Udeleženci okrogle mize so se seznanili tudi s storitvami zaposlitvene rehabilitacije. / Foto: Tina Dokl
Invalidsko podjetje Centerkontura od leta 2006 na Gorenjskem izvaja storitve zaposlitvene rehabilitacije. Kaj pomeni in kaj prinaša, je na okrogli mizi Skriti talenti: Odkrijmo priložnosti za zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami predstavila Ana Miklavčič.
Kot je povedala, se storitve zaposlitvene rehabilitacije izvajajo s ciljem, da se invalid usposobi za ustrezno delo, se zaposli, zaposlitev obdrži in v njej napreduje ali spremeni svojo poklicno kariero. Zavod RS za zaposlovanje napoti brezposelne osebe, ki imajo trajne zdravstvene težave in dalj časa niso uspešni pri iskanju zaposlitve. »Za brezposelne osebe strokovni tim pripravi celostno mnenje, na podlagi katerega rehabilitacijska komisija Zavoda RS za zaposlovanje odloči o statusu invalida, nato izvajalec brezposelnemu invalidu pomaga pri iskanju zanj ustrezne zaposlitve,« je pojasnila Ana Miklavčič. Poudarila je, da se pri njih osebe s posebnimi potrebami soočijo z realnimi zmožnostmi za zaposlitev. »Velikokrat se zgodi, da imajo osebe s posebnimi potrebami v času izobraževanja veliko podpore in se s to podporo izobražujejo, dokler gre. Po zaključku šolanja težje samostojno prenesejo pridobljeno znanje v realne delovne okoliščine. Zagotovo bi bilo dobrodošlo, da bi se učenci in dijaki že v času šolanja več vključevali v delo, v prakse, ker na koncu je to tisto, kar bodo zares potrebovali.«
Delodajalci največ povprašujejo po delavcih na področju lažjih proizvodnih del, lažjih administrativnih del, čiščenja in urejanja okolice. Ana Miklavčič ugotavlja, da osebe s posebnimi potrebami po zaključku šolanja na zaposlitev niso najbolje pripravljene in da bi bilo s tega pogleda na mestu razmisliti o drugače naravnanem izobraževalnem sistemu. »Celoten sistem bi moral biti bolj praktično naravnan, bolj usmerjen v delovne izkušnje, veščine, kompetence, ki so potrebne pri konkretnem delu. Na okrogli mizi je bilo omenjeno, da se veliko otrok, ki zaključijo program z nižjim izobrazbenim standardom, po koncu šolanja izgubi, dneve preživljajo na ulici namesto v delovnem okolju. Med letoma 2018 in 2022 se je izvajal projekt Prehod mladih s posebnimi potrebami na trg dela. Cilj projekta je bil reševanje problematike visokega deleža nezaposlenih oseb iz skupine mladih s posebnimi potrebami in pomoč pri njihovem prehodu iz šole na trg dela. Žal se projekt trenutno ne izvaja.«
Obravnavajo tudi osebe iz posebnega programa vzgoje in izobraževanja, če so prijavljeni kot iskalci zaposlitve na Zavodu za zaposlovanje. »Nudimo jim vse storitve zaposlitvene rehabilitacije. Glede na njihove zmožnosti jih vključujemo na trg dela v okviru usposabljanja na delovnem mestu. Če tovrstnega vključevanja ne zmorejo, jim lahko ponudimo program socialne vključenosti, kjer se lahko vključujejo v delovne in socialne vsebine,« je dejala Ana Miklavčič. Dodala je, da se je brezposelnost v zadnjem obdobju zmanjšala, še posebno na Gorenjskem. »Zavod praktično zaposli vse, ki jih lahko. K nam pridejo le tisti, ki resnično potrebujejo ustrezno podporo pri svoji poti do zaposlitve. Obstaja razlika med zahtevami delovnih mest in zmožnostmi oseb s posebnimi potrebami, ki k nam prihajajo na storitve. S prilagajanjem delovnih mest skušamo to razliko zmanjšati.«
Želijo si, da bi se več delodajalcev odzvalo na dneve odprtih vrat, ki jih organizirajo, in bi na ta način pridobili več informacij o ravnanju z invalidnostjo na delovnem mestu, postopkih zaposlovanja invalidov ter uveljavljanja državnih pomoči.