Feri Lainšček v pogovoru z Moniko Sušanj / Foto: Nik Bertoncelj

Feri Lainšček v pogovoru z Moniko Sušanj / Foto: Nik Bertoncelj

Knjige so sanje, ki jih nosimo v rokah

S tem citatom Neila Gaimana so jeseniški knjižničarji povabili na praznovanje sedemdesetletnice knjižnice. Osrednji del večera je bil literarno-glasbeni pogovor s pisateljem in pesnikom Ferijem Lainščkom ter pevko in kitaristko Ditko.

Jesenice – S prireditvijo v dvorani jeseniškega gledališča so zaznamovali sedemdesetletnico Občinske knjižnice Jesenice.

Kot je v slavnostnem nagovoru dejala direktorica knjižnice Veronika Osredkar, je prva javna knjižnica na Jesenicah – in hkrati prva na Gorenjskem – začela delovati že leta 1904. Z različnimi imeni je delovala do 1. decembra 1954, ko je bila ustanovljena Ljudska knjižnica Jesenice.

Jeseničani si zaslužijo novo knjižnico, je poudarila direktorica Veronika Osredkar.

Knjižnica v današnjem času ni več le prostor za izposojo knjig, temveč je prostor druženja, učenja, je srce in dnevna soba mesta. Letno pripravijo kar okrog devetsto različnih dogodkov, velik poudarek v zadnjih letih dajejo domoznanstvu in digitalizaciji gradiva.

A ob prazniku se direktorica ni mogla izogniti prostorski stiski, ki jeseniško knjižnico pesti že od začetka. Če je kot ena prvih v Sloveniji uvedla prosti pristop uporabnikov do knjižničnega gradiva, pa je zadnja leta prosti dostop okrnjen, saj je kar tretjina knjižničnega gradiva na policah v kletnem arhivu, kamor uporabniki ne morejo. Prostor je zatrpan s knjižnimi regali, časopisna čitalnica je neprimerna, nimajo dvorane za prireditve, stopnice ovirajo dostop starejšim in gibalno oviranim. V preteklosti je nastalo že kar nekaj načrtov za novo knjižnico, a še nobeden ni bil uresničen. A knjižničarji verjamejo, je dejala Veronika Osredkar, da bodo dobili lepo, novo knjižnico, ki bo privabljala staro in mlado.

V osrednjem delu večera sta navdušila gosta, pisatelj in pesnik Feri Lainšček in pevka in kitaristka Ditka. Feri Lainšček je v pogovoru z Moniko Sušanj spregovoril o tem, kako je skozi trilogijo Kurji pastir našel svoje izgubljeno otroštvo; kako neskončno pomembno je branje in kako se z vsakim branjem vsaka knjiga znova rodi. In tudi, kako s pisanjem išče občutke lepega in življenjski smisel. Pogovor se je prepletal z uglasbeno poezijo v izvedbi pevke in kitaristke Ditke. Na dogodku je nastopila tudi plesalka sodobnega plesa Katja Kučina.