Spomenik plebiscitu pred deželno hišo v Celovcu. Na njem so le nemški napisi, čeprav so tudi slovenski glasovi pred stotimi leti odločili, da je Koroška del Avstrije. / Foto: Jože Košnjek

Stota obletnica plebiscita

Jutri, v soboto, bo minilo sto let od koroškega plebiscita. Osrednja slovesnost bo v Celovcu.

Sklepna prireditev ob stoti obletnici plebiscita bo jutri, v soboto, v Dvorani grbov v deželni hiši v Celovcu. Med udeleženci proslave bosta tudi predsednika Avstrije in Slovenije Aleksander Van der Bellen in Borut Pahor. Načrtovano je bilo, da bosta skupaj postavila dvojezični napis Sielach/Sele, vendar je slovesnost prestavljena. Dvojezični napis pa že stoji. V nekaterih koroških krajih bo slovesno tudi danes zvečer, na predvečer praznika.

Kranj – Jutri bo minilo sto let od 10. oktobra leta 1920, ko so po sklepu pariške mirovne konference v coni A južnega dela Koroške s sedežem v Velikovcu, poseljene z večinsko slovensko govorečimi prebivalci, izvedli plebiscit, na katerem so ljudi, prvič tudi ženske, vprašali, kje želijo živeti: v Avstriji ali v sosednji Kraljevini SHS, domovini matičnega naroda. Izid je bil prepričljiv in za mnoge presenetljiv. Na območju, ki ga je pred tem zasedala jugoslovanska vojska in na katerem so bili Slovenci v večini, se je skoraj šestdeset odstotkov vprašanih odločilo za življenje v Avstriji. Koroški plebiscit je bil v takratni povojni Evropi, ko je bilo novo določanje mej za marsikoga sporno, eden redkih primerov takšnega načina ljudskega odločanja, vendar ne edini. Ker je bila večina v coni A za Avstrijo, plebiscita v coni B, ki je obsegala Celovec in kraje severno od Vrbskega jezera, po sklepu konference v Parizu sploh niso izvedli. Koroška je bila na najbolj demokratičen način, na osnovi ljudske volje, dodeljena Avstriji, pogosto ponavljajo avstrijski zgodovinarji. Za Jugoslavijo in kasneje za Slovenijo je bila Koroška z nad 100.000 slovensko govorečimi leta 1920 trajno izgubljena kljub poskusom vrnitve Jugoslaviji po drugi svetovni vojni. Nekdanja Jugoslavija je leta 1955 tudi s sopodpisom Avstrijske državne pogodbe priznala sedanjo mejo med Republiko Avstrijo in Jugoslavijo oziroma kasneje Slovenijo. Naša država kot naslednica Jugoslavije pri skrbi za Slovence na Koroškem kljub pozivom še ni notificirala Avstrijske državne pogodbe.

Stota obletnica plebiscita ima dva obraza oziroma pogleda. Prvi je nemški. V njem prevladuje zmagoslavje v boju za enotno in nedeljivo (nemško) Koroško, ki je kmalu prestopilo razumne meje in Slovence, ki so glasovali za Jugoslavijo, razglašalo za izdajalce in razdiralce domovine, po drugi svetovni vojni pa zaradi političnega sistema v Jugoslaviji tudi za komunistične agente, ki naj gredo, če na Koroškem niso zadovoljni, čez Karavanke k svojim … Še več. Čeprav so Slovenci s svojimi glasovi zadržali Koroško v Avstriji, so bile vse zveneče obljube deželnih oblasti o njihovem enakopravnem življenju in enakih pravicah, kot jih imajo nemško govoreči, pozabljene. Zato je razumljivo, da je slovenski pogled na plebiscit drugačen, saj so še posebej tisti, ki se niso uklonili nemški večini, postali drugorazredni, celo nevarni državljani. Veliko je bilo zapisanega in obljubljenega, vendar neuresničenega, zato je avstrijska država tudi po stotih letih dolžnik slovenski manjšini.

Zato obletnica za nas ni praznik, ampak predvsem spomin in opomin, da se težki časi ne bodo ponovili, poudarjajo Slovenci. Sedanji čas in praznovanje stoletnice plebiscita kažeta, da so minili in da postaja Koroška končno dežela dveh narodov in dveh drug ob drugem sobivajočih jezikov in da na Koroškem živijo Korošice in Korošci, ne pa Korošci in koroški Slovenci!

Oddajte svoj komentar

Kranj 31°

jasno
vlažnost: 48 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

16/32

sobota

16/33

nedelja

18/28

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Hrušica, 27. julij 2024

Spominska slovesnost na Belem polju

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 28. julij 2024

Romarska maša

IZLETI / Kranj, 30. julij 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 1. avgust 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Sprememba lastništva v Adrii Tehnika / 17:00, 27. julij

Kar so stari gradili v socijalizmu bo ta mafijska kamarila razprodala !

Stanovanjski sklad kupuje stanovanja in zemljišča / 06:48, 27. julij

Slovenija ima Stanovanjski sklad R. Slovenije in ne Republiški stanovanjski sklad že od 26.6.1991.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 06:47, 22. julij

Pričakoval bi, da bi analizo in expertizo Gorenjci, zgornji, spodnji, osrednji, skratka Kranjci. Tko se je pa ta vlada zatekla k Primorcem. ...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 23:18, 20. julij

Jest se sploh čudim, kako nekomu pride na misel, bolnišnico v Radovljico. No, ideja je že nekaj let stara, tako, da kot se tu pravi, da novi...

Sprememba lastništva v Adrii Tehnika / 21:17, 19. julij

Ali smo Slovenci res tako slabi gospodarji, da moramo kar razprodajati naše firme? Upam, da se ne spomnijo in komu prodajo kar celo Slovenijo.

Sprostili bodo promet s traktorji / 21:14, 19. julij

Nimam nič proti, bi bilo pa lepo od kmetov, da bi, kadar nanosijo zemljo ali druge zadeve na cesto, da to tudi pospravijo za seboj.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 07:55, 19. julij

Ne more biti regijska bolnišnica v neki vasi. Samo Kranj je primerna lokacija. V Radovljici naj pustijo neokrnjeno naravo. Sicer bo župan sl...