Marko Pogačnik je pred polnim atrijem obiskovalcev predaval o prihodnosti Zemlje. / Foto: Igor Kavčič

Podpisano: Vedno v začetku

V Galeriji Prešernovih nagrajencev je potekal drugi dogodek v okviru razstave Vedno v začetku, posvečene 80-letnici Marka Pogačnika, nagrajenca Prešernovega sklada in Unescovega umetnika za mir. Ob knjigi, ki je izšla ob razstavi, je umetnik spregovoril o tem, kaj se onkraj logike godi z Zemljo.

Kranj – Kipar, slikar, pisatelj in konceptualni umetnik Marko Pogačnik, Kranjčan, ki že več kot pet desetletij živi v Šempasu, umetniško pa deluje po vsem svetu, je na razstavo ob svoji osemdesetletnici k sodelovanju povabil tudi svoja kranjska kolega, pesnika Iztoka Geistra in filmarja ter fotografa Naška Križnarja, pri projektu Benetke pa se je pridružil še fotograf Bojan Brecelj. »Nikoli ne delam sam, saj me zanima, kako lahko umetniško delo nastaja v sodelovanju, naj bo z različnimi skupinami ali posameznimi ustvarjalci,« Pogačnik pove ob razstavi.

Na prvem izmed dogodkov v sklopu razstave, ki bo v Galeriji Prešernovih nagrajencev na ogled do konca avgusta, je Marko Pogačnik minuli torek v atriju galerije pripovedoval o tem, kaj se onkraj logike godi z Zemljo. V uvodu v večer pa sta najnovejšo knjigo Vedno v začetku, ki je izšla v sozaložništvu Galerije Prešernovih nagrajencev in Založbe Vitaaa pri Društvu za sožitje človeka, narave in prostora v krajšem pogovoru predstavila njena snovalca Marko Pogačnik in dr. Miklavž Komelj.

Pogovor z umetnikom

Knjiga na skoraj dvesto straneh prinaša razgovor med umetnostnim zgodovinarjem, pesnikom, pisateljem in publicistom dr. Miklavžem Komeljem in Markom Pogačnikom, ki je mesec in pol potekal v intenzivni korespondenci po elektronski pošti in tudi drugih miselnih nivojih. »V najinem pogovoru se vedno približujeva nekemu začetku, zato naslov in spirala na naslovnici nista naključna. Pogovor je potekal na spiritualen način, zanimalo me je mnogo stvari, saj je s historičnega gledišča Pogačnikov opus izjemno zanimiv tudi v svetovnem merilu,« je dejal Miklavž Komelj, da je v knjigi tudi nekaj, kar se približa institucionalizaciji, a se hkrati te na neki način tudi reši, saj Pogačnik nikoli ni pristajal na to, da bi se zvedel v neki obstoječ sistem. »Je v tretji umetnosti, ki je ne moremo ujeti v neko definicijo, čeprav je hkrati ves čas obstajala.«

Da je vesel pogovora s tako sijajnim sogovornikom, je poudaril Pogačnik. »Miklavž je čez noč postavil vprašanja, jaz sem čez dan odgovarjal. Mislim, da je v tej knjigi navzoč ritem dan – noč in tako vsak dan, eden za drugim,« je dodal umetnik, o svojem jubileju pa: »Nisem star 80 let, ampak 62 let. Leta 1962 sem prvič javno nastopil v foajeju Prešernovega gledališča, ko sem na ogled postavil 'ready made' objekte, sestavljene iz vsakdanjih predmetov. To so bile precej izzivalne reči. Od takrat je minilo 62 let in takrat se je začela moja pot, ki še vedno traja.«

Dialog s prostorom

V nadaljevanju je Marko Pogačnik, pred polnim atrijem obiskovalcev pripovedoval o tem, kaj se dogaja z Zemljo. Govoril je, da mora v našem odnosu do Zemlje v prvi vrsti priti do dialoga s prostorom. »Umetnost in znanost sta enakovredna partnerja v kulturi, oba v najširšem pomenu besede – sta kot moški in ženski pol. Umetnost mogoče premalo vztraja pri popolnem pogledu – da sem lahko razvil tak način gledanja, sem odkril z geomantijo. Obstaja namreč način, kako se gleda na Zemljo, pokrajino, drevesa, druga bitja kot na del vseobsegajoče zavesti, ki ji rečemo Gajina zavest – zavest, ki jo vsa bitja delimo med seboj,« je povedal govornik.

Med drugim je poudaril presenečenje, kako je mogoč tako velik razpon med znanostjo in tem, kar počne človek z naravo in sam s sabo. V znanosti, kemiji, biologiji, tehnologiji smo lahko tako zelo popolni, pravi puritanci, na drugi strani pa smo sočasno sposobni voditi najbolj totalne, surove in krvave vojne. »Težava je v tem, da se strukture, ki obvladujejo Zemljo in civilizacijo, trenutno upirajo, kar pa nam ne sme vzeti volje, da iščemo pot vedno v začetku. Jaz se vsak dan ukvarjam s tem, kje smo, kdo in kje so sile, ki zavirajo in kako najti pravo pot za zemljo.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 20°

oblačno
vlažnost: 94 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

16/29

torek

16/27

sreda

12/28

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 23. julij 2024

Kolesarski izlet v dolino Hrastnice

RAZSTAVE / Škofja Loka, 24. julij 2024

Razstava Martina Ramoveša

PRIREDITVE / Britof, 25. julij 2024

Na ogled predstave Čevljar Baron

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 28. julij 2024

Romarska maša

IZLETI / Kranj, 1. avgust 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Kranj, 3. avgust 2024

Planinski dan invalidov

 

 
 

 

 
 
 

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 06:47, 22. julij

Pričakoval bi, da bi analizo in expertizo Gorenjci, zgornji, spodnji, osrednji, skratka Kranjci. Tko se je pa ta vlada zatekla k Primorcem. ...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 23:18, 20. julij

Jest se sploh čudim, kako nekomu pride na misel, bolnišnico v Radovljico. No, ideja je že nekaj let stara, tako, da kot se tu pravi, da novi...

Sprememba lastništva v Adrii Tehnika / 21:17, 19. julij

Ali smo Slovenci res tako slabi gospodarji, da moramo kar razprodajati naše firme? Upam, da se ne spomnijo in komu prodajo kar celo Slovenijo.

Sprostili bodo promet s traktorji / 21:14, 19. julij

Nimam nič proti, bi bilo pa lepo od kmetov, da bi, kadar nanosijo zemljo ali druge zadeve na cesto, da to tudi pospravijo za seboj.

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 07:55, 19. julij

Ne more biti regijska bolnišnica v neki vasi. Samo Kranj je primerna lokacija. V Radovljici naj pustijo neokrnjeno naravo. Sicer bo župan sl...

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 22:29, 18. julij

Merker1 malo si preberi:
https://www.gorenjskiglas.si/article/20240321/PIS/240329945/1241/gorenjska-bolnisnica

Po analizi rahla prednost lokaciji v Radovljici / 14:19, 18. julij

Tako Radovljica kot Jesenice so za spodnji konec Gorenjske, ki je doslej nihče ni nič vprašal, pa bi moral, predaleč. Nihče se ne ukvarja s ...