Na okrogli mizi so spregovorili na temo zaposlovanja in vključevanja oseb s posebnimi potrebami. / Foto: Tina Dokl
Dogodek Skriti talenti: Odkrijmo priložnosti za zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami, ki ga je organiziral Rotary club Škofja Loka z Rotary clubom Medvode, se je zaključil z okroglo mizo. Na njej so sodelovali Jaka Šubic, zaposleni z invalidnostjo (cerebralno paralizo), Janez Dolenc, dr. med, specialist medicine dela, prometa in športa, Borjana Koželj, mama odrasle osebe z avtizmom, Suzana Bohorč iz invalidskega podjetja Želva, Ana Kapel iz zaposlitvenega centra Centerkontura, in Marko Mohorič, vodja Želvine enote Škofja Loka.
Po podatkih Statističnega urada RS je pri nas delovno aktivnih manj kot štiri odstotke invalidov. Pri vključevanju na trg dela se srečujejo s številnimi težavami. Svojo pot do zaposlitve je predstavil Jaka Šubic. Kot pravnik je že več kot desetletje zaposlen v eni izmed odvetniških pisarn. Kot je dejal, je izkušnja iskanja zaposlitve zanj pozitivna, a do neke mere tudi kompleksna. Med drugim je poudaril, da je v Sloveniji problematika zaposlovanja invalidov še vedno zelo pereča, da je zaposlenih zelo malo invalidov in da je do prve zaposlitve težko priti. Še posebej je poudaril birokratske ovire, zaradi katerih se zaposlovanja invalidov lahko ustrašijo tudi delodajalci. »Opažam tudi, da pri nas invalide še vedno zaposlujejo zaradi statusov, kvot ali preprosto zato, da se bodo nekako počutili vključene. To je napačno razmišljanje in morda prav zato niti invalidi sami niso motivirani za redno in s tem tudi produktivno zaposlovanje. Invalidi se morajo zaposlovati predvsem zato, da lahko sami preživijo sebe in obenem prispevajo v družbo – kot vsi drugi aktivni državljani. Zaposlitev je vendarle lahko tudi način, da se nekdo v nečem izrazi, ne le kot invalid, ampak kot človek. Torej ne gre več le za golo vključenost, ampak tudi za splošno razumevanje odprte družbe,« je povedal. Dodal je še, da je težava že v sami predstavi o tem, »kaj lahko delam in kaj naj delam, čeprav sem prišel iz rednega izobraževanja«.
Pred zaposlitvijo je treba opraviti zdravniški pregled, pridobiti zdravniško spričevalo in med razpravo je bilo omenjeno, da se zaposlitvena pot oseb z invalidnostjo lahko ustavi tudi na tej točki. Janez Dolenc, dr. med., je poudaril, da je zelo pomembno, da ima oseba z invalidnostjo že pred zdravniškim pregledom pridobljeno oceno zaposlitvenih možnosti, ki jo izda Zavod RS za zaposlovanje. »Naš namen mora biti, da iščemo, kaj nekdo lahko dela in na kakšen način, in ne tega, česa ne zmore. Moj interes je, da vsak, ki je kolikor toliko sposoben, dobi ustrezno zaposlitev. Na ta način razbremeni družbo in se počuti koristnega. Zaposlitev je v naši družbi zelo pomembna vrednota,« je še povedal.
(Se nadaljuje)