Aleš Gorenc in Carmen Clemente / Foto: osebni arhiv / Foto:

Aleš Gorenc in Carmen Clemente / Foto: osebni arhiv 

Zlati lonček in kava z vzorcem

Blejec Aleš Gorenc, letošnji svetovni podprvak v t. i. latte artu oziroma umetnosti risanja po kavi z mlečno peno, se je v svet kave podal z jasnim ciljem – ne le da bi izboljšal lastno tehniko, temveč da bi svojim učencem omogočil dostop do najvišjih standardov v svetu kave.

V zadnjih letih se je Aleš Gorenc posvetil tekmovanjem in napredovanju v mednarodnih sistemih ocenjevanja latte arta. Eden med njimi je Latte art grading system (LAGS), ki temelji na pridobivanju mednarodnih certifikatov v šestih različnih stopnjah. Sistem sta okoli leta 2015 razvila Italijana Luigi Lupi, eden izmed pionirjev latte arta, in Chiara Bergonzi, baristična prvakinja in priznana mentorica v svetu kave.

Omenjeni sistem, ki temelji na ocenjevanju natančnosti in estetskih veščinah pri risanju vzorcev na peno, certifikate razdeli v šest stopenj ali kategorij. Posamezniki lahko pridobijo bel, oranžen, zelen, rdeč, črn in zlat lonček – kot najelitnejše priznanje.

Vsaka stopnja vključuje določene vzorce, ki jih mora kandidat uspešno izvesti v predpisanem času, ob tem pa morajo biti izpolnjena tudi specifična merila, kot so simetrija, kontrast, identičnost lika in podobno. Minimalno število točk, doseženih na izpitu, pomeni uspešno opravljen izpit. Pomembno je, da se izpiti opravljajo po vrsti, saj kandidat ne more preskočiti stopnje, čeprav morda obvlada zahtevnejše vzorce. Vendar se tekmovalni del začne šele pri zeleni barvi, državni prvaki posameznih kategorij pa se potem uvrstijo na svetovno prvenstvo. Državno je bilo letos v Sloveniji organizirano drugič zaporedoma, nosilec certifikata zanj pa je Barcaffe.

Najvišja kategorija

Kategorija zlatega lončka se je razvila okoli leta 2018, pripoveduje Gorenc. »Njeni avtorici sta Carmen Clemente in Manuela Fensore. Obe sta svetovni prvakinji v kategoriji latte arta s prostim slogom domišljijskih vzorcev, a to tekmovanje organizira svetovno kavno združenje SCA in se razlikuje od LAGS-ovega predvsem v tem, da tekmovalec predstavi svoje vzorce. Največkrat gre tu za živalske like.«

Za pridobitev zlatega lončka je potrebnih veliko znanja in natančnosti ter konstantnost kvalitetne izvedbe. »Vzorce moraš ponoviti vsakič, ko to zahtevajo. Prav tako zlati lonček za razliko od drugih ne dopušča napak pri simetriji, vsak vzorec mora biti umeščen točno v sredino. Za razliko od drugih v skodelici zahtevajo ogromno elementov.«

Aleš Gorenc je izjemno predan svojemu delu in želi svoje znanje prenesti naprej. Po številnih tekmovanjih in pripravah na najvišji ravni v latte artu si prizadeva za še višje cilje – povrnitev k tekmovanjem barist in ponoven nastop na svetovnem prvenstvu. Organizira pa tudi delavnice, kjer lahko spoznate različne metode priprave kave, vključno s turško, filter in drugimi.

Aleš Gorenc je svojo pot v latte artu začel pred dvema letoma, letos pa se je kot prvi v Sloveniji in regiji začel učiti elementov in tehnik za pridobitev zlatega lončka. Za to se je odločil, ker je želel tekmovati, a ne proti svojim učencem – in kategorije zlatega lončka pri nas ni. Sledilo je intenzivno izobraževanje v Milanu, in to z omenjenima Carmen Clemente in Manuelo Fensore. Kljub izzivom v osebnem življenju in službenim obveznostim je Alešu uspelo opraviti vse izpite in začel se je pripravljati na svetovno prvenstvo, ki je potekalo oktobra 2024 v Trstu.

Na svetovnem prvenstvu je bilo vseh tekmovalcev več kot štirideset, bili so iz kar osmih držav. Slovenija je bila letos prvič v zgodovini zastopana v vseh tekmovalnih kategorijah oziroma barvah lončkov. Poleg Gorenca v zlati so nastopili še: v zeleni barvi Luka Bergles iz Radovljice, v rdeči Andrej Horvat iz Maribora ter v črni Tjaša Rogelj iz Grosupljega.

V najvišji kategoriji sta na koncu tekmovala samo dva, Gorenc in Clementejeva. Moral bi nastopiti še prvak iz Irana, a se je zapletlo okoli njegovega prihoda na tekmovanje, natančneje vizuma. Gorenc priznava, da je bilo tekmovanje izjemno psihično zahtevno. Upal je namreč, da bodo tekmovali trije, a se je z mentorico srečal že v prvem krogu. Na neposredni finale ni bil pripravljen. Stres je naredil svoje. Kljub temu je uspešno izdelal vse vzorce. Na koncu je zmagala njegova mentorica, ki se je zaradi dolgoletnih priprav in mentalne discipline izkazala kot bolje pripravljena za letošnje svetovno prvenstvo.

Espresso in turška kava

V svetu kave je Aleš Gorenc prisoten že več kot deset let, je tudi ambasador znamke Barcaffe, predaja znanje naprej.

Kakšno kavo pa radi pijemo Slovenci, nas je zanimalo za konec.

»Slovenci smo znani po tem, da imamo radi mlečne napitke, zaradi česar se je latte art v Sloveniji zelo razširil. Vse več barist se odloča za izpopolnjevanje svojih veščin v tej disciplini, kar kaže na naraščajočo željo po zelo kakovostnih kavnih napitkih,« pojasni aktualni podprvak. Pove še, da je dober espresso osnova za vse, in čeprav si nekateri želijo ta korak preskočiti, to žal ne gre.

Za turško kavo pa morda v razmislek ... »Ena najpomembnejših stvari pri pripravi turške kave je izbira prave vode, saj ta predstavlja kar devetdeset odstotkov kavnega napitka. Poleg tega je ključno, da je kava sveža in da se ohranja čim krajši kontaktni čas kave in vode. Tako se dosežeta najboljša kakovost in okus turške kave,« še pove Aleš Gorenc.