O Valentinu Polanšku, njegovem življenju in delih, so pripovedovali (od leve): njegova hči Marta Polanšek, Avguštin Brumnik, Niko Kupper, Lidija Golc, Amina Majetič, Franc Jožef Smrtnik in Metka Wakounig. / Foto: časopis Novice Celovec
Društvo slovenskih pisateljev v Avstriji je na poseben način počastilo 50-letnico svojega delovanja: člani in gostje so v soboto, 5. oktobra, hodili po poteh Valentina Polanška, ki je leta 1974 ustanovil društvo. Valentin Polanšek (1928–1985) ni bil le učitelj in ravnatelj Ljudske šole na Obirskem, ampak narodni buditelj, zagovornik sodelovanja slovensko in nemško govorečih, pesnik in pisatelj, zborovodja in skladatelj. Učenke in učence z Obirskega in Kort je vzgajal v narodno zavedne ljudi, spodbujal njihove talente in jim odpiral vrata v šole in v svet. Ni mu bilo škoda časa, da je spremljal svoje učence v Celovec, kjer so se vpisovali v Slovensko gimnazijo in druge šole. Bil je prvi, ki je na Koroškem začel pisati o vojnih časih in hudih stiskah ljudi. Tudi njegova družina je zaradi narodne zavednosti doživljala nasilne smrti. Sam je umrl med pripravo na operacijo srca.
Spominsko potovanje se je začelo pri leta 2014 zaprti ljudski šoli na Obirskem, ki je zaradi Valentina Polanška ena od postaj Slovenske pisateljske poti. Zbrane je nagovorila predsednica Društva slovenskih pisateljev v Avstriji Amina Majetić, o njegovem delu pa je pripovedovala Lidija Golc. Domačin Franc Jožef Smrtnik – Valentin Polanšek je bil pobudnik ustanovitve pevskega kvinteta Bratje Smrtnik in Obirskega ženskega okteta – pa je pohodnike popeljal skozi Korške peči in o tamkajšnjih krajih in ljudeh pripovedoval zanimive zgodbe. O Polanškovem življenju in delu je pripovedoval njegov učenec, upokojeni sodnik in predsednik Slovenske prosvetne zveze Avguštin Brumnik, njegova dela in dela pesnika Andreja Kokota pa sta brali Polanškova hčerka Marta Polanšek in Metka Wakounig, ki je Polanškov roman Bratovska ljubezen prevedla v nemščino. Po pohodu so v obirski gostilni Kovač spomine na Polanška obujali njegovi učenci in sovaščani, srečanje pa je s pesmijo sklenil Moški pevski zbor Valentin Polanšek z Obirskega.