Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so po današnjem dogodku v Avstriji znova poudarili, da so šole v Sloveniji varne. Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so po današnjem dogodku v Avstriji znova poudarili, da so šole v Sloveniji varne. Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Šole v Sloveniji so varne
To so v svojem odzivu na današnji strelski napad na gimnaziji v Gradcu, v katerem je umrlo deset ljudi, vključno s storilcem, poudarili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.
Ljubljana – Ob današnjem tragičnem dogodku na eni izmed srednjih šol v sosednji Avstriji je minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj najprej izrazil globoko in iskreno sožalje vsem družinskim članom in svojcem žrtev omenjenega dogodka, v nadaljevanju pa je poudaril, da so bili na ministrstvu tudi danes v stiku z ministrstvom za notranje zadeve oziroma policijo. »Izdelane in redno posodobljene imamo skupne varnostne protokole ravnanja v primeru groženj ali pojava ekstremnega nasilja na slovenskih šolah. V preteklih mesecih smo prav tako izvedli usposabljanja ravnateljev za ravnanje v primeru tovrstnih groženj, nekatere šole pa so varnostne protokole preizkusile tudi same.«
Šole v Sloveniji so tako po zagotovilih ministra Logaja glede na odzive ravnateljev varne, vendar pa je potrebna previdnost – in tu je po njegovih besedah ključno vsakodnevno preventivno delovanje. S šolskega gledišča to pomeni predvsem skrb pri zagotavljanju varnega in spodbudnega učnega okolja. Meni, da smo v slovenskem šolskem prostoru vse bolj senzibilni za različne pojave nasilja, kar po njegovih besedah pomeni, da jih tudi bolje prepoznavamo in lažje preprečujemo. »Pa vendar v tem mesecu zaradi zaključevanja šolskega leta šole neredko zaznamuje nekoliko bolj napeto vzdušje, ki vključuje tudi različne stiske otrok in mladostnikov.« Vse starše, učitelje, ravnatelje in zaposlene na šoli zato poziva k večji pozornosti pri zaznavanju morebitnih stisk ali groženj z nasiljem, obenem pa k ustvarjanju razbremenjujočega okolja doma in v šoli.
V Zvezi prijateljev mladine Slovenije so ob današnjem dogodku zapisali, da je to ponoven opomin, da se mladi lahko znajdejo v stiski, iz katere sami ne najdejo izhoda. Zato je izjemnega pomena, da znamo tako odrasli kot tudi vrstniki prepoznati morebitne stiske ter se nanje ustrezno in pravočasno odzvati. Vzroki teh stisk so lahko zelo različni, opozarjajo, recimo šolski uspeh, nesrečna ljubezen, medvrstniško nasilje, odnosi v družini in podobno. »Skupno vsem pa je, da mlade potisnejo v stres. Za nekatere lahko stres postane premočan, razdiralen ali konflikten, kar negativno vpliva na njihovo duševno in fizično počutje. Visoka raven stresa lahko privede do tesnobe, do težav s spanjem in pomanjkanjem samozavesti. V takšnih primerih stres ne samo da ne motivira, lahko povzroči takšno drastično dejanje, kot smo mu bili priča danes v Gradcu. Zato pozivajo, naj otroci in mladi v stiski ne ostanejo sami. Pomembno je, da jim odrasli nudimo podporo in zagotovimo varno okolje, kjer lahko izražajo svoje težave in strahove ter jih podpiramo pri premagovanju izzivov. Četudi dajejo vtis, da ne želijo stika z nami, moramo odrasli vztrajati, poiskati način, da se jim približamo.« Prav je, so še dodali, da se z otroki doma in v šoli pogovorimo o današnjem dogodku in ob pogovoru prepoznamo morebitne stiske, ki jih otroci doživljajo v šoli, doma, na treningih, s sovrstniki ali kjerkoli drugje. »Zelo pomembno je, da pri mladih krepimo empatijo do sovrstnikov, jih naučimo prepoznavanja znakov nasilja in jih opremimo z informacijami, kam se obrniti po pomoč.« Za otroke in mladostnike je to med drugim TOM telefon.