Inkluzija pomeni vključevanje – tudi na področju vzgoje in izobraževanja. / Foto: Freepik

Inkluzija pomeni vključevanje – tudi na področju vzgoje in izobraževanja. / Foto: Freepik

Tudi v Sloveniji dobili dan inkluzije

Vlada je na seji 5. decembra 1. marec razglasila za dan inkluzije v Republiki Sloveniji.

»Razglasitev 1. marca za dan inkluzije bo prispevala k ozaveščanju o inkluziji v naši družbi – z namenom povečevanja zavedanja o pomembnosti vključevanja vseh posameznikov v družbo, ne glede na njihove posebne potrebe, družbenogospodarski status, spol, raso ali druge razlike. Prispevala bo tudi k enakopravnosti in poudarjanju potrebe po enakih možnostih za vse, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih pomembnih področij; k zmanjšanju predsodkov in diskriminacije, s katerimi se spoprijemajo marginalizirane skupine, ter bi spodbujala k spoštovanju in razumevanju med ljudmi; k priložnostim za opozarjanje na potrebe in pravice ranljivih skupin ter k aktivnostim za vključevanje v družbo; k izboljšanju kakovosti življenja, saj se s spodbujanjem inkluzije izboljšuje kakovost življenja za vse posameznike, s čimer se ustvarja pravičnejša in enakopravnejša družba,« so zapisali v obrazložitvi.

Vlada Republike Slovenije je za dan inkluzije razglasila 1. marec.

Dan inkluzije zaznamujejo tudi v drugih državah po svetu, pogosto z različnimi imeni in v različnih oblikah. »Evropske države si na tem področju prizadevajo za stalno izboljševanje pogojev, kljub temu pa seveda ostajajo odprti izzivi, ki se jim moramo kot družba pri skrbi za vzpostavljanje resnično inkluzivne družbe posvetiti. Razglasitev dneva inkluzije je pomemben korak k ustvarjanju pravičnejše in enakopravnejše družbe, s ciljem ozaveščanja o pomenu zagotavljanja vključenosti vseh ljudi v različne oblike družbenega življenja,« še pojasnjujejo.

Tudi najbolj eminentna mednarodna združenja s svojimi dokumenti usmerjajo k inkluziji. Večkrat je bilo že opozorjeno, da se Slovenija uvršča med države, ki so podpisale vse pomembne dokumente, vezane na pravico do inkluzije, a jih v praksi v celoti ne uresničujejo. Med drugim je Slovenija podpisala konvenciji Organizacije združenih narodov, ki obe uvajata inkluzivno šolo. To sta Konvencija o pravicah otrok iz leta 1989 in Konvencija o pravicah invalidov, ki je začela veljati leta 2008. Za zagotovitev vključujočega izobraževanja za vse otroke, tudi tiste s posebnimi potrebami, se zavzemajo številna društva in organizacije. Ta predlog je ob prenovi šolskega sistema podal tudi Varuh človekovih pravic.

Inkluzija je proces, v katerem ima pomembno vlogo prav država z zagotavljanjem pogojev za njeno uresničevanje. Velika ovira so pogosto tudi predsodki, zato je večkrat slišati, da se inkluzija začne v glavah. Dan inkluzije naj bi prispeval k temu.