhunec dosegel na začetku tisočletja, ko ga je uporabljalo do 95 odstotkov vseh svetovnih uporabnikov spleta, izhaja iz podatkov portala WebSideStory.
Sčasoma je začel izgubljati tržni delež, leta 2022 pa je Microsoft upokojil Internet Explorer in ga nadomestil z brskalnikom Microsoft Edge. Ta ima po zadnjih podatkih portala StatCounter 5,3-odstotni tržni delež, kar je precej za Googlovim brskalnikom Chrome (66,3-odstotni delež) in Applovim brskalnikom Safari (18-odstotni delež).
Kljub vsem uspehom pa je Microsoft v tem času doživel tudi nekaj polomov.
Eden takšnih je bila blagovna znamka Zune, ki je zajemala naprave in programsko opremo za predvajanje glasbe, in s katero je Microsoft neuspešno konkuriral Applovim napravam iPod.
Microsoft ostaja v senci drugih tehnoloških velikanov tudi na področjih, kot so družbena omrežja.
Microsoft je leta 2016 kupil poslovno družbeno omrežje LinkedIn. Ta po poročanju AFP sicer beleži stabilno rast števila uporabnikov, a mu manjka doseg konkurenčnih omrežij, kot so X, Facebook in Instagram.
Tehnološkemu velikanu obenem ni uspel preboj na področju pametnih telefonov z mobilnim operacijskim sistemom Windows Phone.
Microsoft trenutno veliko pozornosti posveča področju umetne inteligence. Med drugim razvija lastno orodje Copilot, več milijonov dolarjev pa je vložil tudi v razvijalca orodja ChatGPT, ki ga razvija podjetje OpenAI. (konec)rbi/bg STA013 2025-04-04/05:00
×