Luna nagajiva (21. del)

{infbox-new-50}11452{/infbox-new-50}

Zato pa še živimo:

Janko Lavrin (Krupa, 10. 2. 1887), literarni zgodovinar, pesnik, pisatelj, prevajalec, esejist, novinar in urednik, je delal kot časnikar v Rusiji, poročal je z balkanskega bojišča za ruske časopise. Od leta 1917 je živel v Veliki Britaniji, delal je kot časnikar in profesor. Med drugo svetovno vojno je sodeloval pri oddajah londonskega radia, leta 1956 pa je bil izvoljen za zunanjega dopisnika SAZU. Umrl je v Londonu štiri mesece pred dopolnitvijo stotega leta starosti.

Prepovedana »komunistična« Sobota

Pravijo, da se časi spreminjajo in mi z njimi, vendar vseeno vsega vedno ni mogoče razumeti. Na primer tega, da so že pred vojno prepovedali kranjsko »komunistično« Soboto, v kateri je ostro nastopal Lojze Colnar, sin ene najbogatejših kranjskih trgovk, in so finančno v njej sodelovali osebni prijatelji bogatih Kranjčanov. Nastopali naj bi proti delavcem in kmetom, s katerimi so bili poslovno in finančno soodvisni? V resnici je Sobota kritično pisala o nekaterih nemškutarjih.

Zanimivo je, da je bil časopis s takšno lastninsko zasnovo od nekaterih razglaševan za komunistično glasilo in kot tak tudi prepovedan. Lojze Colnar je povedal, da se je res pri njem oglasil eden tedaj vodilnih slovenskih komunistov s ponudbo, da bi komunisti (na skrivaj, ker so bili takrat prepovedani) financirali Soboto. Lojze mu je odgovoril, da na žalost to ni mogoče, ker se idejno ne ujema, ker da sam ne veruje. Kidrič se je zasmejal in rekel, da tudi oni ne verujejo. Lojze naj bi pojasnil: »Vi ne verujete v Boga, verujete pa v ruski komunizem, jaz pa ne verjamem nobenemu.«

V Soboti se je Lojze močno spopadal tudi z vplivnim kranjskim kaplanom in mu očital, zakaj ne gre na pomoč k svojim »ovčicam«, stavkajočim »izkoriščanim tekstilnim delavcem« ...

Predvsem pa je javno napadal kranjske nemškutarje tako ostro, da je zato pred prihodom nemške vojske v Kranj s Crobatovim avtomobilom pobegnil v Zagreb. Z njim se je odpeljal proti Ljubljani tudi njegov polbrat Beno Anderwald, ki je bil resnično član komunistov in je v Ljubljani obiskal tamkajšnje komuniste. Lojzetu je prinesel nekaj ročnih granat, »da se bosta lahko branila«. Lojze je to odklonil s pojasnilom, da je tako kratkoviden, da bi mu komaj uspelo granato vreči iz avtomobila …

×