Projekt Rastemo skupaj je predstavila Katjuša Koprivnikar iz Rotary cluba Škofja Loka. / Foto: Tina Dokl
Rotary club Škofja Loka je z Rotary clubom Medvode v torek v Škofji Loki pripravil okroglo mizo z naslovom Skriti talenti: Odkrijmo priložnosti za zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami.
»Današnji dogodek predstavlja priložnost, da se povežemo predstavniki podjetij, javnih organizacij, lokalnih skupnosti, straši in strokovni delavci v vzgoji in izobraževanju in si izmenjamo dobre prakse na področju zaposlovanja oseb z invalidnostjo. S tem želimo prispevati k ustvarjanju podpornega okolja, kjer bomo skupaj iskali rešitve, ki bodo težje zaposljivim osebam omogočile boljši prehod na trg dela. Vsi vključeni lahko z znanjem in izkušnjami prispevajo k oblikovanju vključujoče družbe, kjer vsak posameznik lahko doseže svoj potencial,« je v uvodu dejala Katjuša Koprivnikar iz Rotary cluba Škofja Loka.
Člani Rotary cluba Škofja Loka že vrsto let sodelujejo z Osnovno šolo Jela Janežiča pri ustvarjanju priložnosti za vse in okrogla miza je bila nadgradnja projekta Rastemo skupaj. »Ta projekt je odličen primer, kako lahko različni deležniki združijo moči za krepitev vključujoče družbe in podporo osebam s posebnimi potrebami. V okviru našega sodelovanja z OŠ Jela Janežiča podpiramo različne aktivnosti, od rekreativnih in športnih do izobraževanja, plačila terapevtskih taborov, vsako leto štipendiramo enega učenca, ki prehaja iz 9. razreda v srednjo šolo ... To naše sodelovanje smo želeli nadgraditi in zato smo v projekt vključili tudi druge vsebine, predvsem na področju zaposlovanja oseb s posebnimi potrebami oziroma njihov prehod na trg dela. Po zaključku šolanja so številni skupaj s starši v težki situaciji, ko ne vedo, kako bi se sploh lotili iskanja zaposlitve. Po drugi strani pa razumemo, da imajo tudi delodajalci vrsto izzivov, vprašanj, ali je ta delovna sila sploh zaposljiva oziroma produktivna. V okviru projekta smo najprej organizirali pet delavnic, na katerih smo predstavili, kaj pomeni zaposlitev osebe s posebnimi potrebami, kaj prinašajo različne ugodnosti, ki jih podjetju v tem primeru ponuja država ... Začeli smo v rotary clubih, v katerih je veliko podjetnikov, in jih na Gorenjskem obiskali pet. Organizirali smo tudi delovno prakso za štiri učence: za dva v Medvodah in dva na Škofjeloškem. Okrogla miza je tretja aktivnost,« je predstavila Katjuša Koprivnikar.
Poudarila je podatke, ki nakazujejo, da je na področju zaposlovanja oseb s posebnimi potrebami treba narediti korake naprej. »27 odstotkov državljanov Evropske unije ima določeno invalidnost. V državah v razvoju je od osemdeset do devetdeset odstotkov delovno sposobnih oseb z invalidnostjo brezposelnih, v razvitih državah pa je ta odstotek od petdeset do sedemdeset. Pri zaposlitvi je kar tri- do šestkrat več možnosti, da ta oseba ne bo dobila zaposlitve v primerjavi z osebo brez posebnih potreb oziroma invalidnosti. Podatki Statističnega urada RS za leto 2012 kažejo, da je delovno aktivnih 3,8 odstotka invalidov, za leto 2021 pa 3,9 odstotka. V letu 2021 je bilo 1771 podjetij, ki so raje prispevala sredstva v kvotni sistem, kot da bi zaposlila invalida.« (Se nadaljuje)