Občinski svetniki Občine Domžale so soglasno potrdili Strategijo prehoda Občine Domžale v krožno gospodarstvo. / Foto: Špela Šimenc
Občinski svetniki Občine Domžale so soglasno potrdili Strategijo prehoda Občine Domžale v krožno gospodarstvo. / Foto: Špela Šimenc
Tudi Domžale za prehod v krožno gospodarstvo
Občina Domžale se je kot tretja slovenska občina s strategijo prehoda v krožno gospodarstvo usmerila v bolj trajnosten in odgovoren razvoj.
Domžale – Na zadnji seji so domžalski občinski svetniki potrdili Strategijo prehoda Občine Domžale v krožno gospodarstvo. Občina Domžale je s tem postala šele tretja občina v Sloveniji s tovrstno strategijo, poleg nje so jo pred časom sprejeli v mestnih občinah Maribor in Ljubljana. »Sprejem strategije pomeni usmeritev občine v bolj trajnostno ravnanje z viri, spodbujanje zmanjševanja odpadkov (pristop, pri katerem odpadek postane surovina), ponovne uporabe in recikliranja ter učinkovitejšo rabo materialov in energije s ciljem zmanjšanja okoljskega vpliva in odgovornejšega razvoja,« je ob tem povedala domžalska županja Renata Kosec.
Strategija, ki povezuje gospodarsko, okoljsko in družbeno razsežnost krožnega prehoda v enoten okvir, opredeljuje sedem ciljev, vizija ima deset stebrov in 28 konkretnih ukrepov. Te so razdelili v štiri temeljna področja, in sicer krožno gradbeništvo, komunalni odpadki, vode in krožna raba prostora. Kot tri horizontalne sklope so izpostavili komuniciranje, digitalizacijo in trajnostno mobilnost. Strategija predvideva fazno izvajanje v obdobju 2026–2036. »V prvi fazi (2026–2027) so v ospredju priprava metodologij, izhodiščne meritve in pilotni projekti; v drugi fazi (2028–2030) sledi sistemska implementacija, vključno z novimi pogoji v koncesijskih razpisih in posodobitvami prostorskih dokumentov; v tretji fazi (2031–2036) bo poudarek na optimizaciji ukrepov in pripravi občine na naslednji finančni okvir EU,« so še povedali na Občini Domžale.