Invalidi prostovoljci so imeli v Planici različne naloge. Spodbujali so tudi navijače in poskrbeli, da je bilo vzdušje že pred tekmo kljub dežju odlično. Med njimi so bili tudi člani Medobčinskega društva Sožitje Kranj. / Foto: Peter Košenina

Invalidi prostovoljci so imeli v Planici različne naloge. Spodbujali so tudi navijače, ki so prihajali na prizorišče, in poskrbeli, da je bilo vzdušje že pred tekmo kljub dežju odlično. Med njimi so bili tudi člani Medobčinskega društva Sožitje Kranj (na fotografiji). / Foto: Peter Košenina

So že plesali, peli, pa se tekma še začela ni

Letošnji finale svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici je zaznamovalo več novosti. Med njimi so bili prostovoljci z invalidnostjo, ki so prispevali tudi k izjemnemu vzdušju. Predstavljali so deset odstotkov vseh prostovoljcev. Akcija V Planici smo vsi enaki je navdušila vse.

Rateče – Osebe z invalidnostjo so se dogodku ob podpori družbe Mastercard pridružile prek platforme SharePlanica. »Zanimanje nas je pozitivno presenetilo, kar kaže, da si želijo biti vključeni tudi na takšen način. Razporejeni so glede na njihove zmožnosti. Kot prostovoljci aktivno sodelujejo na različnih organizacijskih ravneh – pri logistiki, usmerjanju obiskovalcev, podpori ekipam, v zelenem oddelku, torej skrbijo za trajnostno Planico, spodbujajo navijače ... Veselijo se in upajo, da bodo to možnost imeli tudi v prihodnje. V družbi Mastercard spodbujamo vključujočo družbo na različne načine in ta je eden izmed njih,« je povedal Aleš Petejan, direktor marketinga družbe Mastercard Slovenija.

Še bolj vključujoč projekt

Anže Jereb. »Za letos smo razmišljali, kako bi naredili še korak naprej, naredili še bolj vključujoč projekt. In odgovor je bil jasen: tako, da so invalidi vključeni v organizacijo, da tukaj delajo.«

Projekt so po naročilu družbe Mastercard razvili v eni izmed oglaševalskih agencij, idejo je dal Kranjčan Anže Jereb. »Naročnik je želel narediti projekt čim bolj vključujoč. Lani smo naredili pobudo SharePlanica. Ljudje, ki so šli v Planico, so lahko s seboj vzeli invalida in ga pripeljali nazaj. Na ta način je Planico doživelo več kot 250 invalidov. Za letos smo razmišljali, kako bi naredili še korak naprej, naredili še bolj vključujoč projekt. In odgovor je bil jasen: tako, da so invalidi vključeni v organizacijo, da tukaj delajo. Zadovoljni so, poleg tega je pomembno, da neinvalidi vidijo invalide, da se čim več družijo, da se prepreke zmanjšujejo, se odpravijo. Želja je, da bi imeli vsi invalidi enake možnosti sodelovanja v družbi. Kakšnih stvari ne morejo delati, lahko pa delajo druge, kar ne pomeni, da delajo slabo. Narediti moramo čim več takšnih projektov. Ne nazadnje to potrjuje tudi zanimanje invalidov. Vsa mesta so bila zapolnjena še pred iztekom roka za prijave,« nam je pojasnil.

Spodbujali navijače ...

Kar nekaj prostovoljcev invalidov je bilo vključenih v spodbujanje navijačev. Kdor je prišel do prireditvenega prostora peš, jih ni mogel zgrešiti. Tudi mi jih nismo. Pri njih smo se ustavili v soboto in kljub dežju so naredili izjemno vzdušje. »V Planici sem prvič. Pozdravljam takšno akcijo. Takoj sem se prijavil za prostovoljca. Tudi sam sem športnik. Ukvarjal sem se s košarko, zadnja leta pa obiskujem fitnes in tudi tekmujem, tako da mi to sodelovanje v Planici res dosti pomeni, da se lahko udeležimo tudi takšnih dogodkov, da smo tudi invalidi enakopravni na dogodkih. Odzivi obiskovalcev so odlični. Je pravi športni duh. Želimo si, da bi bili lahko vključeni povsod. Zadnja leta se stvari izboljšujejo,« je dejal Elvis Mihalič s Kozine, ki je paraplegik od rojstva. Matic Tičar ima Downov sindrom in prihaja iz Kranja. Poznamo ga tudi kot harmonikarja. »Zelo veliko mi pomeni, da sem lahko v Planici prostovoljec. Zelo rad gledam polete. Navijam za vse Slovence,« je bil zadovoljen. Ob njem je bil tudi njegov oče Uroš Tičar, predsednik Medobčinskega društva Sožitje Kranj, ki nam je povedal, da jih je iz društva prišlo 16. »Zelo veliko nam pomeni, da so tudi osebe z invalidnostjo sprejete med prostovoljce. Prav tako lahko prispevajo k uspešnemu dogodku. Tudi kot staršu mi je to pomembno. Vsi uživamo. Upam, da bo to stalnica in da bodo to uvedli še kje drugje. Odziv ljudi je enkraten. Plesali smo, peli ... Že vse danes, pa se tekma še začela ni.«

Prvič v znakovnem jeziku

Pomagali so jim tudi prostovoljci neinvalidi. »To so super ljudje in z njimi ni težko delati,« pravi Sara Rožman Atelšek iz Ljubljane. Obiskovalci so novost lepo sprejeli in so bili navdušeni, da so del Planice tudi invalidi. »Zelo lepo je, da se počutijo kot del skupnosti, da so del Planice. Vzdušje je pozitivno. Se pozna razlika. Tudi sama imam telesno okvaro, tako da vem, kaj to pomeni,« je dejala Zdenka Teran iz Gorij. »Obiskovalci so pozitivno presenečeni. Pohvalijo akcijo. S tem Planica 2025 dokazuje, da smo resnično vsi lahko del tega nepozabnega dogodka,« pa je zaključila Iva Meršnik.

Vse dni tekmovanj je bilo v Planici videti tudi obiskovalce invalide, ki jim je bila namenjena posebna tribuna. Poleg tega je bilo tekmovanje na prizorišču prvič tolmačeno v slovenski znakovni jezik in predvajano na zaslonih, kar je pomemben korak k večji dostopnosti za gluhe obiskovalce.