Prelep grob Marijane Kosmač / Foto: Maša Paulin
Franckova hiša v Podbrezjah je stala na naslovu Srednja vas / Mitterdorf 16. Zgodovina te hiše sega 300 let nazaj. Prvotno so bili nemara njeni lastniki Gollmayerjevi. Jera (Gertrud) Golmayer (okoli *1779–1831) se je poročila z Valentinom Jalnom (okoli *1781–1845). Med leti 1804 in 1820 se jima je rodilo osem hčera in trije sinovi, od katerih vsaj pet ni preživelo otroštva. Dve sestri so poimenovali Katra (prva je umrla že pri 14 mesecih), dva brata sta dobila ime Valentin. Stara stavba je nosila hišno številko 17, leta 1808 ali 1809 se je pa družina preselila v novozgrajeno hišo na naslovu Srednja vas 16.
Ko je tudi tretji sin, Valentin (*1818), pri 29 letih umrl za pljučnico in sta bili dve sestri poročeni, je nastal problem nasledstva.
Rojstnega kraja Marijane Kosmač, hčere veleposestnika Jožefa Kosmača (*1778) in Katarine Bohinjc (1780–1855), nisem uspela najti. Pred letom 1845 se je omožila z Valentinom Jalnom in ni jasno, ali je šlo za vdovca po Jeri Golmajer ali njunega sina Valentina. V vsakem primeru je imela dve hčeri, od katerih ena gotovo ni bila otrok vdovca po Jeri Golmajer.
Marijana je bila premožna vdova, ko se je tridesetletna poročila s pet let mlajšim Alešem Paulinom (*1822). V novi zakon je doprinesla hčerko iz prejšnjega zakona (druga je umrla stara le pol leta) in veliko posestvo, na katero se je bila poprej sama priženila. Ženin iz Zadrage je bil za tiste čase visokoizobražen mož. Poleg slovenščine in srbohrvaščine je perfektno govoril in pisal v italijanskem in nemškem jeziku (slednjega je zapisoval v gotici). K hiši je prinesel precej denarja, ki ga je verjetno prislužil s trgovanjem z vinom. Leta 1848 je tudi uradno ustanovil vinsko trgovino. Avstrijski Lenz Moser so pa ustanovili leto pozneje.
V Marijaninem drugem zakonu sta se rodili dve hčeri in dva sinova, od katerih je le najstarejši – Janez (*1848) – preživel rano otroštvo. Andrej (*1851), Marijana (*1854) in Frančiška (*1856) so umrli še kot dojenčki. Zveza Marijane in Aleša se je tragično končala. Prvo ženo, takrat staro 17 let in po vsej verjetnosti nosečo, je pahnil po stopnicah v smrt, da bi se lahko poročil z Marijo Ažman (Štrithovo s Podbrezij). Sin Janez je bil priča tej tragediji. Zanj je nato (bolj slabo) skrbela njegova stara mama Marijana Fister (Španova iz Naklega). Vsak dan je na mamin grob prinesel rumene rožice. Janezova polsestra Micka, tri leta starejša od njega, se je poročila v Kranj, na Rožnovenski klanec (danes Vodopivčeva ulica), in ko je bil star deset let, se je že rodila nova polsestra Manca.