Ob koncu so vsi udeleženci prejeli tudi zaslužene certifikate. / Foto: Tina Dokl
Mongolski mirovniki na Gradu Jable
Grad Jable je med 18. in 28. novembrom gostil usposabljanje o vključevanju načela enakosti spolov za mongolske vojaške častnike, ki ga je organiziral Center za izobraževanje in usposabljanje za napotitev v mirovne operacije in misije (POTC).
Mengeš – Mongolski vojaški častniki so v dveh tednih skozi interaktivna predavanja in praktične vaje raziskovali vpliv spola v konfliktnih območjih, strategije za zaščito ranljivih skupin ter vlogo moških in žensk v procesu gradnje miru. Koordinator POTC Samo Selimović je poudaril, da gre za drugo tovrstno sodelovanje v letu 2024. »Januarja smo v Ulaanbaatarju organizirali prvo usposabljanje, tja smo poslali našo mobilno ekipo, tokrat pa so mongolski mirovniki prišli k nam. Glavni cilj je bil opremiti mongolske mirovnike z znanjem, ki jim bo omogočilo učinkovitejše delovanje v mirovnih misijah,« je še povedal in dodal, da je bil poudarek na razumevanju, kako lahko vključevanje načela enakosti spolov v mirovne misije prispeva k večji učinkovitosti in trajnostnemu miru.
Med drugim so obravnavali tudi vpliv oboroženih konfliktov na različna spola ter spodbujanje vključujočih pristopov za dolgoročno stabilnost in mir. Usposabljanje je potekalo v skladu s prednostnimi nalogami Slovenije kot članice Varnostnega sveta OZN in podpiralo agendo ženske, mir in varnost ter resolucijo 1325, ki poudarja pomen žensk pri ohranjanju mednarodnega miru in varnosti. Kot je pojasnila vodja usposabljanja Danaja Visković Rojs, so vsebine prilagodili specifičnim potrebam udeležencev, pri čemer so uporabili sodobne metode, kot so simulacije in participatorni učni procesi.
Zaključno slovesnost je pospremil tudi obisk Nine Lenardič Purkart, vodje Sektorja za človekove pravice na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve. »Veseli me, da smo lahko gostili to pomembno usposabljanje. Agenda žensk, miru in varnosti je ena od prioritet Slovenije v okviru članstva v Varnostnem svetu OZN,« je dejala in dodala, da sodelovanje z Mongolijo na tem področju dokazuje naša skupna stališča.
Kot je še dejal Selimović, je Mongolija ena izmed držav, ki v mirovne operacije pošlje največje število vojakov in policistov, mongolski vojaki pa v sistemu OZN veljajo za bolj izkušene, zanesljive in usposobljene. »Lani so začeli uvajati tudi politiko enakopravnosti v oboroženih silah in nasploh v vseh uniformiranih enotah, zato je to usposabljanje v bistvu del tega njihovega začetka dela na tem področju.« Mongolski podpolkovnik Bayarbadrakh Ulziikhutag se je prav tako strinjal, da je bilo usposabljanje zelo koristno. »Pridobili smo dragoceno znanje, ki ga bomo prenesli naprej in uporabili pri pripravi na prihodnje mirovne operacije. Usposabljanje je bilo zelo dobro organizirano, vsebine pa koristne in osvežujoče,« je dejal in se zahvalil vsem za gostoljubje in kakovostna dva tedna.