Zanimiv zbornik je na Blaznikovem večeru predstavila predsednica Muzejskega društva Škofja Loka Helena Janežič. / Foto: Gorazd Kavčič

Jubilej ohranjen tudi zanamcem

Muzejsko društvo Škofja Loka je na Blaznikovem večeru predstavilo zanimiv zbornik, ki je nastal po lanskem znanstvenem posvetu Škofja Loka 1050, hkrati pa so se zbrani v Sokolskem domu spomnili tudi dvajsetletnice pobratenja Škofje Loke in Freisinga.

»Ob lanskem znanstvenem posvetu Škofja Loka 1050, ki smo ga v Muzejskem društvu ob praznovanju 1050. obletnice nastanka loškega gospostva pripravili skupaj z Občino Škofja Loka in Zavodom 973, smo obljubili tudi izid zbornika, kjer bodo objavljeni prispevki s posveta. In ob letu osorej smo ga s finančno podporo Občine Škofja Loka spravili na svetlo,« je povedala predsednica Muzejskega društva Škofja Loka Helena Janežič in pojasnila, da so se povabilu k pisanju odzvali skoraj vsi avtorji, poleg tega pa so v zbornik dodali še prispevek, ki sicer ni bil predstavljen na posvetu, ampak nekaj pred tem na predavanju v Stari Loki. »Tako boste v zborniku poleg referatov znanstvenikov in raziskovalcev lahko prebirali še o škofu Abrahamu izpod peresa doktorske študentke Anke Lenssens z univerze v Gentu v Belgiji,« je povedla Helena Janežič in dodala, da je zanimiv zbornik na voljo v spletni trgovini Muzejskega društva Škofja Loka.

»Znanstveni posvet in tudi zbornik posvečamo zgodovinarju dr. Pavletu Blazniku, ustanovitelju in dolgoletnemu predsedniku Muzejskega društva Škofja Loka, ki je večino svoje znanstvene poti posvetil prav nastanku in življenju loškega gospostva. Letos pa mineva tudi 750 let, odkar je Škofja Loka dobila mestne pravice. Torej več razlogov za praznovanje in izid knjige,« je tudi povedala Janežičeva, nato pa je predstavila najzanimivejše prispevke.

Med njimi je gotovo zapis ddr. Igorja Grdine, ki je pod naslovom Cerkev in krona ali vprašanje kontingentnosti moči odlično orisal tedanjo Evropo in razmerja različnih hierarhij, medsebojnih odnosov. V knjigi je predstavljen tudi prispevek dr. Metoda Benedika, ki se ukvarja s cerkveno-političnimi okoliščinami, v katerih je nastalo loško gospostvo. O tem, na kakšen način je delovalo freisinško loško gospostvo v srednjem veku, piše dr. Matjaž Bizjak.

V zanimivem prispevku ddr. Mihe Marklja se je za konec moč sprehoditi skozi kontinuiteto najstarejših naselitvenih vzorcev na loškem območju. Ugotovitve kažejo, da je bilo škofjeloško območje naseljeno že v prazgodovini, naselitvene strukture pa se pojavljajo tudi v kasnejših obdobjih, pri čemer se kažejo specifična pokrivna območja. Z veliko verjetnostjo je mogoče trditi, da so prva naselja, Selca, Suha, Žabnica in Lonca (Stara Loka), nastala na ožjem geografskem območju mnogo starejših naselitvenih območij ter tako izpričujejo že zgodnejšo poselitev.

Sodelovanje z mestom Freising

Freising je eno od najstarejših zgornjebavarskih mest in s Škofjo Loko izjemno povezan. Freisinžani letos praznujejo 1300 let svojega kraja. V začetku 8. stoletja je namreč v Freising po papeževem naročilu prišel sveti Korbinijan, da tam ustanovi škofijo. Velja za prvega freisinškega škofa in zavetnika mesta.

Kot je povedala članica Muzejskega društva Škofja Loka in ambasadorka Škofje Loke za Freising, mag. Mirjam Jan Blažić, je Škofja Loka z mestom Freising najprej sodelovala predvsem na kulturnem področju, zlasti med glasbenima šolama obeh krajev. S Freisingom je nato leta 2004 sklenila še tesnejšo povezavo, saj sta mesti postali pobrateni. Večina let je bilo napolnjenih s sodelovanjem in povezovanjem. Še več o tem sodelovanju bo moč izvedeti v Loških razgledih, ki bodo izšli prihodnje leto.

Oddajte svoj komentar

Kranj 30°

delno oblačno
vlažnost: 49 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

17/31

sreda

17/31

četrtek

17/32

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 20. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Škofja Loka, 20. julij 2024

Spominska slovesnost v Dolenji vasi

OBVESTILA / Škofja Loka, 21. julij 2024

Srebrna maša Robija Friškovca

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 21. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Kmete moti trasa plinovoda / 17:31, 16. julij

Vse to se dogajo ker službe MO Kranj ne sčitijo interesa občanov.Ne vem ali je ležernost ali strokovnost ljudi ki zasedajo ključna delavna...

Na olimpijskih igrah tudi številni Gorenjci / 15:41, 13. julij

Tale Franjo bi pa lahko uporabil drugo besedo, npr. skregan, razdvojen. Sicer pa v športu uk'p držimo.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:05, 12. julij

Edina logična lokacija je Kranj, ki ima sam več prebivalcev kot celotna zgornja gorenjska skupaj. Je tretje največje slovensko mesto in edino brez bolnišnice.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 08:03, 12. julij

Bližina avtocestnega priključka so dodatne točke; hrup zaradi bližine avtoceste so negativne točke. Razumi kdor more.

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?