Ob razstavi je potekal tudi prikaz oblikovanja neobdelanega drevesa v bonsaj. / Foto: Maša Likosar

Nikoli dokončane umetnine

Tako o bonsajih pravi Nik Rozman, predsednik Slovenskega bonsaj kluba, ki je minuli konec tedna v Športni dvorani Šenčur pripravil že deveto mednarodno razstavo bonsajev. Na ogled je bilo približno petdeset tovrstnih živih umetnin, večina iz Slovenije, nekaj pa tudi iz Avstrije in Hrvaške.

Šenčur – Kitajska pismenka bonsaj v dobesednem prevodu pomeni drevo v posodi, a kot poudarja Nik Rozman iz Moš v občini Medvode, je bonsaj mnogo več kot le to. »Bonsaji so žive skulpture oziroma umetnine, ki jih zaznamuje določena tehnika oblikovanja, oblika krošnje in poznavanje hortikulture. Lahko bi rekli, da gre za pomanjšano različico velikega drevesa z določenimi estetskimi prvinami in umetniškim pristopom, ki je pri vsakem bonsajistu svojstven in edinstven, ob tem pa se vsi želimo približati podobi drevesa v naravi,« je pojasnil Rozman.

Kitajska umetnost

O bonsajih in bonsajizmu je razširjenih več zmot, dodaja Rozman. Prva je ta, da bonsajizem kot starodavna umetnost izvira na Japonskem. »V resnici gre za kitajsko umetnost, ki se je začela v starih cesarskih vrtovih. Japonci so jo kasneje prevzeli, jo dodelali in vanjo vnesli svoja pravila estetike, danes pa je ta umetnost razširjena po celem svetu,« je pojasnil sogovornik. Druga zmota pravi, da so bonsaji zatirane rastline ali celo genetsko spremenjene rastline. »Kar seveda ne drži, saj so bonsaji povsem normalna drevesa, ki so posajena v najboljšo zemljo, so gnojena in imajo zagotovljene vse pogoje za razvoj in rast. Če bi denimo bonsaj vzeli iz lonca in ga zasadili v gozd, bi iz njega zraslo navadno drevo, običajne velikosti.«

Najboljše avtohtone vrste

Bonsaj lahko oblikujemo iz katerekoli vrste, ki oleseni, tako listavca kot iglavca. »Lahko je vzgojeno iz semena, a v tem primeru traja od deset do petnajst let, da dobimo rezultate. Pogosteje vzamemo začetni material, torej večjo rastlino iz narave, ki že ima oblikovano deblo, jo presadimo v lonec in jo pomanjšamo v bonsaj,« je dejal Rozman. Ob tem je dodal, da vsaka vrsta najbolje uspeva v podnebju, ki ga je navajena, zato bonsaj najlažje oblikujejo iz avtohtonih vrst. V Sloveniji so to denimo bukev, gaber, hrast, divja češnja, smreka, bor, macesen.

Videti čim starejši

Bonsaj za uspešno rast in preživetje potrebuje predvsem redno zalivanje in neprestano vlažno zemljo. »Med rastno sezono jih gnojimo, oblikujemo pa jih le enkrat do dvakrat letno, pri čemer je rezanje glavna tehnika oblikovanja. Bonsaji so zato nikoli dokončane umetnine, saj potrebujejo neprestano nego.« Na vprašanje, kakšno starost bonsaji dosegajo, pa Rozman odgovarja, da dejanska starost ni tako pomembna, ampak je ključno, kako star je videti, saj bonsajisti želijo doseči, da je bonsaj videti čim starejši.

Bonsaji so priljubljeni naravni okras domov, a pri njihovi negi mnogi zatajijo. Zakaj je to tako? »Ti bonsaji so pogosto kupljeni v vrtnih centrih, kamor so uvoženi iz držav Daljnega vzhoda. Tam jih izdelujejo kot po tekočem traku, zato je tudi njihova cena relativno ugodna. Poleg tega so ti bonsaji ustvarjeni iz tropskih vrst rastlin, ki za uspevanje potrebujejo tropsko podnebje, kar pa je pri nas nemogoče zagotoviti. Zato tudi propadejo, a kot rečeno, ne zato, ker je bonsajizem zahteven, temveč zato, ker bonsaj nima ustreznih pogojev za rast,« je še povedal Nik Rozman.

Oddajte svoj komentar

Kranj 29°

delno oblačno
vlažnost: 54 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

16/33

sobota

16/29

nedelja

17/27

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

IZLETI / Šenčur, 29. junij 2024

Pohod na Rašico

RAZSTAVE / Jesenice, 2. julij 2024

Razstava foto kluba iz Nemčije

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 2. julij 2024

Kolesarjenje DU Kranj

IZLETI / Cerklje, 2. julij 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. julij 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 6. julij 2024

Na Goteniški Snežnik

 

 
 

 

 
 
 

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:27, 28. junij

JEK2 ja. Samo pri hidroelektrarnah naj ostane, in še veliko manjših naj se zgradi. Enako TEŠi. Časi so taki, da moramo imeti različne vire. ...

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 19:40, 26. junij

zarad mene mamo lahko še več nukleark, ampak potem hočem da podremo tudi nekaj hidroelektrarn in ne gradimo novih. pa ne smemo pustiti da to...

Preureditev območja na Planini / 17:58, 26. junij

Pri toplarni na Planini poleg cestne povezave s Supernovo, naj bi zgradili še cca 70 parkirnih mest? Mogoče podzemna.

Kranjska Severna vrata bo gradilo podjetje Dolnov / 17:53, 26. junij

Kar posledično pomeni, če se tako mudi z omenjeno gradnjo, da v Kranju ne bo regijske bolnice?
Mogoče bo pa prej zgrajena avtobusna postaja? Mogoče celo v Kranju!

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:31, 26. junij

Jek2? Vsekakor za. Vendar brez Hrvatov in brez GEN. Jek2 naj sama prodaja proizvedeno elektriko po proizvodni ceni plus amortizacija samo domačim odjemalcem.

Jek2 je dolgoročna naložba v zanesljivo oskrbo z nizkoogljično električno energijo / 12:24, 26. junij

Jek2? Na vsak način, vendar brez Hrvatov in brez GEN-I. Naj proizvedeno elektriko prodaja kar sam Jek2 brez posrednikov samo domačim odjemal...

Kranjska Severna vrata bo gradilo podjetje Dolnov / 08:33, 26. junij

Važno, da je za črpanje na voljo občinski, državni in evropski denar. Bodo počrpali, seveda gradijo "malo" dražje, "reprezentativne" objekt...