projekt rastemo skupaj okrogla miza skriti talenti zaposlovanje oseb osebe s posebnimi potrebami na fotografiji z leve Petra Pogačnik, Matjaž Tibola in Helena Kos direktorica CUDV Radovljica / Foto: Tina Dokl

Izkušnje zaposlovanja oseb s posebnimi potrebami v CUDV Radovljica so predstavili (z leve) uporabnika Petra Pogačnik in Matjaž Tibola ter direktorica Helena Kos. / Foto: Tina Dokl

Zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami (3)

Izkušnje vključevanja oseb s posebnimi potrebami v družbo, v običajno delovno okolje imajo tudi v Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Radovljica, ki je javni socialnovarstveni zavod za usposabljanje, varstvo in delo, v katerem skrbijo za otroke, mladostnike in odrasle osebe z zmernimi, težjimi in težkimi motnjami v duševnem in telesnem razvoju. Predstavili so jih na okrogli mizi Rotary cluba Škofja Loka o zaposlovanju ljudi s posebnimi potrebami.

Izvajajo tudi program Varstveno-delovnega centra (VDC). »Uporabniki, ki so vključeni v naš VDC, so pridobili status invalida po Zakonu o socialnem vključevanju invalidov, kar pomeni, da je njihova delovna zmožnost toliko zmanjšana, da niso zaposljivi na rednem trgu dela. Ker pa je pomembno, da delajo, ker delo naše življenje osmišlja in imamo ob tem tudi možnost vzpostavljanja stikov z vrstniki, z drugimi ljudmi, se trudimo, da zanje iščemo raznolike možnosti zaposlitve. V redno delovno okolje se vključujejo v okviru tako imenovane integrirane zaposlitve v običajnih delovnih okoljih, ki prinašajo koristi za vse,« je pojasnila Helena Kos, direktorica CUDV Radovljica. Kot je dodala, je trenutno od 130 uporabnikov okrog 20 vključenih v takšno zaposlitev. »Delamo v pralnici centra, v hotelu Astoria, v Hiši Linhart, Grajski gostilnici in podjetju Emma,« je predstavila Petra Pogačnik, ki je vključena v VDC Radovljica.

Matjaž Tibola, prav tako uporabnik VDC Radovljica, je poudaril, da je pomembno, da se lahko tudi osebe s posebnimi potrebami preskusijo v različnih delovnih okoljih. »Na podlagi izkušenj ugotoviš, katero delovno okolje ti ustreza, kje bi rad nadaljeval. Delal sem v hotelu, a se tam nisem več videl. Zadovoljen sem v podjetju Emma, kjer izdelujemo sveče, in tam imam zaposlitev.« Direktorica Helena Kos je na kratko predstavila njihovo uspešno sodelovanje s podjetjem Emma iz Lesc. »Bili so naši kooperanti. Večina dela v VDC je bila kooperantskega, kar pomeni, da so nam naročali preprosta dela, ki smo jih izvedli v naših delavnicah. Bistvo pa je, da bi naši uporabniki to delo opravili v podjetjih, da jim ni treba biti v posebnih delavnicah, zato so po skupinah odšli v pravo podjetje s pravimi sodelavci – na enak način kot drugi. Sestavili smo tripartitno pogodbo med VDC, delodajalcem in uporabnikom – osebo, ki se bo vključila v delo, oziroma z njenimi zakonitimi zastopniki. Zdi se mi prav, da obstaja pogodba, s katero se dogovori tudi način sodelovanja, da je to jasno in urejeno.«

V VDC Radovljica izvajajo tudi storitveno dejavnost, v sklopu katere uporabniki opravljajo različna dela. »Dvakrat tedensko čistimo bloke, za Občino Radovljica kosimo travo, za Krajevno skupnost Mošnje urejamo okolico, izdelujemo tudi izdelke – pod blagovno znamko Biseri – na katere smo zelo ponosni. V središču Radovljice je Biserna hiša, kjer te izdelke izdelujemo in jih prodajamo. Naši uporabniki se imajo tam priložnost preskusiti kot prodajalci in se vključevati v običajno delovno in življenjsko okolje,« je dejala Helena Kos. Blagovna znamka Biseri se je prvič predstavila leta 2016, že od začetka pa jih podpira tudi priznani kuharski mojster Uroš Štefelin. Pri njih naroča izdelke, eden od uporabnikov VDC pa k njemu hodi pomagat v kuhinjo.

V CUDV Radovljica si želijo, da bi bilo takšnih možnosti in priložnosti za njihove uporabnike še več, zato vabijo k sodelovanju tako podjetja kot javne ustanove.

(Se nadaljuje)