Priznanji je Francu Ekarju in Francetu Benediku podelil predsednik PZS Jože Rovan po jubilejnem srečanju na slovesnosti Planinske zveze Slovenije decembra lani. / Foto: arhiv PZS / Foto:

Priznanji je Francu Ekarju in Francetu Benediku podelil predsednik PZS Jože Rovan po jubilejnem srečanju na slovesnosti Planinske zveze Slovenije decembra lani. / Foto: arhiv PZS

Priznanja v jubilejnem letu srečanj planincev treh dežel

Lanskoletno srečanje planincev treh dežel, že šestdeseto po vrsti, je bilo v kraju Forni di Sopra v Furlaniji - Julijski krajini. Ob jubileju sta prejela priznanje za izjemen prispevek pri povezovanju planincev treh dežel in aktivnosti Alpskega foruma Julius Kugy tudi Franc Ekar in France Benedik.

Forni di Sopra, Novo mesto – Srečanje planincev treh dežel, Slovenije, Avstrije in Italije, so leta 1965 na pobudo planinskih funkcionarjev Karla Kucharja (Planinska zveza Avstrije ÖAV Villach/Beljak), Maria Lonznarja (Goriška sekcija italijanskega alpinističnega kluba CAI) in dr. Mihe Potočnika (Planinska zveza Slovenije) neformalno, kot posvetovalno telo, ustanovile ÖAV Koroške, CAI Furlanije - Julijske krajine in Planinske zveze Slovenije. Na področju sodelovanja v okviru aktivnosti je Franc Ekar eden redkih, ki še sodeluje že od vsega začetka.

Franc Ekar je poudaril, da se je Miha Potočnik že na začetku posebej zavzel, da so bili v prihodnje na ta srečanja vabljeni tudi predstavniki zamejskih slovenskih planinskih društev na avstrijskem Koroškem, v Gorici in Trstu. »Tako je nastalo tudi gibanje na področjih slovenskega zamejstva za ohranjanje in popularizacijo slovenstva. V sklopu teh planinskih aktivnosti se je oblikovala in trasirala tudi nova Pot prijateljstva treh dežel, ki je prvotno zajemala po deset vrhov iz vsake države, nato se je število kontrolnih toč povečalo in razširilo na 30 vrhov iz vsake države.« Kot je pojasnil Ekar, je sodelovanje bilo in je še vedno na področjih gorskega reševanja, turnega smučanja, pohodništva in tudi pomoči pri nabavi opreme za alpiniste in gorske reševalce. »Aktivno so se obravnavale tudi planinske aktivnosti in problematike s področij planinske kulture kot načrtovanja novih oblik tematskih poti, naravovarstva … Še vedno pa se planinci s teh območij najbolj spominjajo decembra 2007, ko je bila Slovenija sprejeta v schengensko območje in je postalo obiskovanje gora v obmejnih, zamejskih območjih brez kakršnih koli omejitev.«

V jubilejnem letu srečanj planincev treh dežel sta mednarodni priznanji med štirimi nagrajenci prejela tudi Slovenca Franc Ekar, nekdanji predsednik Planinske zveze Slovenije, in France Benedik, nekdanji predsednik Meddruštvenega odbora planinskih društev Gorenjske, ki je prav tako zavzeto nadaljeval to obliko sodelovanja planincev.

Naslednje srečanje bo v organizaciji Planinske zveze Slovenije predvidoma letos oktobra v Bohinju.