Luka Posavec je bil prvi organist, ki je letos zaigral na koncertu cikla Orgle opoldne, Klemen Karlin pa je tisti, ki že več kot eno leto bdi nad izbranim programom cikla. / Foto: Klara Mrak

Luka Posavec je bil prvi organist, ki je letos zaigral na koncertu cikla Orgle opoldne, Klemen Karlin pa je tisti, ki že več kot eno leto bdi nad izbranim programom cikla. / Foto: Klara Mrak

Za piko na i na orglah zaigral Sveto noč

Na zadnjem izmed ciklov koncertov Orgle opoldne v Špitalski cerkvi v Škofji Loki je navdušil organist Luka Posavec. Izjemni sobotni koncert orgelskega strokovnjaka iz Stične je bil že trinajsti po vrsti, odkar je cerkev na Spodnjem trgu pred dobrim letom z orglami Orglarstva Močnik spet zaživela v prepletu zvokov učencev Glasbene šole, ki tam vadijo, in dogodkov, ki jih skrbno izbira in pripravlja učitelj orgel na šoli Klemen Karlin.

Škofja Loka – Že sama notranjost Špitalske cerkve na Spodnjem trgu v Škofji Loki obeta magično doživetje. Ko zadonijo orgle, ki so jih pred dobrim letom namestili vanjo, je jasno, da sobotnih koncertov, ki jih je bilo do zdaj že trinajst, skorajda ne gre zamuditi. Na zadnjem minulo soboto se je s sporedom, ki je zajemal skladbe Johanna Sebastiana Bacha, Georga Muffata, Felixa Mendelssohna Bartholdyja in Roberta Schumanna, predstavil Luka Posavec. »Izbral sem zelo pester program, v glavi sem imel, da odigram poslušljiv in prijeten program, ki pritiče novoletnemu koncertu, ne da kažem svojo tehniko, 'virtuoznost'. Presenečenje na koncu je bila različica Svete noči Stanka Premrla, za katero je neka gospa na koncu prosila za note, češ da imajo skupino orgličarjev, s katero bi jo poskusili izvesti,« nam je povedal Posavec, ki ga orgle na Spodnjem trgu navdušujejo. »Lahko rečem, da je to nova generacija pedagoških inštrumentov, kjer so se naredili koraki naprej, to je eden najnaprednejših tovrstnih inštrumentov v Sloveniji.«

Ko zatuli sirena ...

»Koncerte Orgle opoldne v cerkvi Žalostne Matere Božje na Spodnjem trgu, imenovani tudi Špitalska cerkev, smo začeli pripravljati decembra predlani, takrat še v sklopu dogodkov ob inavguraciji novih orgel Glasbene šole Škofja Loka. In ker so bili odzivi dobri, smo jih nadaljevali, praviloma na prvo soboto v mesecu. Ko v bližnjem gasilskem domu zatuli sirena, je to znak za začetek našega koncerta,« nam je povedal učitelj orgel v Glasbeni šoli Škofja Loka in vodja koncertov v Špitalski cerkvi Klemen Karlin. »V prvi vrsti služijo kot šolske orgle, kot pedagoški instrument, na katerem že celo leto malodane dnevno potekata pouk orgel in vadba učencev. Te orgle smo postavili po dvajsetih letih delovanja orgelskega oddelka v želji, da bi mlademu rodu orglavcev končno omogočili dostojne pogoje za delo. Ko smo lani maja na njih pripravili jubilejno 20. revijo mladih slovenskih orglavcev, so jih preizkusili mladi iz praktično cele Slovenije in vsi po vrsti so nam jih zavidali in o njih govorili v samih presežnikih,« je o orglah, ki resnično služijo več namenom, spregovoril Karlin.

Cvetober organistov

»Te orgle smo postavili po dvajsetih letih delovanja orgelskega oddelka v želji, da bi mlademu rodu orglavcev končno omogočili dostojne pogoje za delo. «

»K sodelovanju vabimo nadarjene dijake in študente glasbenoizobraževalnih ustanov v Sloveniji in tujini, ki igrajo že na zavidljivem nivoju, hkrati pa morda nimajo toliko priložnosti, da se predstavijo širši javnosti. Ti koncerti so zanje torej nekakšna postaja, kamenček v mozaiku izkušenj ali celo odskočna deska na njihovi profesionalni glasbeni poti, za nas poslušalce pa priložnost za kratek postanek sredi dneva in obenem za raznolika glasbena doživetja,« izbiro za cikel vse bolj priljubljenih opoldanskih sobotnih koncertov v Škofji Loki opiše Karlin. Tudi zadnji koncert je zelo lepo uspel, cerkvica se je spet napolnila, prišli so celo posamezniki iz Ljubljane in okoliških krajev.