Na eni od sprehajalnih poti na območju Šenčurja je sprehajalka s psom pred kratkim naletela na kos slanine, preboden z ostro iglo. / Foto: arhiv Tjaše Kralj
Kos slanine lahko skriva past za pse
Na območju Šenčurja so mimoidoči že večkrat naleteli na kose slanine, ki so bili najverjetneje nastavljeni kot past za pse, saj so bile v njih skrite igle. Podobne primere so zaznali tudi drugod po Gorenjskem.
Šenčur – Na eni od sprehajalnih poti na območju Šenčurja je sprehajalka s psom pred kratkim naletela na kos slanine, preboden z ostro iglo. Pes je slanino povohal, a ga je lastnica pravočasno ustavila in nevarni predmet odnesla v bližnji pasji salon. Lastnica salona Tjaša Kralj je pojasnila, da so dogodek nemudoma prijavili policiji, saj kot pravi, je treba takšna dejanja preprečiti, storilca izslediti in ustaviti.
»Že lani smo na tem območju odkrili podobne pasti, letos se situacija ponavlja. Očitno psi nekoga motijo, vendar je takšno dejanje povsem nesprejemljivo in zavržno,« je poudarila Kraljeva, ob tem pa dodala, da je tovrstna past lahko za psa smrtonosna, če jo zaužije. »Igla lahko povzroči hude poškodbe notranjih organov, nepredstavljivo trpljenje in v najslabšem primeru smrt živali.«
O dogodku je javnost obvestila tudi na družbenih omrežjih, obenem pa pozvala, naj bodo psi vedno na povodcu. »Redno preverjajte okolico, kjer se gibate, in če opazite kaj sumljivega, kot so ostri predmeti ali nenavadna hrana na tleh, o tem obvestite policijo. Na morebitno grožnjo opozorite tudi druge lastnike živali. Psi so naši družinski člani, ki nas vsak dan osrečujejo, zato je naša dolžnost, da jih zaščitimo pred krutimi dejanji,« je poudarila Tjaša Kralj.
Na Policijski upravi Kranj so potrdili, da so kranjski policisti 18. novembra prejeli prijavo in začeli preverjati razloge za sum uradno pregonljivih kaznivih ravnanj, pri čemer postopek še ni zaključen. »V primeru izsleditve storilca bo policija izvedla vse ustrezne ukrepe v okviru njene pristojnosti in obveščala pristojne inšpekcijske službe,« so pojasnili na kranjski policijski upravi, kjer dodajajo, da tovrstnih prijav na njihovem območju ni veliko.
Dodali so, da taka ravnanja opredeljuje 15. člen Zakona o zaščiti živali, medtem ko kazenski zakonik opredeljuje mučenje živali kot kaznivo dejanje, za katero je predpisana denarna kazen ali zapor do enega oziroma dveh let. »O potencialnem kaznivem dejanju lahko govorimo v primerih, če je nastala škodljiva posledica, denimo da je žival zaužila nastavljeno hrano, se zastrupila, zbodla, poškodovala. V primerih, ko je hrana samo nastavljena in ni stranske posledice, to ne velja,« so zapisali.