Na Pokljuki bodo prihodnji teden tekmovali parabiatlonci s celega sveta. Ogled tekem bo brezplačen. / Foto: Bergmedia

Na Pokljuki bodo prihodnji teden tekmovali parabiatlonci s celega sveta. Ogled tekem bo brezplačen. / Foto: BergMedia

Na Pokljuki svetovno prvenstvo v parabiatlonu

Pokljuka bo prihodnji teden, med 4. in 9. februarjem, prvič gostila svetovno prvenstvo v parabiatlonu. Organizator je Organizacijski odbor Pokljuka, ki deluje v okviru Športnega društva Pokljuka. Dogodek je podprla tudi Smučarska zveza Slovenije, pomembno vlogo pa bodo imeli tudi pripadniki Slovenske vojske, ki tradicionalno pomagajo pri organizaciji biatlonskih tekmovanj na Pokljuki.

Boji za medalje bodo v četrtek, 6. februarja, ko bo ob 10.45 start sprinta, ob 14.15 bo sledilo odprtje prvenstva, v soboto, 8. februarja, bo ob 11.10 start sprinta zasledovanje, v nedeljo, 9. februarja, pa še posamična preizkušnja z začetkom ob 10.45.

Parabiatlon je bil za športnike s telesno okvaro prvič vključen leta 1988 na zimskih paralimpijskih igrah v Innsbrucku, leta 1992 pa so v Franciji lahko tekmovali tudi že športniki z okvaro vida. »Integracija parabiatlona v Mednarodno biatlonsko zvezo IBU je bila dokončno izvedena leta 2022, kar je predstavljalo pomemben mejnik za ta šport. Pred tem je bil parabiatlon pod okriljem Mednarodnega paralimpijskega komiteja, v prehodnem obdobju od 2022 do 2024 pa je bila organizacija tekmovanj usklajena z Mednarodno smučarsko zvezo. Od 15. junija lani parabiatlon deluje kot samostojna disciplina znotraj IBU,« so predstavili v Organizacijskem odboru Pokljuka. Letošnja sezona je tako prva samostojna sezona parabiatlona. Vključuje tri tekme svetovnega pokala, vrhunec pa bo svetovno prvenstvo na Pokljuki.

Parabiatlonci bodo tekmovali v treh kategorijah tako v ženski kot v moški konkurenci: sedeči, stoječi ter slepi in slabovidni oziroma z okvaro vida.

Parabiatlonci bodo v Športnem centru Pokljuka na Rudnem polju tekmovali v treh kategorijah tako v ženski kot v moški konkurenci: sedeči, stoječi ter slepi in slabovidni oziroma z okvaro vida. Pomerili se bodo v sprintu (7,5 km), sprint zasledovanju (10 km) in na posamični preizkušnji (12,5 km). Trenutno je prijavljenih 94 tekmovalcev iz 16 držav s celega sveta, vključno z Avstralijo, Brazilijo, Kitajsko, Korejo, Ukrajino, Združenimi državami Amerike ter številnimi evropskimi državami, kot so Češka, Španija in Francija.

Pravila so razumljivo drugačna od klasičnih biatlonskih tekmovanj, kot jih poznamo. »Tekmovalci se pomerijo v prosti tehniki na progah različne dolžine. Na strelišču morajo zadeti pet tarč, oddaljenih deset metrov. Pri zgrešenih strelih se upoštevata dve različni kazni: časovni pribitek ene minute na individualni preizkušnji in kazenski krog po odhodu s strelišča. Parašportniki med tekom ne nosijo puške. Sedeči in stoječi tekmovalci streljajo na mehanske tarče, slepi in slabovidni pa tekmujejo z elektronsko puško in tarčo zaznavajo prek zvočnih signalov,« so pojasnili organizatorji.

Vabijo, da pridete na Pokljuko in s tem podprete parabiatlonce, njihovo športno predanost in neustavljivo voljo. Ogled tekmovanj bo brezplačen.