Mrakova domačija na Rečici pri Bledu je ena redkih ohranjenih domačij iz 18. stoletja. / Foto: Nik Bertoncelj

Mrakova domačija na Rečici pri Bledu je ena redkih ohranjenih domačij iz 18. stoletja. / Foto: Nik Bertoncelj

Mrakova domačija dobiva novo podobo

Na Mrakovi domačiji na Rečici pri Bledu so porušili star gospodarski objekt in bodo zgradili novega. V njem bo zaživela galerija kiparja Slavka Oblaka, obiskovalci pa si bodo lahko ogledali tudi filmske prikaze življenja na kmetiji skozi štiri letne čase. Stanovanjski objekt bodo s pomočjo restavratorskih in drugih posegov skrbno obnovili, pri čemer bodo ohranili njegovo izvirno podobo. Tako bo še naprej pripovedoval zgodbo o življenju kmečke družine v preteklosti.

Bled – Po smrti zadnje stanujoče lastnice je Mrakova domačija za petindvajset let zaprla svoja vrata. Leta 2014 jo je Občina Bled odkupila od številnih dedičev in s tem naredila pomemben korak k njeni oživitvi. Že leta 2008 je bila domačija s stanovanjsko hišo in gospodarskim poslopjem razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena, leta 2017 pa jo je občina zaupala v upravljanje Zavodu za kulturo Bled.

Gospodarski objekt porušili

Po tem, ko je domačija več kot tri desetletja samevala, so nedavno stekla gradbena dela za njeno celovito prenovo in ureditev v etnološki muzej na prostem. Kot je pojasnila direktorica Zavoda za kulturo Bled Lea Ferjan, so gradbeno dovoljenje pridobili marca 2023, decembra lani pa je bila podpisana pogodba z izbranim izvajalcem gradbenih del na gospodarskem objektu. »Po oceni statika je bil gospodarski objekt v tako slabem stanju, da ga je bilo treba porušiti, zato zdaj na njegovem mestu gradimo povsem nov objekt,« je dejala. Stanovanjski objekt trenutno varujejo pred morebitnimi poškodbami, v nadaljevanju pa ga bodo z restavratorskimi in drugimi posegi prenovili ter zaščitili.

Po prenovi bo Mrakova domačija zaživela kot središče kulture, izobraževanja in ustvarjalnosti, ki bo skozi dediščino kmečkega življenja nagovarjalo tako domačine kot obiskovalce iz širšega okolja in tujine.

Vrednost gradbenih del bo po besedah Ferjanove znašala dobrih 598 tisoč evrov brez DDV. »Čeprav Občina Bled v preteklosti na razpisih ni bila uspešna, bo tudi v času izvedbe projekta iskala priložnosti za pridobitev sredstev na razpisih,« je poudarila. Zaključek gradbenih del je predviden do konca letošnjega leta, dokončna ureditev muzejske opreme, priprava vsebin in zasnova vrta pa naj bi bile sklenjene do konca leta 2026.

Skulpture Slavka Oblaka

Pri oblikovanju muzejske zasnove ter pripravi načrta upravljanja za oba objekta občina in zavod sodelujeta s kranjsko območno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine. »Stara stanovanjska hiša bo predstavljala bivanjsko kulturo na kmetiji v preteklosti, medtem ko bo gospodarsko poslopje namenjeno galeriji kiparja Slavka Oblaka, obiskovalci pa si bodo v njem lahko ogledali tudi filmske prikaze življenja na kmetiji skozi štiri letne čase,« je o vsebinah spregovorila Ferjanova.

Oba objekta bo povezoval kmečki sadni vrt, v katerem bodo svoje mesto našle tudi skulpture Slavka Oblaka, ki jih je podaril rojstnemu kraju. »Vrt bo prikazoval tradicionalno samooskrbo, kot so jo poznali na kmetijah nekoč. Zasajen bo s sadnim drevjem, značilnim za pretekli način kmetovanja, ki temelji na naravnih metodah in spoštljivem odnosu do narave.«

Stičišče umetnosti in znanja

Domačija bo poleg muzejske funkcije omogočala izvedbo manjših dogodkov tako v notranjih prostorih kot na prostem. Prostor bo obenem namenjen ustvarjalnemu in izobraževalnemu delu. »Šolske skupine bodo imele priložnost za učenje o tradiciji samooskrbe, umetniške skupine pa bodo lahko izkoristile naravno okolje vrta kot vir navdiha za ustvarjanje na tečajih ali kolonijah,« je navedla Ferjanova in še dodala, da povezava med kmečkim življenjem, razvojem vasi Rečica, umetnostjo in kulturo odpira številne možnosti za zanimive programe, ki bodo pripravljeni do odprtja dela muzeja v gospodarskem poslopju s pripadajočo okolico.