S sprejeto novelo zakona nameravajo izboljšati pogoje izvajanja rejniške dejavnosti in krepiti varstvo otrok brez ustrezne starševske oskrbe. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
S sprejeto novelo zakona nameravajo izboljšati pogoje izvajanja rejniške dejavnosti in krepiti varstvo otrok brez ustrezne starševske oskrbe. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Za rejništvo več denarja
Novela zakona o izvajanju rejniške dejavnosti, ki bo v uporabi od 1. novembra, med drugim prinaša višje rejnine in različne enkratne prejemke.
Ljubljana – Državni zbor je konec maja sprejel novelo Zakona o izvajanju rejniške dejavnosti, ki s 1. novembrom prinaša več sprememb za rejniške družine. S sprejeto novelo zakona se izboljšujejo pogoji izvajanja rejniške dejavnosti in krepi varstvo otrok brez ustrezne starševske oskrbe, poudarjajo na vladi.
Višina rejnine bo po novem 637,9 evra (trenutno je 510,23 evra); možno bo povišanje glede na potrebe otroka. Rejniki bodo prejeli višje plačilo dela v višini 460 evrov (doslej 166,69 evra), pri čemer so predvideli možnost povišanja plačila dela za 25 ali 50 odstotkov (odvisno od zahtevnosti oskrbe varstva in vzgoje otroka rejništvu), kar pomeni 575 oz. 690 evrov plačila. Višje bo tudi nadomestilo za »vikend rejništvo«. Če otrok biva v rejniški družini ob koncih tedna in med šolskimi počitnicami, je rejnik v teh mesecih upravičen do 75 odstotkov oskrbnine (478,43 evra) in sorazmernega dela plačila dela. Nova določba po navedbah ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pomeni približno 145-odstotno povišanje glede na trenutno ureditev.
Na novo so uvedli tudi različne enkratne prejemke, npr. ob prvi namestitvi otroka (429,99 evra) in letni dodatek za oddih in počitnice (460 evrov za vsakega otroka).
Normativ za izvajanje rejniške dejavnosti kot poklic se znižuje na način, da rejniku pripada pravica do plačila prispevkov za socialno varnost že pri namestitvi enega otroka oz. polnoletne osebe v rejništvu. V primeru, da rejniška pogodba za polnoletno osebo preneha iz razlogov na strani rejnika (npr. zaradi hude bolezni, smrti), je po novem mogoče skleniti rejniško pogodbo z zakoncem ali zunajzakonskim partnerjem rejnika ter tudi z drugo osebo iz te rejniške družine.
Novi zakon določa tudi možnost brezplačne pravne pomoči rejniku, ureja možnost njegove vključitve v supervizijo in predvideva usposabljanje rejnikov enkrat na tri leta (sedaj na pet let). Med drugim je posebej določena tudi možnost individualnega zaupnega pogovora otroka s strokovnim delavcem, brez prisotnosti staršev oziroma rejnika.