Pogovor z nekdanjim predsednikom države je potekal v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika. / Foto: Tina Dokl

Pogovor z nekdanjim predsednikom države je potekal v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika. / Foto: Tina Dokl

Z dialogom in podjetnostjo v nove čase

Nekdanji predsednik države Borut Pahor je v Cerkljah, na podjetniškem pogovornem večeru z dobrodelno noto, spregovoril o vlogi govornika ter ocenil razmere v državi in svetu.

Cerklje – Borut Pahor po izteku statusa bivšega predsednika vodi zavod Prijatelji Zahodnega Balkana, ustanovljen s ciljem spodbujanja dialoga, sprave, mirnega reševanja odprtih vprašanj, gospodarskega razvoja ter vključitve držav iz te regije v Evropsko unijo, poleg tega je postal član londonske liste oziroma urada govornikov, večinoma nekdanjih visokih politikov. Kot je povedal v pogovoru z Rosvito Pesek, ki ga je organiziralo Društvo obrtnikov in podjetnikov Cerklje, sodeluje predvsem na konferencah ter poslovnih in drugih dogodkih na Kitajskem. Teme njegovih prispevkov in pogovorov so različne, je dejal, gostitelje zanimajo perspektiva Evropske unije, ocena odnosov med Kitajsko in Zahodom, odnosi z Rusijo … V osvetlitvi aktualnih razmer v svetu v cerkljanskem kulturnem hramu je poudaril, da Kitajska postaja velesila; Evropa je sicer tudi eden od centrov moči, vendar zaostaja za Kitajsko in Ameriko, saj smo manj konkurenčni in manj produktivni, ob tem pa znake šibkosti kaže tudi institucionalni okvir, ki je skoraj tri četrt stoletja po drugi svetovni vojni zagotavljal mir in varnost. Pred Evropsko unijo in članicami so zahtevna vprašanja o nadaljnji poti, je opozoril.

»Razmišljati moramo podjetno, drugače, iskati nove poti ...«

Slovenija je po Pahorjevih besedah pridelala resne zaostanke v razvoju v primerjavi z nekaterimi drugimi vodilnimi državami v vzhodni in srednji Evropi. V Evropsko unijo je vstopila kot najbolj razvita, je spomnil, zato nas je bilo strah korenitejših sprememb. Potrebujemo konkurenčno gospodarstvo in javno službo, dati moramo krila podjetnosti, je poudaril. »Razmišljati moramo podjetno, drugače, iskati nove poti; tistim, ki ne uspejo, pomagati, tiste, ki gredo naprej, spodbujati. Mislim, da to pustimo športnikom, ko pridemo do posla, pa smo zelo zadržani.« Ocenil je, da se obdobje, v katerem se reciklira politika, ki ohranja status quo, počasi izteka. »Konec tranzicijske levice bo prinesel spremembe tudi na desnici. Upam, da bo sprememba mirna, da bomo preko demokratičnih procesov prišli do nove dobe Slovenije.« Pogreša suverene politične voditelje, ki bi se pogumno postavili za velike stvari, vzpostavili dialog z ljudmi in uživali zaupanje, prav nanje Pahor polaga upanje na prehodu v nove čase.

Zahvala in donacija

Uvod v pogovor je bila zahvala župana Občine Cerklje Franca Čebulja za pomoč in podporo, ki jo je nekdanji predsednik države nudil pri čiščenju dvorane v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika po lanskih poplavah. »Vaša pomoč je bila več kot le to, bila je moralna podpora v trenutku, ko smo jo najbolj potrebovali. Vaša prisotnost in trud sta nam dala občutek solidarnosti, spodbudo za vztrajnost in potrditev, da nismo sami v svojih prizadevanjih za obnovo naše skupnosti. S svojim zgledom ste pokazali, kaj pomeni pravo voditeljstvo,« je dejal župan.

Predsednik Društva obrtnikov in podjetnikov Cerklje Andrej Kosec pa je dogodek sklenil z donacijo. Skupaj z obiskovalci je društvo namenilo 2000 evrov Inštitutu Zlata pentljica oziroma Katrinemu skladu, ki je zaživel po lanski dobrodelni dražbi Pahorjeve 'katrce' z namenom finančne podpore otrok in mladih, ki so zboleli za rakom in po bolezni nadaljujejo šolanje. V preteklem letu je štipendije prejemalo 27 otrok, letos se jih je prijavilo 43, je povedala Korina Korper, prva diplomantka štipendijskega sklada. »Zaradi njega lažje študiramo, se učimo, sledimo svojim sanjam.« Sklad je njihovo zavetje, njihovo upanje, je poudarila. »Za nas je zelo pomembno, da se izšolamo, zato da bomo enkrat lahko samostojno stopali skozi življenje. Hvala, ker nam stojite ob strani,« je nagovorila zbrane v kulturnem hramu.