Odkritje kipa Jelena na Malem Juheju / Foto: Primož Pičulin

Na odkritju kipa jelena, od desne: župan Peter Miklič, predsednica sveta KS Jelendol Tina Žalec in avtor kipa Anže Bizjak / Foto: Primož Pičulin

Jelena vrnili na Mali Juhej

Jelena na Malem Juheju nad Jelendolom je izdelal akademski restavrator Anže Bizjak, ob uradnem odkritju kipa so odprli tudi razstavo rezbarskih del Petra Gučka v tamkajšnjem domu krajanov.

Jelendol – Na tem mestu na Malem Juheju, gričku nad Jelendolom, je pred manj kot sto leti že stal bronast jelen naravne velikosti. »Žal o jelenu do danes nismo našli pisnega in slikovnega gradiva. Na srečo pa so med nami še vedno krajani, potomci ljudi, ki so tu živeli in so jelena videli na lastne oči ter o njem pripovedovali,« je povedala predsednica sveta Krajevne skupnosti Jelendol Tina Žalec.

Jelena, ki na tem mestu stoji danes, je izdelal akademski restavrator Anže Bizjak, konservator restavrator, predsednik tržiškega društva Ampus, predstavnik mlajše generacije že nagrajenih umetnikov in entuziastov, ki skrbijo za svež in predvsem dober kulturni veter, ki piha tudi v Tržiču. Anže se je kot vodja projektov v sklopu društva Ampus že podpisal pod znamenitega Tržiškega zmaja, Šuštarsko lučko na krožišču ob Sokolnici in kar nekaj drugih projektov po Sloveniji.

»Naj ob avtorjevih mislih dodam še svojo, naj jelen predstavlja predvsem varuha te doline, njenih prebivalcev in dobrosrčnih obiskovalcev.« (Tina Žalec)

Jelen je moderno kiparsko delo, ustvarjeno s tehniko varjenja pločevinastih segmentov med seboj. Konstrukcija je sestavljena, kot je pojasnil Anže Bizjak, iz železnih cevi, na katero so varjene manjše kovinske plošče geometrijskih oblik, ki nam v prvi vrsti ponujajo nekoliko abstrakten, kubističen aspekt. Zaradi namenskega postopka oksidacije kovine se geometrijske linije nekoliko zabrišejo in zlijejo med seboj, od daleč pa ustvarjajo harmonično celoto – podobo mogočnega jelena, ki bdi na vrhu Malega Juheja in s svojim ostrim pogledom pospremi slehernega prišleka v dolino, kar simbolično nakazuje avtorjevo ostro gesto in obsojanje dejanj v preteklem stoletju, ki so pomenila konec za prenekatere spomenike.

»Naj ob avtorjevih mislih dodam še svojo, naj jelen predstavlja predvsem varuha te doline, njenih prebivalcev in dobrosrčnih obiskovalcev. Hkrati pa naj nas spominja na to, da je bila ta prekrasna vas nekoč, ne dolgo nazaj, na Slovenskem ter v širšem prostoru ena najnaprednejših tistega časa – z železnico, hidroelektrarno, lepimi zgradbami in graščino, ki pa jo je krutost vojnih in povojnih dogodkov hudo zaznamovala,« je spomnila Tina Žalec.

Zato zahvala vsem, da se je mogočni jelen vrnil na Mali Juhej. Lastnikom zemljišča, ki so dovolili postavitev, Občini Tržič za znatna sredstva, članom sveta domače krajevne skupnosti za podporo projektu, Josipu Kovačeviču za postavitev varovalne ograje, Branku in Marku Babiču za obnovo podstavka in vsem, ki so pomagali pri ureditvi poti. Župan Peter Miklič je pozval, naj je to znova tisti moment, da vsi skupaj začutijo, kako pomembno je delati skupaj v dobrobit kraja, skupnosti.

Odkritje kipa jelena se je šlo z roko v roki z odprtjem čudovitih rezbarskih del Petra Gučka iz Križev v dvorani Doma krajanov Jelendol. »Ker je tematika mojih izdelkov predvsem narava, živali in rože se mi zdi, da se ta dva dogodka lepo dopolnjujeta, zato sem povabilo z veseljem sprejel.« Peter Guček se z rezbarstvom ukvarja 18 let, v dvorani doma krajanov v Jelendolu pa je to že njegova 27. samostojna razstava po vrsti. Na ogled je vse do 10. novembra, vsak dan med 17. in 18. uro, ko si bodo obiskovalci lahko ogledali tudi relief jelena, rezbarijo, ki jo je avtor izdelal prav za to priložnost in podaril krajevni skupnosti.