Nov turnosmučarski vodnik razširja smučarska obzorja, predvsem pa Mitja Peternel vsem želi nepozabna doživetja in varno smuko. / Foto: Tina Dokl

Nov turnosmučarski vodnik razširja smučarska obzorja, predvsem pa Mitja Peternel vsem želi nepozabna doživetja in varno smuko. / Foto: Tina Dokl

Najlepši turni smuki

Avtor že tretjega, dopolnjenega in razširjenega turnosmučarskega vodnika Najlepši turni smuki avstrijske Koroške z dodanimi turnimi smuki v pokrajini Lungau je Mitja Peternel, po rodu z Belce, ki zdaj živi v Gozdu - Martuljku.

V Slovenskem planinskem muzeju so pred nedavnim predstavili turnosmučarski vodnik založbe Sidarta Najlepši turni smuki avstrijske Koroške, katerega avtor je domačin in po novem muzejski vodnik, sodelavec planinskega muzeja Mitja Peternel. V posodobljeni smučarski enciklopediji severne strani Karavank je dodanih štirideset izbranih tur v salzburški pokrajini Lungau, kar skupno obsega 154 podrobno opisanih turnih smukov – od sredogorja do najvišjega avstrijskega vrha Velikega Kleka (Großglocknerja). Številni cilji vključujejo tudi dodatne možnosti vzpona in spusta s sosednjih vrhov, kar vodnik na kar štiristo straneh razširi na skoraj dvesto turnosmučarskih ciljev.

Prva vodnika sta razprodana

Mitja Peternel se je na svojo prvo turno smuko podal s prijateljem Rajkom Lotričem, nekdanjim uspešnim smučarskim skakalcem, in še danes se dobro spominja njunega prvega skupnega spusta z domačega Vrtaškega Slemena iz doline Belega potoka. Sledili so zahtevnejši cilji, Mitja je vstopil v alpinistični odsek Planinskega društva Dovje - Mojstrana, se na povabilo Janeza Brojana ml. pridružil Društvu GRS Mojstrana. Leta 1995 je naredil izpit za alpinista, leta 1996 za gorskega reševalca ... Ves čas pa spoznaval turnosmučarske terene v domačih gorah in vzporedno ter vse bolj še na avstrijskem Koroškem. Ko se jima je s partnerico Aleksandro pred poldrugim desetletjem porodila ideja o vodniku, ki bi našim smučarjem približal ta smučarska območja, je avstrijsko Koroško začel načrtno raziskovati. Prisluhnili so jima in ju podprli v založbi Sidarta in tako je prvima izdanima vodnikoma, ki sta bila med navdušenci turnega smučanja odlično sprejeta in sta razprodana, letos sledil še tretji, dopolnjeni.

Območje, bogato s snegom

»Če je šlo pri drugi izdaji predvsem za obogatitev z novimi koroškimi turami, je aktualni vodnik bogatejši za cilje v 'sosednji' pokrajini Lungau. To območje smo dodali z razlogom, je namreč območje, ki je vsako zimo zelo bogato s snegom, nekatere cilje lahko obiščemo že pred začetkom koledarske zime, v novembru in decembru, pri drugih pa bomo morali z obiskom počakati na pozno pomlad ali celo zgodnje poletje.«

Kot vsak dobro napisan vodnik ima tudi ta svojo zasnovo, od opisa posameznega vzpona, zemljevidov, dostopa do izhodišča, smeri spusta, opozoril, kot je npr. ocena nevarnosti plazovitosti, do višinske razlike, okvirnega časa vzpona, koristnih spletnih strani, ocene zahtevnosti smučanja, napornosti ture in celo primernosti posameznega cilja za deskarje ...

S posvetilom Marku in Luku

Vsaka izdaja vodnika, kot je povedal Mitja Peternel, je sovpadla tudi s pomembnimi življenjskimi prelomnicami, ki so včasih z radostjo, včasih s skrbjo, nazadnje pa z neizmerno žalostjo posegle v njihovo družino. »Če je bila prva izdaja vodnika posvečena Marku, druga mlajšemu sinu Luku, tokratna izdaja žal prihaja v letu, ko je Luka izgubil bitko z boleznijo. Vsem nam je bil svojevrsten navdih, saj se je moral za svoje preživetje že od rojstva izjemno potruditi. Naj nam bo njegova življenjska zgodba vodilo na poti k vedno novim doživetjem pa tudi na vsakdanjih poteh.«