Kipi, Cerklje, Hribarjev vrt / Foto: Tina Dokl

Pri odkritju doprsnih kipov dr. Franceta Bučarja, Franceta Tomšiča in Ivana Omana so sodelovali njihovi svojci. / Foto: Tina Dokl

Poklon ob obletnici osamosvojitve

Cerklje – V Cerkljah so dan državnosti zaznamovali s slovesnim odkritjem doprsnih kipov Ivana Omana, Franceta Tomšiča in dr. Franceta Bučarja. Spominska znamenja so umestili na vrt ob Hribarjevi vili, v kateri so konec leta 2025 odprli muzejske razstave, posvečene Ivanu Hribarju, preteklosti Cerkelj in dogajanju na Gorenjskem v času, ko se je Slovenija podala na samostojno pot. Postavitev kipov, ki jih je oblikovala Eva Tršar Andlovic, zaokroža zbirko pokrajinskega muzeja osamosvojitve, s katero, je pojasnil župan Franc Čebulj, želijo prelomne dogodke konec osemdesetih in v začetku devetdesetih let približati zlasti mlajšim generacijam.

Osrednji govornik je bil prvi predsednik demokratične vlade Lojze Peterle. Slovesni dogodek ob 35. obletnici rojstva samostojne države v središču Cerkelj je označil kot poseben izraz hvaležnosti in poklona ljudem, ki so imeli takrat vodilne vloge. Te je osvetlil tudi s svojimi osebnimi spomini, poudaril je zasluge navedenih osebnosti z območja Gorenjske in pomen široke ljudske podpore oziroma močnega plebiscitarnega – za Slovenijo. »Zahvalil bi se tudi tistemu, ki je 'samo' glasoval za samostojno Slovenijo. Vsak glas je bil pomemben ... Slovenci so se tako rekoč dvakrat odločili za samostojnost: prvič, ko so večinoma glasovali za Demos, in drugič, ko so to še bolj potrdili na plebiscitu.«