Zmagovalci in vsi drugi

V času moje mladosti so nas učili, da je najpomembnejši moto olimpijskih iger, da je pomembno sodelovati, in ne zmagati. Še danes marsikdo misli, da je to tudi geslo olimpijskih iger. Vendar pa je uradno geslo Citius, altius, fortius (Hitreje, višje, močneje), ki velja že natanko sto let, izrekel dominikanski škof Henri Didon. Predstavljalo naj bi pomen športa za mlade generacije, Mednarodni olimpijski komite pa je to geslo začel uradno uporabljati na olimpijskih igrah v Parizu leta 1924.

Je pa dejstvo, da so olimpijske igre najprej organizirali v antični Grčiji. Dokument o začetkih antičnih olimpijskih iger se ni ohranil, obstajajo pa številne legende o njihovem začetku. Po eni od njih naj bi bile prve igre povezane z olimpijskim premirjem. Igre so bile krajevnega značaja, edina disciplina, v kateri so se tekmovalci pomerili, pa je bil tek na stadionu.

Pozneje so igre počasi prerasle v vsegrški dogodek, število športnih disciplin je naraščalo, zmagovalci so bili deležni velikih časti. Igre so prirejali vsaka štiri leta, obdobje med dvojimi igrami pa je bilo znano kot olimpijada, kar v nekaterih jezikih velja še danes.

Z rimsko nadvlado nad Grčijo so igre sčasoma izgubile pomen, zanimanje za oživitev olimpijskih iger pa je naraslo, ko so nemški arheologi sredi 19. stoletja odkrili ruševine antične Olimpije.

V tem času je baron Pierre de Coubertin razmišljal o vzrokih za francoski poraz v francosko-pruski vojni in prišel do sklepa, da je treba izboljšati telesno pripravljenost francoskih vojakov.

Coubertin si je igre zamislil kot način zbliževanja narodov, na katerem bi se mladeniči in mladenke pomerili v športnih disciplinah, namesto da se spopadajo v vojni. Na njegov predlog so bile prve olimpijske igre moderne dobe leta 1896 organizirane v Atenah in že takrat so postale največji mednarodni športni dogodek vseh časov. Kasneje so zimske in poletne olimpijske igre potekale ločeno, vendar v istem letu, od leta 1994 pa je med njimi dve leti razlike.

Zapisani podatki so le zelo kratek povzetek pregleda dogodkov, iz katerih so zrasli simboli. Tako olimpijski krogi govorijo o povezanosti petih celin sveta, o medsebojnem spoštovanju in prijateljstvu med narodi. Bela barva zastave simbolizira mir in hkrati tudi antične olimpijske igre, čas, v katerem so se zaustavile vse vojne.

Žal se iz zgodovine olimpijskih iger nismo veliko naučili. Vojne v Ukrajini, na Bližnjem vzhodu in še kje so dokaz, da so simboli zgolj simboli, geslo o sodelovanju je za večino že zdavnaj pozabljeno, olimpijske igre pa so postale (bolj ali manj) pošteno bojišče in priložnost za zaslužek.

Oddaj svoj komentar

Kranj 18°

oblačno
vlažnost: 93 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

16/30

petek

16/32

sobota

16/34

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

PRIREDITVE / Žabnica, 9. avgust 2024

Gasilski veselici v Žabnici

GLASBA / Završnica, 9. avgust 2024

Koncert Mi2 in Dan D

PRIREDITVE / Žabnica, 10. avgust 2024

Gasilski veselici v Žabnici

PREDAVANJA / Zgornje Gorje, 12. avgust 2024

Opravila v nasadu jagodičevja

IZLETI / Cerklje, 13. avgust 2024

Kolesarski izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 13. avgust 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Koroška Bela, 14. avgust 2024

V mozaiku spomina

PRIREDITVE / Dobrla vas, 14. avgust 2024

Gorenjski večer

 

 
 

 

 
 
 

Sto novih parkirišč v Bohinju / 06:34, 8. avgust

A niso rekli, da bodo pri rondoju Avsenik naredil P+R za Bled in Bohinj?

Ali se tudi v Kranju obeta jeseniški scenarij / 23:13, 7. avgust

Pa naj naredijo mestno podjetje za prevoze, bo še strošek kranvaja in subvencij do Golnika manjši.

Kokro obiskal minister z ekipo / 11:00, 7. avgust

Kar se ta vlada dotakne, postane polomija. Ko bodo občine same popravile, se bodo prišli slikat in sončat tile kekci nesposobni. Treba jih je čimprej nagnati iz foteljev

Propadajoči biser / 10:31, 7. avgust

Po Bledu so ulice, brez izhoda, nekatere ozke in ker ni lastnikov ni obrezanih živih mej, neprevozne. Oddaja se vsaka luknja, ljudje se odse...

Propadajoči biser / 08:32, 7. avgust

Saj na Bledu je še nekaj razvalin; tudi ob samem robu jezera. Pa ni nobene panike. Rondo bo edini del južne obvoznice, ki bo zgrajen. Država...

Propadajoči biser / 21:07, 6. avgust

Ta razvalina po moje je problem. Ne vem kdo je sedaj lastnik, Oman, je še? Občina Bled ni revna komuna, lahko bi za to in morda še katero sr...

Propadajoči biser / 07:13, 6. avgust

Riklijeva vila je še najmanjši problem na Bledu. Cestna in kolesarska infrastruktura je največja katastrofa najlepše vasi v Sloveniji.