Novih terenskih vozil so se razveselili v gorskih reševalnih službah Bohinj, Jezersko, Kamnik, Koroške, Maribor in Rateče. / Foto: Primož Pičulin

Slovo reševalcev od Kranja, čez dve leti v Novi Gorici

Čeprav je tridnevno prireditev Bogatajevi dnevi večinoma spremljalo deževno vreme, se je s slovenskim sistemom zaščite in reševanja seznanil širok krog ljudi, kar je tudi osnovni cilj bienalne prireditve.

»Naša družina je očeta in moža delila z vsemi vami, s tem sem odraščala, zato mi je zelo blizu in pomembno, da se te vrednote ohranjajo tudi naprej. Veseli me tudi, da smo tokrat v Kranju, ker je bil oče bolj malo tukaj, čeprav je ves čas tu živel.«

Kranj – V soboto so se v Kranju končali 9. Bogatajevi dnevi zaščite in reševanja. Na zaključni slovesnosti je vodja organizacije tridnevne prireditve in vodja kranjske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) Domen Torkar simbolično predal štafeto naslednjemu organizatorju, izpostavi URSZR Nova Gorica in njenemu vodji Samu Kosmaču, generalni direktor URSZR Leon Behin pa se je z izročitvijo zlatega znaka uprave zahvalil gostiteljici Mestni občini Kranj in njenemu županu Matjažu Rakovcu za gostoljubje.

Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je ob slovesu od Kranja izrazil zadovoljstvo z obiskom, čeprav je tridnevno dogajanje spremljalo slabo vreme. Med drugim so morali zaradi močnega deževja v petek popoldne odpovedati enega od vrhuncev Bogatajevih dnevov – skupni dinamični prikaz reševalnih aktivnosti enot in sil zaščite in reševanja, ki so se minuli teden zbrale v gorenjski prestolnici. Večino preostalih načrtovanih dogodkov so organizatorji izpeljali – od strokovnih posvetov, lutkovnih predstav za otroke do predaje intervencijskih vozil Gorski reševalni zvezi Slovenije, regijskega preverjanja usposobljenosti ekip prve pomoči in mednarodnega gasilskega tekmovanja. Cilj Bogatajevih dnevov je bil s tem dosežen, saj je sistem zaščite in reševanja spoznal širok krog ljudi, je poudaril Šestan.

Nova vozila za gorske reševalce

Na Bogatajevih dneh so predstavili tudi najsodobnejšo opremo, ki jo uporabljajo službe zaščite in reševanja. Ob četrtkovem odprtju prireditve, ki se ga je udeležil tudi minister za obrambo Marjan Šarec, so pripravili še posebno presenečenje, prelet dveh novih amfibijskih letal air tractor za gašenje iz zraka. Sedmih novih terenskih vozil so se razveselili v gorskih reševalnih službah (GRS) Bohinj, Jezersko, Kamnik, Koroške, Maribor in Rateče, od tega so s štirimi vozili nadomestili vozila, uničena v lanskih poplavah. »Lanske poplave so zelo zaznamovale GRS. Kot prvo so bili uničeni prostori, oprema in vozila GRS Koroške in Kamnik, kot drugo pa smo gorski reševalci v prvih, ključnih trenutkih pokazali, da lahko s svojim znanjem in opremo bistveno pripomoremo k reševanju življenj v najzahtevnejših okoliščinah,« je povedal predsednik GRZS Gregor Dolinar.

Med obiskovalci tudi družina Bogataj

Bogatajevi dnevi, ki jih vsaki dve leti organizirajo v drugem kraju, so se prvič ustavili v Kranju, v občini, v kateri je živel mož, po katerem se prireditev tudi imenuje – Miran Bogataj, dolgoletni republiški poveljnik Civilne zaščite in eden ustanovnih očetov sodobnega sistema zaščite in reševanja, ki ga imamo v Sloveniji po letu 1991. Prireditev, tako kot vse pretekle, je obiskala tudi njegova družina – žena Iva, hčeri Nina in Tanja Bogataj ter vnuka Vid in Lana Prostran. »Organizatorjem se zahvaljujemo za povabilo, vsakič smo hvaležni, da smo lahko del prireditve in se poklonimo ter izkažemo spoštovanje vsem reševalcem. Naša družina je očeta in moža delila z vsemi vami, s tem sem odraščala, zato mi je zelo blizu in pomembno, da se te vrednote ohranjajo tudi naprej. Veseli me tudi, da smo tokrat v Kranju, ker je bil oče bolj malo tukaj, čeprav je ves čas tu živel. Tukaj je imel podporo, tu je bil prostor, kjer se je regeneriral doma na vrtu, v gozdu ... To ga je hranilo in se je potem lahko razdajal naprej. Bogatajeve dneve vedno doživljamo kot priložnost, da se znova srečamo, kot jaz večkrat rečem, z njegovo razširjeno družino,« je povedala hči Tanja Bogataj.

Oddajte svoj komentar

Kranj 30°

pretežno jasno
vlažnost: 48 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

17/31

sreda

17/31

četrtek

17/32

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 20. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Škofja Loka, 20. julij 2024

Spominska slovesnost v Dolenji vasi

OBVESTILA / Škofja Loka, 21. julij 2024

Srebrna maša Robija Friškovca

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 21. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Kmete moti trasa plinovoda / 17:31, 16. julij

Vse to se dogajo ker službe MO Kranj ne sčitijo interesa občanov.Ne vem ali je ležernost ali strokovnost ljudi ki zasedajo ključna delavna...

Na olimpijskih igrah tudi številni Gorenjci / 15:41, 13. julij

Tale Franjo bi pa lahko uporabil drugo besedo, npr. skregan, razdvojen. Sicer pa v športu uk'p držimo.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:05, 12. julij

Edina logična lokacija je Kranj, ki ima sam več prebivalcev kot celotna zgornja gorenjska skupaj. Je tretje največje slovensko mesto in edino brez bolnišnice.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 08:03, 12. julij

Bližina avtocestnega priključka so dodatne točke; hrup zaradi bližine avtoceste so negativne točke. Razumi kdor more.

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?