Izr. prof. dr. Dimitrij Kuhelj / Foto: arhiv UKC Ljubljana

Z enotnimi protokoli do boljše obravnave

Računalniška tomografija je slikovna diagnostična metoda, ki omogoča natančen vpogled v notranjost človeškega telesa. Kljub prednostim pa ostaja eden ključnih izzivov tovrstne diagnostike pacientova izpostavljenost ionizirajočemu sevanju. Na Kliničnem inštitutu za radiologijo so se mu posvetili v okviru evropskega projekta i-Violin, katerega cilj je optimizacija protokolov računalniške tomografije za onkološke bolnike.

Računalniška tomografija (CT) je nepogrešljivo orodje v sodobni medicini, ki zagotavlja hitro in natančno diagnosticiranje številnih pacientovih obolenj, vključno z rakom, poškodbami notranjih organov, krvavitvami in drugimi urgentnimi stanji. Po številu se CT-preiskave uvrščajo takoj za rentgenske in ultrazvočne, ki so najpogostejša oblika radioloških preiskav. V zadnjih desetletjih uporaba računalniške tomografije neprestano narašča, na letni ravni tudi do deset odstotkov, predvsem zaradi visoke diagnostične vrednosti in tehnoloških izboljšav.

Ionizirajoče sevanje

Kljub številnim prednostim pa CT-preiskave prinašajo tudi tveganja. Ena največjih skrbi je izpostavljenost ionizirajočemu sevanju, ki lahko negativno vpliva na človeško telo. Kot je pojasnil izr. prof. dr. Dimitrij Kuhelj, predstojnik Kliničnega inštituta za radiologijo na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, je količina sevanja, ki jo prejme pacient med CT-preiskavo, odvisna od vrste in obsega preiskave. Čas izpostavljenosti je običajno zelo kratek in se meri v sekundah. »CT-preiskave izvajamo le, ko so nujno potrebne in ko ocenimo, da bo korist za pacienta veliko večja od potencialnega tveganja. Vedno uporabimo najnižjo možno dozo, ki še zagotavlja diagnostično uporabne rezultate. Kljub temu pa škodljivih učinkov sevanja nikoli ne moremo povsem izničiti,« je navedel Kuhelj in dodal, da CT-preiskave uporabljajo za vse paciente, a zahtevajo posebno pozornost pri otrocih in nosečnicah.

Med resnejšimi tveganji je povečana možnost za razvoj raka. Ionizirajoče sevanje namreč lahko poškoduje DNK v celicah, kar lahko privede do mutacij in pojava tumorjev. Tovrstno tveganje je po Kuhljevih besedah sorazmerno s količino prejete doze sevanja in je večje pri večkratnih izpostavljenostih. Poleg tega lahko sevanje povzroči akutne težave, kot so opekline in rdečine kože ali izpadanje las. »Pri vseh potencialnih negativnih učinkih govorimo le o verjetnosti. V Sloveniji doslej ni bil uradno potrjen niti en primer raka, ki bi ga bolnik razvil zaradi izpostavljenosti medicinskemu sevanju, niti nismo zaznali izpadanj las ali rdečic,« je poudaril sogovornik.

Naravno sevanje

Naravnemu sevanju, ki izvira iz različnih virov, kot so kozmično sevanje, radioaktivne snovi v tleh, hrani in vodi, smo v vsakdanjem življenju nenehno izpostavljeni. Povprečna letna izpostavljenost naravnemu sevanju je približno tri milisieverte. »Rentgenogram prsnih organov je primerljiv s tremi dnevi naravnega sevanja, medtem ko je CT prsnih organov primerljiv z več meseci ali pa kar leti naravnega sevanja. Obstajajo pa tudi nizkodozni CT-protokoli za specifične primere, kjer je doza skoraj enaka rentgenogramu,« je dodal Kuhelj.

Optimizacija protokolov

Zmanjšanje doze sevanja pri CT-preiskavah je ključnega pomena za zaščito pacientov pred potencialnimi škodljivimi posledicami. Najučinkovitejši način je optimizacija protokolov, kar pomeni prilagoditev in izboljšanje postopkov preiskave, da bi dosegli diagnostično kakovostne slike z najnižjo možno dozo sevanja. V okviru dvoletnega evropskega projekta i-Violin, pri katerem sodeluje devet držav Evropske unije, so člani mednarodne skupine strokovnjakov s področja radiologije in medicinske fizike skušali poenotiti CT-protokole med bolnišnicami in doseči harmonizacijo obravnav na CT-diagnostiki. Protokol, ki ga je potrdila mednarodna skupina, je bil oblikovan v Sloveniji, kar po Kuhljevem mnenju dokazuje visoko stopnjo kakovosti izvedbe CT-preiskav pri nas ter daje priznanje slovenski radiologiji.

Prednosti za paciente

Kot pravi Kuhelj, bo imelo tovrstno usklajevanje protokolov številne prednosti za paciente. »Najpomembnejša med njimi je, da bodo pacienti ne glede na to, v kateri bolnišnici bodo opravili CT-preiskavo, prejeli enako kakovostno obravnavo s primerljivo obremenitvijo z ionizirajočim sevanjem. Prav tako se bo zmanjšala potreba po podvajanju preiskav. Cilj poenotenja je torej znižanje doze sevanja pri preiskavah, hkrati pa ohranitev enake kakovosti CT-slik, s katerimi so radiologi zadovoljni, saj le tako lahko zagotovijo natančne in zanesljive izvide,« je prepričan Kuhelj.

Optimizirane protokole bodo namestili na CT-aparate v vseh slovenskih bolnišnicah, vključno z obema gorenjskima – Kliniko Golnik in Splošno bolnišnico Jesenice. »Klinični inštitut za radiologijo UKCL bo tudi po koncu evropskega projekta, ki se zaključi konec avgusta letos, nadaljeval optimizacijo protokolov in priporočila razširil še na druge CT-preiskave,« je še poudaril predstojnik.

Oddajte svoj komentar

Kranj 26°

oblačno
vlažnost: 60 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

17/31

sreda

17/31

četrtek

17/32

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 20. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Škofja Loka, 20. julij 2024

Spominska slovesnost v Dolenji vasi

OBVESTILA / Škofja Loka, 21. julij 2024

Srebrna maša Robija Friškovca

OBVESTILA / Šmarjetna gora, 21. julij 2024

Praznovanje godu sv. Marjete

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Kmete moti trasa plinovoda / 17:31, 16. julij

Vse to se dogajo ker službe MO Kranj ne sčitijo interesa občanov.Ne vem ali je ležernost ali strokovnost ljudi ki zasedajo ključna delavna...

Na olimpijskih igrah tudi številni Gorenjci / 15:41, 13. julij

Tale Franjo bi pa lahko uporabil drugo besedo, npr. skregan, razdvojen. Sicer pa v športu uk'p držimo.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 11:05, 12. julij

Edina logična lokacija je Kranj, ki ima sam več prebivalcev kot celotna zgornja gorenjska skupaj. Je tretje največje slovensko mesto in edino brez bolnišnice.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 08:03, 12. julij

Bližina avtocestnega priključka so dodatne točke; hrup zaradi bližine avtoceste so negativne točke. Razumi kdor more.

Kranj se povezuje s Fukuijem / 11:04, 10. julij

Nova priložnost, da se gre župan turista na Japonskem, seveda na občinske stroške. Nova bolnica sredi mesta je res precej mimo. V Murski Sob...

Pred potjo je rekla: »Mat' 'ma jajca, pa gre.« / 07:15, 7. julij

Čestitke! Res velik podvig, vam še veliko podobnih privoščim iz srca!

Odprtje nove ceste spremljal protest / 21:46, 5. julij

Slovenci smo resnično eni čudni ljudje. Če se nič ne gradi se jajcamo, če se gradi protestiramo. So še vedno najboljše obljube, potem se pa nič ne dela?