V programe Projekta Človek v 30 letih vključenih preko 10.000 ljudi Škofja Loka

Nevladna neprofitna organizacija na področju dela z zasvojenimi društvo Projekt Človek je z današnjo prireditvijo v Škofji Loki praznovala 30-letnico delovanja. S častnim pokroviteljstvom dogodka se je društvu, v programe katerega je bilo vključenih že preko 10.500 uporabnikov in svojcev, poklonila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.***
Glavna dejavnost društva je izvajanje javnega socialnovarstvenega programa za samopomoč, terapijo in socialno rehabilitacijo oseb z različnimi oblikami zasvojenosti. Osnovni cilj programa je poleg abstinence sprememba načina življenja in ponovna vključenost v družbo z zaposlitvijo ali nadaljevanjem šolanja. Učinkovit programa kaže, da se 81 odstotkov tistih, ki zaključijo program, uspešno reintegrira.
Danes je društvo Projekt Človek ena največjih institucij, ki se ukvarja s problematiko zasvojenosti v Sloveniji, saj deluje v 10 regijah in vključujejo uporabnike iz vse države. Lani je pri njih pomoč poiskalo 1563 uporabnikov in njihovih ključnih bližnjih oseb. Kot je povedala predsednica društva Suzana Puntar, si na začetku delovanja tako velike zgodbe niso predstavljali.
Začelo se je s sprejemnim centrom v Ljubljani, zatem z dnevnim programom in terapevtsko skupnostjo v Sopotnici ter centrom za reintegracijo. \"Takrat smo mislili, da je zagotovljena celovitost obravnave, potem pa se je pokazalo, da je potreben poseben program za otroke in mladostnike, ki zadnji dve leti deluje ne le v Ljubljani, temveč tudi v Kopru. Hkrati smo ugotovili, da ni pravično, da bi morali vsi, ki imajo težave, najprej priti v Ljubljano, tako smo začeli razvijati sprejemne centre po celi Sloveniji,\" je navedla Puntar.
Kot je nadaljevala, so nato ugotovili, da imajo med zasvojenimi tudi mlade mamice, tako so razvili terapevtsko skupnost za zasvojene starše z majhnimi otroki. V zadnjih letih pa se je pokazalo, da je veliko tudi zasvojenih s pridruženimi težavami v duševnem zdravju, tako se je razvila posebna terapevtska skupnost tudi zanje.
Poleg tega ves čas poskušajo delati tudi s svojci odvisnikov. Prav tako se izvajajo nekateri manjši, zlasti preventivni programi in projekti. Za naprej pa vidijo predvsem potrebo po razvoju stanovanjsko terapevtske skupnosti za mlade.
\"Takšnega razvoja ne bi bilo, če ne bi bilo res veliko srčnih zaposlenih in prostovoljcev,\" je poudarila Puntar. Trenutno imajo 51 zaposlenih in 42 prostovoljcev, ki ustvarjajo tudi zaposlitveno bazo. Poleg tega ne beležijo velike fluktuacije, ki je sicer na področju sociale precej pogosta.
V Sloveniji na področju zasvojenosti delujejo tudi različni drugi programi. \"Zelo pomembno je, da obstaja pestra mreža programov, da vsak glede na svoje potrebe in zmožnosti najde prostor, da se nekam vključi. Če si nekdo želi in če ima motivacijo, je v Sloveniji na voljo dovolj programov,\" je ocenila sogovornica.
V Projektu Človek spremljajo tudi, katere so droge, zaradi katerih ljudje vstopajo v program. Opažajo, da se je kot vstopna droga močno povečal alkohol. Zmanjšalo se je morda število uporabnikov heroina in povečalo število uporabnikov kokaina. Skrbijo pa jih nove droge, ki se stalno pojavljajo in katerih posledice še niso znane, ter nezdrav odnos mladih do sodobne tehnologije.
V programe za otroke in mladostnike že sprejemajo tudi takšne, ki imajo težave s prekomerno rabo sodobne tehnologije. Zelo dobro se, kot je povedala Puntar, obnesejo vikend tabori, na katerih mladi preživljajo čas skupaj brez telefonov. \"To so dobri poskusi, kako povezati mlade in poskrbeti za odtegnitev, ne da bi čutili silno pomanjkanje,\" je pojasnila. (konec)tzu/mo STA151 2025-06-10/16:58
×