Ustvarjalke koledarja (od leve prosti desni): Klara Luštrik, Eli May Kuhar, Zarja Vrhovšek, Ema Hostar in Pina Savnik, na fotografiji manjka Nuša Polajnar. / Foto: Tina Dokl

Ustvarjalke koledarja (od leve prosti desni): Klara Luštrik, Eli May Kuhar, Zarja Vrhovšek, Ema Hostar in Pina Savnik, na fotografiji manjka Nuša Polajnar. / Foto: Tina Dokl

Koledar navdihnil Mucha

Risbe v stilu umetnostnega sloga art nouveau (nova umetnost), ki krasijo letošnji koledar Gimnazije Kranj, vsak mesec posebej vabijo v svet domišljije in lepote, ki ga je ustvarilo šest dijakinj pod budnim očesom profesorice Anite Omejec.

Kranj – Pri pripravi koledarja, ki je postal že tradicija Gimnazije Kranj ob zaključku koledarskega leta, so letos sodelovale dijakinje ​Eli May Kuhar, Klara Luštrik, Nuša Polajnar, Pina Savnik, Ema Hostar in Zarja Vrhovšek. Po besedah njihove mentorice Anite Omejec je sicer na šoli ogromno dijakov, za katere je prepričana, da bi bili kos tej nalogi, zato so izvedli natečaj, na katerega se je prijavilo petnajst dijakov, med njimi jih je nato izbrala šest. »Prepričale so me s suvereno risbo in razumevanjem secesijskega sloga.« Dijakinje so namreč letos ustvarjale po navdihu češkega umetnika, plakatnega mojstra Alfonsa Μarie Muche. »Ker je njegov stil dijakinjam predstavljal precejšen slikarski izziv, življenje pa tudi zna biti nepredvidljivo, nosi koledar hudomušen naslov Muhasti Mucha,« je ob tem pojasnila profesorica Nataša Kne.

Dijakinje so letos ustvarjale po navdihu češkega umetnika, plakatnega mojstra Alfonsa Μarie Muche.

Letošnji koledar tako krasi dvanajst mladenk z dolgimi valovitimi lasmi zasanjanih, otožnih ali melanholičnih pogledov. Naslikane so v tehniki akvarela v nežnih pastelnih odtenkih, obdane so s cvetovi in zlatimi viticami. Najbolj značilno za Alfonsa Μario Mucho je namreč upodabljanje ženske podobe v krogu, ki simbolizira svetniški sij, so pojasnili ob predstavitvi koledarja. »Ženska je zanj božanska, kar ga ne ustavi pred tem, da ni v podobi tudi profana, saj je upodobljena precej čutno.« Po besedah Anite Omejec so si Mucho izbrale za navdih zato, ker je že lansko cvetlično tihožitje navdušilo ljudi, tako da so se tudi letos odločile za rožnat in očesu vabljiv koledar. »Tako nam bo znova pričaral ne preveč kričavo, ampak mirno in obenem veselo leto.« Eli May Kuhar je priznala, da je ustvarjanje za koledar zahtevalo trud in čas, kar ji je omogočilo, da se je poglobila v nove zamisli in tehnike ter jih uresničila. Νuša Polajnar, ki je pri šolskem koledarju sodelovala že drugič, tudi v prostem času zelo rada riše, še posebno rada slika z oljnimi ali akrilnimi barvami in akvarelom. Pino Savnik je letošnja tema navdušila, saj zelo rada upodablja žensko figuro. Muchov stil, poln elegance in detajlov, pravi, jo je navdihnil, da se je osredotočila na ustvarjanje slik, ki upodabljajo tako klasično kot sodobno lepoto. Po besedah Eme Hostar je bilo posnemati tako izjemnega slikarja, kot je Alfons Mucha, zares izziv, še posebno zaradi številnih detajlov, ki krasijo njegova dela. »Sama sem Muchovo tehniko nekoliko poenostavila, osredotočila sem se predvsem na barve in koncept.« Tudi Klara Luštrik je poudarila, da so imele pri slikanju veliko težav, zato so se pogosto posvetovale med sabo. Zarja Vrhovšek je ob tem še dodala, da so slike za koledar zelo pomembne, saj si posamezno sliko ogledujemo ves mesec ter imamo tako veliko priložnosti za podrobno opazovanje in razmišljanje o sliki.

Nad koledarjem je navdušen tudi ravnatelj Aljoša Brlogar: »Vsako leto znova občudujem energijo in ustvarjalnost dijakov.« Tudi letošnji koledar, je še dodal, nas popelje v svet domišljije in lepote.