Pogovor o delu inženirjev / Foto: Primož Pičulin

Pogovor o delu inženirjev / Foto: Primož Pičulin

Mladi vse bolj pogosto v stiku z inženirstvom

Strokovna tehniška gimnazija Šolskega centra Kranj je od leta 2019 vključena v projekt, ki mlade navdušuje za inženirske, tehnološke in naravoslovne poklice ter inovativnost.

Kranj – Minuli teden so na strokovni gimnaziji v Šolskem centru Kranj šestič pripravili dogodek v sklopu projekta Inženirke in inženirji bomo!, tokrat z naslovom Na krilih inovativnosti – ker krila simbolizirajo letenje oziroma letalstvo, za katero se odloči veliko dijakov, in ker so simbol svobode, vedoželjnosti in izbire lastne življenjske poti, je pojasnila ravnateljica Lidija Goljat Prelogar. Kot je dodala, na šoli mlade skušajo opremiti z znanjem, veščinami in pogumom, da sledijo svojim sanjam. Šola mora biti prostor, kamor otroci radi hodijo in kjer se dobro počutijo, je prepričana, potem se tudi lažje spoprimejo z morebitnimi stresnimi situacijami.

Vodstvo šole še posebej veseli, da se za tehniško gimnazijo odloča vedno več deklet. »Pred šestimi leti smo imeli 115 dijakov in dve dekleti, v letošnjem šolskem letu imamo 220 dijakov in trinajst deklet.«

Dijaki se med drugim lahko vključijo v skupino Glave skupaj, ki povezuje različne talente, interese in hobije. »Nekateri so odlični računalničarji, nekatere bolj zanima strojništvo, letala, imamo tudi snemalce, fotografe, ilustratorje, športnike in glasbenike,« je povedala dijakinja Iris Kresnik Šušteršič. Svoje ideje in ustvarjalnost razvijajo v različnih projektih, sodelujejo pri organizaciji dogodkov, ustvarjajo podkast Male glave – velike ideje, s katerim skupaj z zanimivimi sogovorniki želijo spodbujati inovativnost in vedoželjnost.

Prav člani omenjene skupine so (s podporo profesorjev) pripravili četrtkov dogodek, pri čemer so poskrbeli tudi za prenos in posnetek na šolskem kanalu na YouTubu​. V osrednjem delu so gostili inženirko leta 2023 Ljupko Vrtevo, razvojno inženirko v družbi Petrol, Mateja Mestka, inženirja elektro vzdrževanja v podjetju SIJ Acroni, Rebeko Kropivšek Leskovar, razvojno inženirko v podjetju Interblock, nominiranko za inženirko letošnjega leta, in pilota Jožefa Kovačiča, vodjo proizvodnih testnih pilotov v podjetju Pipistrel. V orisu svojega dela in odločitev, ki so jih pripeljale v inženirstvo, ter sporočilih, namenjenih mladim, so gostje poudarili, da je inženirstvo lahko ustvarjalno, da so izzivi in napake del raziskovanja in življenja nasploh, in da naj sledijo temu, kar jih zanima.

Gostje so poudarili, da je inženirstvo lahko ustvarjalno, da so izzivi in napake del raziskovanja in življenja nasploh, in da naj dijaki sledijo temu, kar jih zanima.

V vodstvu šole z zadovoljstvom opažajo, da dijaki tehniško gimnazijo prepoznavajo kot dobro pot do mature oziroma različnih možnosti študija ter do pridobitve inženirskega poklica, še posebej pa jih veseli, da se zanjo odloča vedno več deklet. »Pred šestimi leti smo imeli 115 dijakov in dve dekleti, v letošnjem šolskem letu imamo 220 dijakov in 13 deklet.« Pozitivno spremembo po besedah ravnateljice pripisujejo tudi projektu, ki promovira tehniško stroko in moderne tehnologije.

Na dogodku so dijaki spomnili tudi na uspeh dvojčic Tare in Lane Radočaj Novosel: tretje leto zapored sta postali državni prvakinji v robotiki in se tako minuli teden udeležili svetovne olimpijade v Turčiji, ter na Teden podjetnosti, ki ga na šoli organizirajo za dijake tretjih letnikov; ta med drugim vključuje delavnice in obiske podjetij.

Izmed dijakov, ki pri svojih rosnih letih že razmišljajo in delujejo po inženirsko, so tokrat v ospredje stopili Jošt Rekelj, ki je izdelal pametni terarij za metulje, Timotej Karun, pilot jadralnega letala, in Tian Pustovrh, ki v prostem času združuje ljubezen do modelarstva, strojništva in letalstva. Kot nam je povedal, se je z modelarstvom začel ukvarjati na Osnovni šoli Stražišče, njegov zadnji projekt je model letala Douglas DC-3 z razponom kril 2,2 metra, ki ga je začel sestavljati letos januarja, poleti pa je poletel na mitingu malega letalstva v Lescah in mednarodnem srečanju modelarjev v Vipavi.