Klekljarska tradicija v Železnikih po do zdaj znanih virih sega v leto 1881. / Foto: Tina Dokl

Praznovanje tradicije in dediščine

V nedeljo so se v Železnikih zaključili že 62. Čipkarski dnevi, dogodek, ki je združil ljubitelje čipk iz Slovenije in tujine.

Čipkarski dnevi v Železnikih so znova dokazali, kako pomembno je ohranjanje kulturne dediščine. Nedelja je bila osrednji praznik čipke z mašo za klekljarice, sejemsko ponudbo in prikazom klekljanja na različnih lokacijah v starem delu mesta. Dogodek se je zaključil z vseslovenskim tekmovanjem odraslih v klekljanju.

Železniki – Dogodek, ki je potekal od četrtka do nedelje, je bil bogat s kulturnimi, etnološkimi in športnimi dejavnostmi. Organizacijske vajeti je tudi tokrat v roke prevzelo Turistično društvo Železniki. Kot je pojasnil predsednik društva Tomaž Weiffenbach, so čipkarski dnevi v Železnikih namenjeni ohranjanju tradicije, ki je v tem kraju zakoreninjena že od leta 1881. »Želimo predvsem pokazati ljudem, da Čipkarski dnevi še vedno živijo, da je to praznik čipke in praznik vseh klekljaric, ki so na tem območju aktivne,« je povedal in ob tem poudaril tudi, da so izredno ponosni tudi na domačo čipkarsko šolo, ki jo vsako leto obiskuje več kot sto učencev. »To je znanje, ki ga gradijo in prenesejo v življenje. Četudi po osnovni šoli kleklje za nekaj časa postavijo v kot, verjamem, da jih nekoč spet dajo na plano in se lotijo dela,« je še dejal.

Ponosni na čipko

Tudi župan Občine Železniki Marko Gasser je prepričan, da je prenašanje znanja na mlajše generacije izredno pomembno. »Moja stara mama je klekljala in prenesla nekaj znanja name, vendar priznavam, da že nekaj let nisem poprijel za kleklje. So me tudi izzvali, da bi letos tekmoval, morda mi bo to motivacija, da spet začnem,« je dejal in poudaril pomen Čipkarskih dni za lokalno okolje. »Klekljarice so zelo aktivne. V preteklosti je bilo preživetje v Železnikih težko, poleg znanih obrti je klekljarstvo predstavljalo tudi dodaten zaslužek. Čipkarski dnevi so za lokalno okolje zelo pomembni zaradi ohranjanja nesnovne kulturne dediščine. Ponosni smo na čipko, na organizatorje, na čipkarske dneve,« je dejal.

Praznik čipke v Železnikih je bil prava priložnost za kakovostno preživljanje prostega časa tako za domačine kot tudi za druge obiskovalce. Bernarda Frantar iz Šenčurja je povedala: »Sicer sem že bila tu, ampak me pritegnejo čipke. Tudi sama znam klekljati in je to res čudovit dogodek. Saj se tudi drugod po Sloveniji zavzemajo za čipke, ampak morda malo premalo, lahko bi bilo več takih dogodkov.« Tone Rant iz Železnikov pa je dejal, da je vzdušje takšno kot vedno – odlično. »To je pri nas vedno praznik, kot vedno je dobro vzdušje, ljudje se družimo in imamo lepo.«

Petnajst tekmovalk

Kakopak tudi letos na sporedu ni manjkalo klekljarsko tekmovanje. Udeležilo se ga je 15 klekljaric z različnih koncev Slovenije, ki so morale ustvariti lipov list. Tega sta za to priložnost priredili Jana Rihtaršič in Irena Benedičič. Tekmovalke so morale uporabiti tehnike slepega risa, kitico in polpremet, komisija, ki so jo sestavljale Branka Grošelj, Anka Jamšek in Jana Rihtaršič, pa je ocenjevala hitrost, natančnost in pravilnost izdelave. Na koncu si je zmago priklekljala domačinka Neža Rejc, drugo mesto je dosegla Marija Kosmač iz Spodnje Idrije, tretjega mesta pa se je veselila Tonka Mohorič iz Železnikov.

Lipovi listi tudi pri najmlajših

V Kulturnem domu si je bilo mogoče ogledati tudi razstavo učenk Čipkarske šole Železniki, ki je pripravila tudi klekljarsko ustvarjalnico. »Ustvarjalnico smo pripravili tretjič, tokrat pod imenom Lipa zelenela je. Namenjena je osnovnošolcem, ki se učijo klekljati. Letošnja udeležba pa je rekordna, pridružilo se nam je 43 otrok, 30 iz domače čipkarske šole, šest iz Čipkarske šole Žiri in sedem iz Čipkarske šole Idrija, oddelek iz Črnega Vrha,« je pojasnila Irena Benedičič iz Čipkarske šole Železniki. Kako pa je bila videti ustvarjalnica? Naslovu primerno, otroci so spretno prepletali niti in oblikovali lipove listke ter jih namestili na plakat lipe.

Mednarodna razstava

Poleg drugega bogatega programa je bila posebnost letošnjih Čipkarskih dni tudi mednarodna razstava, na kateri so poleg slovenskih klekljaric sodelovale tudi klekljarice iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Bolgarije. Dogodka se je udeležil tudi župan pobratenega hrvaškega mesta Lepoglava Marijan Škvarić. »Sodelovanje med nami traja že več let, poleg godbeništva nas druži tudi ljubezen do čipke, tradicije in dediščine. Zelo smo veseli, saj to pomeni tudi, da se izmenjujejo izkušnje in nastajajo dobri rezultati, kot so tudi tovrstni dogodki,« je poudaril.

Organizatorji so dogajanje popestrili z dobro glasbo, na praznik čipke so nastopili Pihalni orkester Alples Železniki in Pihalni orkester Lepoglava, kasneje pa je obiskovalce zabaval Ansambel Banovšek. Manjkala pa ni niti dobra hrana. Zanjo so med drugim poskrbeli pri Lovski družini Železniki, kjer so bili za prefinjene divjačinske okuse zadolženi tudi priznani kulinarični mojstri iz Gostišča Tolc ter Restavracije TaBar.

Oddajte svoj komentar

Kranj 31°

pretežno jasno
vlažnost: 39 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

15/34

torek

17/32

sreda

17/31

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Cerklje, 16. julij 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Škofja Loka, 20. julij 2024

Spominska slovesnost v Dolenji vasi

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 20. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

OBVESTILA / Škofja Loka, 21. julij 2024

Srebrna maša Robija Friškovca

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 21. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Na olimpijskih igrah tudi številni Gorenjci / 15:41, 13. julij

Tale Franjo bi pa lahko uporabil drugo besedo, npr. skregan, razdvojen. Sicer pa v športu uk'p držimo.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:05, 12. julij

Edina logična lokacija je Kranj, ki ima sam več prebivalcev kot celotna zgornja gorenjska skupaj. Je tretje največje slovensko mesto in edino brez bolnišnice.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 08:03, 12. julij

Bližina avtocestnega priključka so dodatne točke; hrup zaradi bližine avtoceste so negativne točke. Razumi kdor more.

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?

Obvoznica v Železnikih ni odprta / 11:14, 5. julij

Čez poletje pa res ni za pričakovati, da bodo državni organi izdali vsa dovoljenja. UE stavkajo in večina zaposlenih po ministrstvih je na Hrvaške,. Držimo pesti, da bo obvoznica odrta do konca leta.